Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Ekim '20

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
46
 

Onur Hakkı

Herkes kendini öne çıkarmaya çalışma hakkına sahiptir.

Ben daha iyiyim, daha başarılıyım, daha güzelim, daha çalışkanım, ahlaklı, terbiyeli, dürüst…

Öyle olmasa bile.

Buna biz karar veremeyiz.

Ortamda seçilecektir zaten.

Böyle bir hakkımız var ama biraz gerçekçi de olmamız lazım.

Benden iyi bir düşünür olur mesela, bunu öne çıkarabilirim; başka hiçbir şey olmaz.

Siz sanırsınız ki benden çok şey olur. Başına “iyi” sözünü koyarsanız fazla bir şey olmadığınızı görürsünüz; tabi “iyi” nin anlamını da bilmek şartıyla.

Onur hakkı her konuda geçerlidir; güzel giyinirim, espriliyim, en güzel dudaklar bende, çok param var, korku nedir bilmem, haksızlığa gelemem, kimsenin önünde eğilmem vs.

Siz sizde bir konuda diğer insanlardan daha iyi (ya da farklı) bir yönünüz varsa öne çıkarın bu sizin hakkınız.

Tevazua itibar etmeyin, tevazu değeri yok eden bir şey. Dikkat edin değersizler hep önde, sırf bu tevazu (ya da çekingenlik, güvensizlik)denilen saçmalık yüzünden.

Ben “onur” a karşıyım onur dayatma ama insanlar değer veriyor. Yani onursuz denilmesi benim için sorun olmaz. Ancak gurur kişisel koruma, gurursuzluğu kabul etmem.

Onur şeref gibi şeylere önem veren kişiler (gerçekte olmasalar bile) onurlu olduklarını iddia edebilirler. Hakkınızda hep başkaları karar vermesin, siz de ne olduğunuzu söyleyin, ben buyum deyin.

Kendini eleştirmek psikolojik vaka övmek sağlıklı davranış.

Ama ne olur kendinizi gerçekçi değerlendirin. Bakın koca Korkut’un arpacık kumrusu gibi düşünmekten başka yeteneği yokmuş!

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her insanın kendine özgü bir onuru (şerefi) vardır. Buna dikkat etmeliyiz...

Abdülkadir Güler 
 23.10.2020 20:06
Cevap :
Kendine özgü onur... İşte bu.   28.10.2020 9:26
 

Bu arada yanıtlarınızda verdiğiniz örneklerin hiçbirinin onur ile hiçbir alakası yoktur.Onurun toplumla da hiçbir ilgisi yoktur.Ne dedim,onur insanın kendinde mevcut değerine,kendi kimliğine,kendi varlığına ve kişiliğine kendisinin verdiği değer,kendisinin kendine duyduğu saygıdır.Senin kendine ne kadar değer verip vermediğin,kendinle onur duyup duymadığın,gerçek değerini kendinin bilip bilmediğin toplumun konusu değildir ki,toplum bununla zerre ilgilenmez,direkt ve tek seni ilgilendiren birşeydir çünkü topluma ne? Karıştırıyorsunuz işte. Dolayısyla,sırf size ait ve sizi ilgilendiren birşey olduğu için, asıl onurlu olup olmamakta özgürsünüzdür,onurda özgürsünüzdür,gururda özgür değilsinizdir.Toplum gurura karışır,gururu yargılar,onuru değil.İnsanın kendine saygı duyması,kendi değerini bilmesi,yani onur,yani özsaygı,direkt insanın kendi kendiyle arasında oluşan bir şeydir çünkü,toplum tamamen dışındadır bunun.Yanlış bilinen şeylerin düzeltilmesi zordur bilirim,ama siz başarırsınz bence.

Filiz Alev 
 22.10.2020 11:12
Cevap :
Bir konuda farklı düşüncelerimiz olabilir.Belki ben yanlış düşünüyor da olabilirim. Şimdilik düşüncelerim böyle ama yazdıklarınızı tekrar inceleyeceğim çünkü fikirlerinize gerçekten değer veriyorum. saygılarımla.  22.10.2020 16:34
 

Siz masaya sandalye diyorsunuz Kerim Bey.Ne demek "ben tariflere takılmam" takılma meselesi değildir bu,masa masadır sandalye sandalye; Bunun tartışma götürür bir yanı yoktur.Siz kalkıpta sandalyeye masa derseniz,herkes de haliyle masayı anlattığınızı düşünür,oysa siz sandaleyeyi anlatmaktasınızdır ama bir şekilde demekki masanın adını masa diye değil sandalye diye yanlış öğrenmişsiniz demektir.Yani sizin tercihinize kalmış bir şey değildir bu hangi kelimenin ne anlama geldiği neyin adı olduğu konusu.Herşeyin bir ismi vardır tanımı vardır,herkes de o sözcükle onu anlamalıdır ki insanlar konuşunca anlaşsın, anlasınlar birbirlerini yoksa kimse kimseyi anlamaz.Siz kendiniz bile demişsiniz işte yazınızda bile "iyinin anlamını bilmek şartıyla tabi" diye.Siz iyi derken kötüyü kastederseniz ne olur bi düşünün? Bir sözcüğün neyin,nasıl bir durumun adı olduğu çok önemlidir.Ama siz anlamak istememekte,yanlış kullanmayı sürdürmekte ısrarlıysanız koskoca insansınız yapacak bir şey yok.Esen kalın

Filiz Alev 
 22.10.2020 10:24
Cevap :
Yorumlarınızı okudum düşüncelerinizi saygıyla karşılıyorum değerli yazarım, hayırlı günler.  22.10.2020 16:32
 

Dvm - Onur insan için iyidir, faydalıdır, gurur kötüdür, zararlıdır. Onurlu olmak iyidir, gururlu olmak kötüdür. Gurursuzluk insanı kötü yapmazken onursuzluk insanı kötü yapar. Gururla bireyler ve toplumlar kalkınıp büyüyemezken, onurlu bireyler sayesinde toplumlar kalkınıp gelişebilir. Google'a “onur nedir gurur nedir” yazıp oradaki linkleri de bir okursanız, dilerim bundan sonra doğru kullanırsınız. Selamlar...

Filiz Alev 
 20.10.2020 16:22
Cevap :
Gurur doğru ya da yanlış kişinin bir davranış tercihidir. Gururlu olmaya mecbur depilsiniz ama onurlu olmaya mecbursunuz. Bir şeye mecbursanuz o doğru olamaz. Onur toplumun sizi korumasıdır ama bunun için boynunuza (şöyle olacaksın böyle olacaksın) diye tasma takar. Siz toplumun değerlerine göre onurlu oluyorsunuz ya da olmuyorsunuz. Ben neyim? Gurur bir kişiliktir. O gururludur öteki değildir. Ben mesela gururu önemserim ama önemsemeyene/eleştirene/karşı durana da bir şey demem. Onur da bunu yaparsanız aforoz edilirsiniz. Bana yönelik hoşuma gitmeyen davranış ve düşünceleri gururla engellerim. Gurur kişiliğin zırhıdır. Kimse bana hakaret edemez, saygılı davranmak zorundadır. Kötüyse eksikse aşağı görürüm düzeltsin tamamlasın gelsin. Ama bu şekilde davranış benim kişisel tercihim, başkası başka şekilde davranır. Yani gururda özgürsünüz onurda değil. Saygılarımla.   22.10.2020 7:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5503
Toplam yorum
: 14081
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 650
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster