Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Temmuz '07

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
619
 

Onu ben yazdım

Onu ben yazdım
 

Son günlerde, Internet’te yayınladığımız yazılardan izinsiz ve imzasız bir şekilde veya başka imzalarla başka Internet sitelerinde yayınlanan yazılarımızı konuşuyoruz. "Onu ben yazdım" dediğimizde onu kanıtlayacak belgeler oluşturmamız konusunda önerilerde bulunmak için bu yazıyı hazırladım.

1. "Yazımı ilk böyle gönderdim"

Yazımızı yazıp Milliyet Blog’a gönderilip yayınlandığı anda o kopya bizim için tarihi, saati ve dakikası ile saklansa. Daha sonraki zamanlarda bir sorun oluştuğunda (Başkası yazımızı sahiplenmeye kalktığında, kendi adıyla yayınladığında veya yazıyı kendisinden çaldığını iddia ettiğinde) kullanmak üzere hukuksal destek sağlayacak güvenlik kodlarıyla birlikte arşivlense.

2. "Yazımı artık değiştirmeyeceğim"

Yazılarımızda zaman zaman değişiklikler yapıyoruz. Yazım hatalarını düzeltiyoruz. Kimi blog yazarları eklemeler yapıyorlar. Böylece yazının yayınlanan metni orijinal halinden farklı oluyor. Bu da yazının son düzenleme tarihini (biz sayfada görmesek bile) ilerideki bir tarihe kaydırıyor. Ancak bazı yazılara ilk andan itibaren hiç dokunmuyoruz, bazı yazılarımızı da birkaç düzeltmeden sonra o şekilde bırakıyoruz.

Artık hiç değiştirmeyeceğimizden emin olduğumuz yazılarımızı "Bu yazımı (blogumu) artık hiç değiştirmeyeceğim" şeklinde işaretleme olanağı verilse ve onu yazdığımız andan yazımızın "final" şekli son değişiklik tarihiyle birlikte arşivlense. 1. maddede yazdığım güvenlik kodları buna da eklense.

3. Yazarın kanıt arşivi

Her yazı için iki metin güvenli bir arşivde saklanıyor olacak. 1. metin yazının ilk şekli ve 2. metin yazının artık değişmeyecek final şekli olarak arşivde bekleyecek. Böylece yıllar sonra başka bir yerde yeni yazı gibi yayınlandıklarında Milliyet Blog’un güvenli arşivinden metinlere ulaşıp “onu ben yazdım” diye kanıtlayabileceğiz.

Milliyet Blog’un Üyelik Sözleşmesindeki “Milliyet Blog Kullanım Koşulları” 24 maddeden oluşuyor. Bunlar içinde blog yazarı olarak tek hakkımız var o da blogumuzu silmek. Eğer Milliyet Blog yazılarımızın sürekli güvenliği sağlarsa ve ne zaman gönderdiğimizi kanıtlamamız için bize destek olursa ve bunu da “Milliyet Blog Kullanım Koşulları” maddelerine eklerse, böylece bir hakkımız daha olur.

12 Temmuz 2007

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tüm bunlara gerek var mı? Hukuki bir durum söz konusu olduğunda, yazdığınız yazının bilgisayarda kayıtlı olduğu tarih belli olduğu için, o tarihe göre kimin ne zaman yazmış olduğu tesbit edilir.

Ixtlan Yolculuğu 
 13.07.2007 12:45
Cevap :
Isteyen istedigi dosyayi 1 Ocak 1981'de yazılmış gibi bile kaydededilir. Dosyanin kayit tarihi yalnizca tarih bilgisi aradığımızda yardımcı olur, yoksa belge niteliği yoktur. Saygılarımla.  13.07.2007 13:29
 

Sonuçta burda düşünceler yazılıyor.Herkes kendi çapında bişeyler üretim sunuyor.Ve bir başkası gelip bu benim emeğim dediği an ortaya hiç olmadık biyey çıkıveriyor.Bence MB yetkileri bu konuya çözüm üretmeli.MB yazarlarının emegini gözardı etmemelidir.Saygılar.

Bal Damlaları 
 13.07.2007 10:18
 

Mustafa beye hak vermekle birlikte, yeni fikirlere, düşüncelere, ülkemiz ve dünya üzerinde her geçen gün yeniden değerlendirilen sistem ve kavramlara bu ortamda rastlıyoruz. Yazılarına, duydukları rahatsızlıkları konu eden kişiler bulunmakta, bu benimde yazılarımın bu ortam dışındaki yerlerde değiştirilerek yanlış anlaşılmaya yöneltilmesi sorunun olabileceği endişesi uyandırmakla birlikte MB un güvenirliği beni yatıştırmaktadır.

Özkan Salman 
 12.07.2007 21:27
 

hocam nerde yazıyoruz ki "glob"damı bunlara gerek yok bence. burda millet eğleniyor . bu kurallar tam profesyonel işi burda 10 kişi yok öyle. çalınsada edebi değeri olan fazla yazıda yok veya bir "ilk". yemek tarifi cinsellik vs. bunlar için değmez bence.ama kendilerini iyi hissetmek veya profesyonel havaya girmek isteyen copyright alır. işi burda yazmak başka bir iş yapmayan biri varmıdır ki? herkes çalışıyor zamanı kalırsa yazıyor.sevgi ve saygılar

Zadig 
 12.07.2007 20:15
Cevap :
Burada herşey yazılabilmeli, her kalitede yazı olmalı, hatta sonra basılma şansı olan yazılar da yayınlanmalı. Yazının değerini anlamak için bazen zaman geçmesi gerekir. Sıradan bir blog yazısı dediğimiz bir yazı gerçek sahibi olmayan birinin imzasıyla birgün "değerli" sayılan biryerlerde yayınlanırsa o zaman bazı kanıtlar gerekir. MB'de yayınlanan 30 bin yazıdan 1 tanesi için bile bu gerçekleşecek olsa, böyle bir güvenlik önlemi gereklidir. Saygılarımla.  12.07.2007 20:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2359
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster