Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ağustos '15

 
Kategori
Futurizm
Okunma Sayısı
99
 

Onverita'da kapanır… “Abla”nın blog yazma azmi göz yaşartıcı; Üç yeni İnsan ve bir de kitap: Gaia Et

“Kendi ölçülerinde iyi” okunduğunu düşündüğü Onverita’nın kapanışı, “Abla”nın moralini bozmaz, uzun torun aralıklarıyla da olsa ilk fırsatta yazmaya niyetlenir:
 
Bir ahbabın, kırıp döktüğünün sorumluluğunu, kendisini koruyan ablasını yalanlayıp “hayır anneciğim ben kırdım” diyerek alan, bir buçuk yaşındaki oğlu, gece uyanır; başucuna konmuş biberonu alır, sütünü içer, yeniden uykuya varmadan odanın diğer ucuna fısıldar “teşekkür ederim anneciğim!”. 
 
“Abla”nın kardeşinin, ofis hiyerarşisinde üç basamak altındaki bir çalışanla yaptığı çok öfkeli konuşma, gencin “yalnız siz sesinizi çok yükseltiyorsunuz…” demesiyle bir başka renk alır. 
 
Kaybettikleri eniştesi için yaptığı başsağlığı konuşması sırasında, kuzeninin, kızını anlatırken duydukları, “abla”yı şaşkınlıkla karışık hayranlığa sürükler. Bir yıl yurt dışında ekonomi okuyan genç kız, babasına yılsonunda, bu bölümde okumama kararını bildirir; gerekçesi, “ekonomi insanların zayıf yanlarını inceliyor, ona yöneliyor ve sömürüyor”. Ertesi yıl da, diş doktoru babanın hayretini gizlemeyerek “…hem de altı yıl sürecekmiş” dediği, -“abla”nın her duyuşunda gülesi geldiği, birkaç yüzyıllık batı tıbbının demesiyle “alternatif”, binlerce yıllık- Uzakdoğu tıbbının bir dalında eğitime başlar. 
 
Bu üç genç insan “abla”ya kalırsa, gidişatını beğenmediği, -korkuları, yargıları türünden engelleri yüzünden, yazmaktan fazlasını beceremediği- Dünya’yı değiştirecek, muhteşem güzellikte, yaşanası yeni bir Dünya yaratacak güçte oldukları gün gibi aşikâr, ışıl ışıl üç Yeni İnsan.
 
Akaşa Yayıncılık’tan Gaia Etkisi, Gaia ile İnsanlık Arasındaki Olağanüstü İşbirliği Sistemi, Kryon, Monika Muranyi.
 
Sayfa 88’den: “…O sonsuza dek gider! Bu Evren’in en derin formüllerinden biri olarak mantıklı geliyor mu? Sizin onu bulabilecek uzaylılarla iletişim kurmak için uzaya gönderdiğiniz araçlarınızdan birinin üzerine pi sayısını yazdığınızı biliyoruz. Onun matematiksel bir iletişim aracı olacağını, herhangi bir zeki canlının onu gördüğünde, “İnsanlar pi sayısını bulmuşlar, öyleyse onlar zeki olmalılar!” diye düşüneceğini varsaydınız. Zeki bir toplumun onu gördüğünde neyi bileceğini size söyleyeyim: “Bu yaratıklar uzayda uçuyorlar, ama temel-12 matematiğine bile sahip değiller! Pi’nin ne olduğunu düşündüklerini görüyor musunuz? Onlar halâ temel-10’da olmalılar!” Bu halâ siyah-beyaz televizyon kullanan gelişmiş bir toplum bulmaya benzer. Bakın, temel-12 matematiğinde ifade edildiği şekliyle, pi irrasyonel bir sayı değildir…”
 
Sayfa 101’den: “Soru: Fiziğin iki eksik yasası bilimsel topluluk tarafından keşfedilip kabul edildikten sonra hangi değişiklikleri bekleyebiliriz?
Kryon: Son iki yasanın kabul edilmesi (yasaların altıya çıkması) Newton’un yasalarının 3B ile sınırlı olduğunun kabul ve tasdik edilmesi anlamına gelecektir. Yeni realiteler kanıtlanabilir senaryolar içine yerleşmeye başladığında, tüm fizik dünyası Newtoncular ve Newtoncu-olmayanlar olarak ikiye bölünecek. Yeni yasalar karşısında bile, bazıları potansiyele-dayalı yeni kuantum yasaları kabullenmek yerine, eski yasaları olası-olmayan modellere dönüştürmek isteyecekler. 
 
İnsanlar yapıyı severler ve tek haneli boyutsallık (3B) bunu verir. Siz kaotik bir hal içindeki olasılıklardan söz etmeye başladığınızda, bilimciler ürküp geri çekilirler. Onlar her seferinde aynı sonuca ulaştıran formüller isterler. Dışarıdan değiştirilen niteliklerle çözümlerin değişebileceği fikri lineer düşünüre yabancı bir fikirdir. 
 
Lineer: Eğer bir tavuk yolun karşısına saatte iki kilometre hızla geçecekse ve yol on altı metre genişlikteyse, tavuğun yolun karşısına geçmesinin tam olarak ne kadar zaman alacağını hesaplayabilirsiniz. Lineer dünyada, bu çözüm ebedidir.
 
Kuantum: Tavuk yoldan karşıya saatte iki kilometre hızla geçerken bir horozun geldiğini görür. Şimdi çözüm değişkendir; çünkü tavuk hızını değiştirebilir de, değiştirmeyebilir de. Böylece, denklemde bir “horoz” kuralı bulunmalıdır. Ne demek istediğimi anlıyor musunuz? Potansiyeller, sürekli değişen bir kuantum enerji çorbasını ve atomik yapı denen kütleyi içeren karmaşık sorunların çözümlerinde önemlidirler.”
 
Sayfa 142’den: “…Bir çekicin bir çiviyi çakması önceden –mukadder- kılınmamıştır, ama çekiç bu görevi yerine getirmeye yatkındır. Eğer o çekiç bir çivinin yakınında asla bulunmazsa, o zaman bir çakma asla olmayacaktır. Karma sizi önceden hazırlanmış plânlara yönlendirir, ama eğer onu (karmayı) bırakırsanız, o zaman kendi yaşamınızın haritası olursunuz…”
 
Sayfa 190’dan: “…Siz diğer insanları nasıl algılıyorsunuz? Böyle bir seminere geldiğinizde ve daha önce karşılaşmadığınız kişilerle karşılaştığınızda nasıl davranırsınız? Belki onlara içtenlikle gülümsersiniz. Hatta onlara sarılabilir ve karşınızdakinin başka bir yaşlı ruh, belki bir Işık İşçisi olduğunu fark edebilirsiniz. Kalbinizde onlara karşı bir şefkat duyabilir ve onları sizinle aynı anlayıştaki varlıklar olarak görebilirsiniz. Hatta onları sevebilirsiniz, çünkü onlar da Tanrı ile güzel bir bağa sahiptirler. Sonra, seminer bittiğinde, bu salondan ayrılır, arabanıza atlayıp evinize doğru yola çıkarsınız. Araba sürerken bir başka araba sizin yolunuzu keser! Siz var gücünüzle frene basarak bir kazayı son anda önlersiniz. Bu durumda o kişi hakkında ne düşünürsünüz? Tabii, doğal olarak onu seversiniz, değil mi? (Kahkahalar)…”
 
Sayfa 296’dan: “…Evet, galaktik ailenizle karşılaşacaksınız. Bu önce fiziksel-olmayan iletişimle olacak, daha sonra 3B’de olduğu kadar fiziksel hale gelecek. Sizin galaktik aileniz hem fiziksel hem de çok boyutludur. Size bunu hiç söylemedik mi? Onlarla karşılaştığınızda birbirinize sarılabilirsiniz. Onlar bunda ısrar edeceklerdir, ama (onların boyları çok daha uzun olduğundan) sizin biraz yukarıya uzanmanız gerekebilir…”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 591
Toplam yorum
: 50
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 58
Kayıt tarihi
: 27.07.15
 
 

İstanbul'da 20 yıldan fazla, tasarımcı grafiker olarak çalışırken bir kız çocuğu da yetiştiren "a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster