Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Aralık '10

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
695
 

Orantısız güç güç değildir, güç kime karşı kullanılır

Orantısız güç güç değildir, güç kime karşı kullanılır
 

şiddet öfkeyi, öfke şiddeti doğurur.


Türkiyede insan hakları var mı? Yoksa neden yok? Bu düşünülmesi gereken en önemli bir konudur. Şiddet nefreti körükler, nefret ise eylemlerin şiddete dönüşmesini sağlar. Ne vahimdir ki ülke halkına şiddet uygulanması uygar medeni ülkeler düzeyine gelinemediğini göstermektedir.

Devletin ülke halkına karşı kulakları tıkalı, gözleri kör. Görmek, duymak, sorunlara çözüm bulmak istemiyor buna karşılık artık yeter diye isyan eden, kötü yönetimi protesto eden günümüz gençliği şiddete maruz kalıyor. Psikolojik olarak etkileniyor, sağlıkları bozuluyor. Dayak eşşeğe atılır denirdi, şimdi hayvan hakları var onlara dahi atılamıyor. Peki insanlar hayvandan daha aşağı bir varlık mıdır ki yangın söndürür gibi tüplerle biber gazı sıkılıyor, insanlar joplanıyor, hatta insanlar gözaltına alınıyor, emniyette işkence görüyor. Bu nasıl bir düşünce anlayışıdır. Polise emir ve talimat verenler kimler? Gerçekten şiddet uygulamaları için bir talimat veriliyor mu? Öldüresiye orantısız güç kullanarak sayın başbakana yaranma, protesto öfkesini mi bastırma anlayışıdır yoksa.

Medeni toplumlarda sık sık görülmektedir siyasiler bu tip yumurtalı protesto eylemlerine maruz kalmışlardır, ama bunun karşılığı protestoculara şiddet uygulanmamıştır. Yumurta ne kafa kırar ne de adam öldürür kısacası bir silah değildir. Sayın başbakan öğrencilerin sorunlarına kulak tıkamayıp çözüm önerse herhalde alkışlanır protestoda edilmezdi. Ne yazık ki ne eleştiriye açık ne de protestolara tahammül edemiyor.

Onca işkence ve şiddet uygulanıyor, sonrasında iktidara mensup kişiler örneğin Burhan Kuzu çıkıp şiddet uygulanan öğrenciler karşısında özür diler gibi konuşma yapıyor, sonrasında etkinin karşılığı tepkiyi görüyor, hiç sıkılmadan düşünmeden birde üniversite yönetiminin istifasını istiyor. Öğrencilere üniversite yönetimi mi söyledi yumurtalı protesto yapın diye, bu mümkün değil. Öğrenciler gördükleri şiddetin tepkisini doğal olarak göstermektedirler. Bu aynı zamanda anayasal bir haktır, buna kimse engel olamaz. Yumurta aynı zamanda doğal cilt bakımı malzemesi olarakta kullanılmakta, bundan siyasilerin rahatsız olmamaları gerekir.

Sayın başbakan ve iktidara mensup ilgili bakan öğrencilere yapılan aşırı şiddeti kınamıyor eleştirmiyor, tepkiler karşısında kendisinin kabullenemediği eleştiriyi yapıyor. Bakın bunlar yarın vali kaymakam savcı olacaklar, bunu birileri tertip etti diyor. Bu kadar dar görüşlü olmayı anlamak mümkün değil. Ortada bir şiddet olayı var, buna karşı bir tepki geleceğini düşünemiyorlar. Öğrencilere şiddet uygulayarak bu psikolojiye maruz bırakan devlet yine öğrencilerden şikayetçi olan yine devlet şiddet uygulanması talimatlarında üst düzey iktidar bürokratlarınında payı var bu gözardı edilemez. Üniversite öğrencileri bugün şiddete maruz bırakılırsa yarının toplumu sağlıklı bir toplum olabilir mi zannetmiyorum. Toplum olarak topyekün psikolojik bir tedaviye gerçekten ihtiyaç var.

Üniversiteler çağdaşlaşmada en önemli rolü oynamasına rağmen bu kurumlarda yetiştirilen öğrenciler ve haksızlıklara karşı direnen gençlik aşırı şiddete maruz bırakılıyor. Demokratik hak ve özgürlükler kısıtlanıyor, öğrenciler baskı altına alınmak isteniyor. Teröre destek verenler (pkk sempatizanı polise taş atan çocuklar) dahi bu kadar şiddet uygulanmıyor, adeta alkışlanırcasına bir kenardan seyrediliyor. Sorunlarına çözüm istemek için illede güç kullanmak can mı yakmak gerekir, yoksa medeni bir şekilde şiddetten uzak eylem mi yapmak gerekir. İnsan haklarına saygılı bir toplum olabilmek için daha çok yıllar geçecek. İnsan haklarına saygılı bir emniyet teşkilatına sahip olabilmek için daha çok eğitim şarttır.

Daha önceki bir blog yazımda belirtmiştim polis şidet uyguluyor suç işliyor diye.http://blog.milliyet.com.tr/Polis_siddet_uyguluyor_Emniyet_suc_isliyor_/
Blog/?BlogNo=219231

Sağlıklı bir toplum ancak şiddetten uzak sosyal demokratik hukuk devleti anlayışı ile mevcut olabilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 164
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 513
Kayıt tarihi
: 28.02.08
 
 

Sinop doğumluyum, ülkesini ve ulusunu seven bir vatansever, her ay devlete düzenli vergisini ödeyen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster