Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Eylül '07

 
Kategori
Gelenekler
Okunma Sayısı
4096
 

Öpüşme festivali ve Mardi Gras

Öpüşme festivali ve Mardi Gras
 

Rusya’ da geçen gün bir eylem gerçekleştirilmiş. Nüfus artışının azalmasına çözüm bulmak üzere öpüşme festivali düzenlenmiş, yaklaşık 4000 genç katılmış.

Batı toplumlarının bu gelişmişlik düzeyini yakalayabilmiş olsaydık, türban tartışma listesinden çoktan çıkmış olurdu. Ama öyle anlaşılıyor ki listeden çıkmak bir yana yakında her iki kadından biri türbanlı olabilir. En azından ben yaşadığım bölgede son bir yıl içinde çok daha fazla türbanlı görüyorum. Yaşadığım yer başkent!

7 yıldır Kırgızistan da yaşayan ve orada Manas üniversitesinde genel sekreterlik yapan bir arkadaşım, toplumsal hayattan öyle çarpıcı örnekler verdi ki sorun gerçekten burada gibiydi.

Her şeyden önce Kırgızistan’da kız ve erkek çocuklar küçüklüklerinden itibaren gittikleri yuvalarda , yan yana ve tamamen çıplak olarak öğle uykusuna yatırılıyorlarmış. Bunu duyduğumda kulaklarıma inanamadım. Böylece birbirlerini ve bedenlerini tanıyarak, iki yabancı gibi değil, kardeş gibi büyüyorlar. Hayatlarının ileriki safhalarında da karşı cinsi daha iyi tanıyan ve anlayan kişiler olabiliyorlar. En önemlisi birbirlerinden korkmuyorlar, hep sevgiyle yaklaşıyorlar. Tam da bu kelimeyi kullanmıştı genel sekreter.

Bu konu araştırmaya değer bir tez konusu bile olabilir. Bu yetiştirme tarzı nasıl bir toplum yapısı ortaya koyuyor, sonuçları, etkileri neler?

Benim de yurtdışında birçok yerde bulunmam nedeniyle gözlemlerim çok farklı değil. New Orleans ta her yıl düzenlenen Mardis Gras Festivali’nde gördüklerim beni oldukça şaşırtmıştı.

Karnaval birkaç gün sürüyor, insanlar maskeler ve değişik giysilerle sabaha kadar sınırsız ve özgürce eğleniyorlar. Şu meşhur Sting in “The moon over Bourbon street” şarkısındaki “Bourbon Street” de. Brezilya karnavalının küçük bir modeli denilebilir.

Bourbon Street, 2 katlı nefis çelik işçiliğiyle süslü, çiçekli geniş balkonlu evlerin olduğu kocaman bir cadde. Evlerin alt katı, canlı müzik yapan bar ve eğlence mekanları.

Etkinlik akşamı sokakta yürüyoruz. İnanılmaz kalabalık zor yürüyoruz aslında, genç kızlar ve erkekler topluluğu, kızların boynunda boncuk kolyeler, bazılarında 5, bazılarında 10, bazılarında 20 tane asılı bu kolyelerden. Diğer taraftan o güzelim balkonlar da tıklım tıklım insanla dolu ve “open” diye bağırıyorlar. Biz anlayamadık tabi neyi açacaklar? Genç kızlar büyük bir rahatlık ve doğallıkla memelerini açıp gösteriyorlar ve karşılığında kolye kapıyorlar balkonlardan. Büyük bir de alkış alıp, güle eğlene yollarına devam ediyorlar. Bu kadar doğal, bu kadar sıradan.

Türk toplumu olarak, kadın ve erkek arasında var olan uçurumu daha yetişme çağlarında aşmanın yollarını aramalı diyemiyorum. Yukarıda verdiklerim iki uç örnek olsa da, yanı sıra bu başlı başına bir toplumsal kültür sorunu olsa da, biz daha çok gerilerde olduğumuz gibi, daha da gerilere gitme yolunda hızla ilerliyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bu yazın bana ,

Yabancı uyruklu turistlere bizim yeni yetmelerin,

adım adım nasıl el ile sarkıntılık ettikleri konser ve stadyumlarda,
KADIN GENÇ KIZ gördüklerinde nasıl taarruza geçtiklerini gösteren televizyon haberlerini

ÇAĞRIŞTIRDI DA,
kaleme aldığınız o ortamda bizim TÜRK ERKEKLERİNİ düşünemiyorum.

Bastırılmış, yasaklanmış her şeye sinsi bir infilak doğar.
Üzerine eğitimsizliği de ekleyecek olursak!
Ayrıca bir de şu var yadsıyamayacağımız;

Evdeki kadını başka kulvara dışardaki kadını da bir başka kulvara koymayı sürdürdükçe bu SAHTEKAR NAMUS VE DİN KİSVESİ, dilediği özgürlükte saldırganlaşacaktır.
Evdeki ana-bacı eş neyse dışarıda başkasının eşi anası bacısı olan  kadınlara da AYNI SAYGI...
En azından bu olsa!

BU DENLİ ÇIĞRINDAN ÇIKMAYACAĞIZ TOPLUM OLARAK...

NİLGÜN BURSA 
 18.09.2007 10:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 144
Toplam yorum
: 274
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1400
Kayıt tarihi
: 12.09.07
 
 

ODTÜ İşletme mezunuyum, felsefe bölümünde master eğitimi aldım, uzun yıllar bankacılık ve finansm..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster