Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Kasım '08

 
Kategori
Dostluk
Okunma Sayısı
1365
 

Öpüşmeyelim

Öpüşmeyelim
 

Öpmek ,öpülmek duygularımız.


25/11/2008

ŞAPUR ŞUPUR ÖPÜŞMEK

Cinsellikle ilgisi olan aşk öpücüğünden değil, kültürel anlamda öpüşten bahsetmek istiyorum.

Şüphesiz sevgi, saygı ve seni seviyorum anlamını taşıyan bir gösterge olan öpüşme tarihler boyu süregelmiş duygularımıza tercüman olmuştur. Merhaba derken, güle güle derken birbirimizi öperiz. Her ülkenin de bu hususta kendine has adetleri vardır şüphesiz. Bazı ülkelerde yanaktan üç kez bazılarında iki kez öpüşme gibi.

Bu masumane sevgi göstergesi içsel bir duyu olduğu kadar günümüzde bulaşıcı hastalıkların yayılmasında da büyük rol oynamaktadır ne yazık ki. Elbette hiç öpüşmeyelim demeye hakkım yoktur, sadece tıp doktorlarının tüm ikazlarına ve anlatılarına kulak verip biraz dikkatli davranmaya birbirimize bu hastalığı bulaştırmamaya itina etmeliyiz diye düşünüyorum. Günümüzde grip salgının üst düzeylerde seyrettiğini hepimiz biliyoruz.

“GRİP
Bir tür virüsün <ı>(influenza virüsü<ı>), solunum yollarına yerleşip, burada çoğalarak neden olduğu, hastanın hapşırması ya da öksürmesi sonucu başkalarına geçen, bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs, vücuda girdikten 1-2 gün sonra hastalığın belirtileri görülmeye başlar. Yerleştiği yerde çoğalmaya başlar. Daha sonra başka yerlere de yayılır ve bütün vücudu etkiler.”

Geçtiğimiz Pazartesi günü partide genişletilmiş Kadınkolu toplantımızda bu içsel sevgi gösterisi sebebiyle en az 80 bayan arkadaşımla öpüştüm bende. Sevmek ve sevilmek şüphesiz ki duyguların en güzelidir. Oldukça sağlıklı bünyeye sahip kadınım. Hayatım boyunca çok az hastalanmışımdır Öyle ufak tefek ağrılara da pabuç bırakacak bir kişiliğim yok. Bu durumum belki rahmetli babaanneciğimin küçükken ben ve kardeşimi çok iyi beslemesinden ileri geliyor. “Hiç unutmam soğuk kış günleri her sabah birer kaşık balık yağı arkasından da bir kaşık portakal suyu içirirdi bize. O zaman iğrenç bir şey gelirdi bize bu ama ıklasak ta, zıplasak ta içmeye mecburduk. Evde Trabzon yağı ile yapılırdı tüm yemekler ve hormonlu denilen musibete banılmış gıdalar yoktu o tarihlerde.”

Belki de senelerdir yalnız yaşamış olmanın, naz yapacak kimsemin olmayacağına alışkın olmamın bedeli de diyebiliriz buna. Her neyse sözü fazla uzatmayayım. Pazartesi eve döndüğümde yine çok sağlıklı ve aktiftim. Ahh ah! Çarşamba günü, işte her şey o gün halsizlik ve ateş ile başladı bende. Hastalanacağımı hissederek hemen doktora gidip gerekli ilaçları aldım. Bu güne dek demek oluyor ki 6 gündür hastalıkla boğuştum. Vücudumda çeşitli yerlerde kas ağrıları sabahlara kadar uyutmadı beni. Ateşim pek olmadı sayılır sadece titreme üşüme çektim. Her öksürükte ciğerlerimin dağıldığını sandım. Bu arada kendimi biraz iyi hissettiğimde bilgisayarın başına geçip bloktaki diğer arkadaşların yazıların okudum. Öğretmenler günü için yazı yazmaya çalıştım. Hastalık yatak istirahatı isteyen bir hastalık olduğundan yatmaya, dinlenmeye çalıştım ve bol bol siyasi, sosyal içerikli haberleri izledim. Bunlardan çeşitli notlar aldım onları ilerideki yazılarımda işleyeceğim. Şu andaki durumuma gelince henüz iyileşemedim ve sırtım çok ağrıyor, öksürükler devam ediyor. Bunları yazmamın nedeni benim başıma gelenler sizlerinde başına gelebilir. Kendimizi ve başkalarını koruma adına mümkün olduğunca selamlaşmalarımızı tokalaşarak yapalım. İyice iyileşmeden de dışarıya çıkmayalım. Sevgili arkadaşlarım ve okurlarım, hastalıksız sağlıklı günler dileklerimle sevgiyle kalın.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

önce gecmş olsum tunay hanım hissetmek, hissedebilmek, yaklaşmak, ona dokunmak, öpüşmemek mümkünmü. karşılıklı sevmek bence dünyanın en iyi tutkusu. bu duyguyu tatmak en güzel bir haz dır.

hayatsin35 
 26.11.2008 0:39
 

Tünay hanım, diğer yazılarınızın ardından yeni bir yazınızı okumaktan büyük mutluluk duymaktayım.Sizin gibi güçlü kadınlar 2 viruse teslim olmaz. Hep yanınızdayız. Sizde bilgilendirici yazılarınız ile bizim yanımızdasınız.Çok geçmiş olsun. Kendinize dikkat edin hasta olmayın ki bizi yazılarınızdan hamrum bırakmayın .sağlıcakla kalın :)

deniz borum 
 25.11.2008 17:33
 

Tünay hanım zor evet hastalıktan önce sağlığın kıymetini bilmeliyiz.Önümüze gelenle de konunun başlığına riayet etmeliyiz. Geçmiş olsun.....

Mehmet ŞenerDİRMİL 
 25.11.2008 17:05
 

Öncelikle geçmiş olsun. Elbette haklısınız ama kaçınılmaz bir olgu.

Yapukay 
 25.11.2008 14:32
Cevap :
Değerli Yapukay,öncelikle geçmiş olsun temeniniz ve bu inceliğiniz için çok teşekkür ederim.Dediğiniz gibi öpüşmek maalesef kaçınılmaz bir olgudur ama mümkün olduğunca korunmalı ve korumalıyız diye düşünüyorum.Tanıtım yazınızda ileride çocuklar için bir köy yapmaktan söz etmişsiniz.Ne güzel bir tasarı. İnşallah bir gün olur başarırsınız.Her ne kadar aşı yapılsa da bazen aşılar tam mücadeleci olamıyor.Yine de siz kuracağınız o güzel köyde sanırım ki çocukları daha çok korumaya alırsınız o günler geldiğinde.Tekrar teşekkür eder sevgi ve saygılarımı sunarım.  25.11.2008 16:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 375
Toplam yorum
: 766
Toplam mesaj
: 47
Ort. okunma sayısı
: 786
Kayıt tarihi
: 30.04.08
 
 

İstanbul Kadıköy doğumluyum. Herhangi bir menfaat grubuna bağlanmadan, açık fikirli, dürüst, önya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster