Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mukaddesçe konuşan satırlar

http://blog.milliyet.com.tr/blog.mukaddes

25 Temmuz '18

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
93
 

Onurlu Bir Mücadele: Açlık – Knut Hamsun

Onurlu Bir Mücadele: Açlık – Knut Hamsun
 

“Yumruğunu yemedikçe kimsenin bırakıp gitmediği o garip şehir Kristiania’da aç acına sürttüğüm günlerdeydi... Tavanarasında uyanık yatıyordum. Alt katta bir saatin altıyı vurduğunu duydum. Hafif aydınlanmıştı ortalık, merdivenleri inip çıkmaya başlamıştı insanlar…”

Olay örgüsünün daha ilk satırlardan itibaren okuyucuyu etkisi aldığı Açlık, Kunt Hamsun’un yaşamından kesitlerin sunulduğu bir roman. Yazar, yaşadığı yoksulluk ve sefalete rağmen, yazmaktan vazgeçmez. Hatta kelimeleri bir bir sıralanıp anlamlı bir birliktelik oluşturduğunda sevinci ve coşkusu açlığının önüne geçer. Yazdıklarından kazandığı birkaç kron ise arada bir karnını doyurmasına ancak yeter. Yaşamının diplerde süründüğü  bir gün esini o denli artar ki kelimeleri bir nehir gibi yol aldıkça alır, o güne kadar yaşadıkları, hayalleri ardı ardına canlanarak, Açlık romanı tamamlanır.

Romanın isimsiz kahramanının yaşadığı duygularla yazarın yaşamı ne kadar örtüşür bilinmese de çevirmenin önsözünde anlattıkları, Açlık romanının Knut Hamsun’un biyografik yaşam öyküsü niteliğinde olduğu izlenimini veriyor.  Yazarın bıkıp usanmayan mücadelesine rağmen, yazmanın yaşamını kamçıladığını görmemek ise mümkün değil.

“Caddelerde yürüyor, ilk yazıyı bitirinceye kadar dayanabilmek için ne yapacağımı düşünüyordum. Bir mumum olsaydı hiç değilse, gece yarısına kadar çalışırdım…Yolumu kesen engellerin bitip tükenmezliği karşısında çıldırmaz da ne yapardım!..”

Behçet Necatigil’in, yalın ve duru Türkçesiyle akıcılığı perçinlenen romanın basılması da hayli ilginç. Yazar,  o güne kadar yazdıklarını birkaç kron eşliğinde yayınlatırken, yayınlanmayan yazılarının üstünde de yeniden çalışmış. Yayın aşamasında verdiği çabaları satırlarında kimi zaman öfkeyle kimi zaman da heyecanla dile getiriyor. Yazdığı kesitleri Politiken gazetesine götürdüğünde yaşadıklarını yazı işleri müdürlerinden Edvard Brandes şöyle açıklar:

“Ondan daha düşkün bir insan pek az görmüşümdür! Düşkünlüğü elbisesinin yırtık pırtık oluşundan değildi yalnız. Ya o yüzü! Müsveddeyi geri veriyordum kendisine, çok uzundu. Ama birdenbire kelebek gözlüğü gerisinde gözlerini, gözlerindeki ifadeyi gördüm. Geri çeviremezdim, hiçbir şey diyemezdim!”

Brandes, Knut Hamsun’un günlükler halinde devam eden yazılarından öyle hoşlanır ki yazılarının yayınlanmasına vesile olur.  Açlık romanı böylelikle yazarın adı verilmeyerek 1888 yılında Ny Jord dergisinde bölümler halinde yayınlanır.

Romanın edebiyat dünyasında yankı uyandırmasının bir diğer nedeni de sıkıntılı bir anında kendisini Andreas Tangen ismiyle tanıtan gencin, açlığa meydan okuyacak kadar güçlü onur savaşıdır.  En zor anlarında bile aklından geçirdiklerine teslim olmayan Andreas, sıkıntı ve sefaletine rağmen dürüstlüğünü kazanç olarak görür:

“Ah, ah, her şeye rağmen namuslu olmak boşuna değildi doğrusu; dürüst ve namuslu olmak! Keyfime diyecek yoktu; kendimi ne olursa olsun her şeye karşı cesur ve dinç hissediyordum.Yalnız bir ışığım olsaydı, yazımı bitirebilirdim herhalde!

Akıcılığı, konu itibariyle özgünlüğü, sınırlı diyaloglarına rağmen heyecanından ödün vermemesi, gerçek yaşam öyküsüne yakınlığı, kahramanların iç dünyasını büyük ölçüde yansıtmasına usta edebiyatçının çevirisi de eklenince romanın dünya edebiyatının başyapıtları arasına girmesi beklenen bir durumdur. Bu zorlu yaşam öyküsü ilginizi çekmeyi başardıysa Andreas’ın dünyasına siz de göz atın. Zira mücadelenin olduğu yerde umutlar her daim yaşayacaktır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 133
Toplam yorum
: 904
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 898
Kayıt tarihi
: 31.01.13
 
 

İşletme Fakültesi mezunuyum. Kamu sektöründe çalışmakta iken malulen emekliye ayrıldım. Kitap oku..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster