Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ekim '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
294
 

Önümüzdeki günlerde Kolestrol tavan yapacak.

Önümüzdeki günlerde Kolestrol tavan yapacak.
 

Şu anda bu yazımı yazmaya başlarken bir mesaj geldi telefonuma. Gözlerimi yaşartan bu mesajı öncelikle paylaşmak istiyorum.

Mesaj Mehmetçık Vakfından. 'Değerli bağışçımız, kurbanınız Şanlıurfa ilindeki kesimhanede 4386 sıra numarası ile kesilmiştir. Şükranlarımızı sunarız.' yazıyordu beni çok duygulandıran bu mesajda. İçimi bir güzel huzur kapladı. Benim kurbanımın ülkemi korumak için gece gündüz, demeden, kar soğuk demeden cansiperane bir şekilde nöbet tutan Mehmetçiklerimin boğazından geçecek olmasının verdiği büyük huzur ve mutluluk bu duygu.

Gelelim yazımın konusuna. Biraz evvel haberlerde kasapları gösterdi büyük şehirlerde. Bugün bayramın ikinci günü. Kasaplarda beklenen uzun sıraları, herkesin gelip kestikleri kurbanlarının parçalanmasını, kıymalık çektirmesini ve pirzola yaptırmasını seyrettim bu haberde. Kasaplar gelen kişilerin enaz 10 kilo et parçalattırdıklarını söylüyordu. Etini parçalatmak üzere gelen kişiler de övünerek bu çekilen, bölünen etleri derin donduruculara yerleştireceklerini ve bütün kış yiyeceklerini söylüyorlardı.

Bir an düşündüm. Bayramde kesilen kurbanın, et alacak maddı imkana sahip olmayanlara dağıtılması gerektiği öğütlenmişti bize çocukluğumuzda. Ben küçük bir çocukken eve ayrıca et alınırdı kasaptan ve kurban eti eve girmezdi. Mahallede fakir, et alamayacak kişilere dağıtılırdı.

Şimdi nasıl bir düşüncedir ki bu kesilen kurban eve getirilip dolaplara depolanıp bütün sene ızgara, haşlama yapılıp yenecek.

Korkarım ki bu  kişilerde kolestrol tavan yapacak. Bu kadar et yenir mi?

Ben kurbanımı Mehmetcikle paylaştığım için çok mutluyum. Kurbanını buzdolabında saklayıp bütün sene yemeyi planlayanlar, bir dahaki bayrama siz de kurbanınızı Mehmetcik Vakfına bağışlayın.

Hiç değilse kolestrolünüz artmaz. 

Şahin ÖZŞAHİN, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Kardeşim, Kurbanınızı Allah kabul etsin. Mehmetçik Vakfına bağışlamanız çok yerinde, bayramınızı kutlar nice sağlıklı ve mutlu bayramlara erişmenizi dilerim. Kesilen kurbanlarla hem etrafı kirletiyorlar, çevreye zarar veriyorlar, hem de dolaplara doldurup yiyorlar, tabii kolesterol tavan yapar.

NAHİDE ÇELEBİ 
 06.10.2014 15:21
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım, ben de sizin ve ailenizin bayramını kutlar,tüm sevdiklerinizle mutlu, sağlıklı ve BARIŞ dolu günler dilerim. Hep sevgi ile kalınç  06.10.2014 21:48
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 811
Toplam yorum
: 1052
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1014
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster