Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Nisan '08

 
Kategori
Mizah
Okunma Sayısı
1883
 

Orda dur demiş padişah.

Orda dur demiş padişah.
 

Haşmetli padişahım


Zamanın padişahlarından bir tanesi devlet hazinesinin azalması üzerine hazineden sorumlu vezirini çağırır. "Vezirim hazinemiz ne durumdadır?" diye sorar.
"Haşmetli padişahım durum çok vahim hazine boşaldı, kaynak yok." der. Padişah kara kara düşünmeye başlar o anda vezir içeri girer ve padişaha ben kaynağı buldum der. Padişah sevinir benim akıllı vezirim imdadıma yetişti diye düşünür.
vezir "Vergileri artıralım." der. Padişah aslında buna sıcak bakmaz çünkü halktan kişi başına toplanan vergi bir hayli yüksektir ve mecburen tamam der vezire halkın arasına karış durum nedir bir bak der.

Ertesi gün vezir haşmetli padişahım "Halk gayet halinden memnun der. Vergileri biraz daha artıralım." der padişah yine tamam der. Bir sonraki vergi döneminde halk söylenmeye başlar şikayet eder halinden, vezir ise vergilerin artırılmasından yanadır. "Haşmetli padişahım, hazine dolmaya başladı. Vergileri biraz daha artıralım." der padişah yine tamam der.

Vergiler toplanırken bakarki vezir halk oldukça öfkeli, padişah sorar sayın vezirim durum nedir der halkın tepkisi nedir? der. "Haşmetli padişahım halk biraz asabi ama çok az kaldı hazine dolmak üzere, vergileri biraz daha artıralım." der. Aslında padişahın da sabrı kalmamıştır bu kadar yüksek vergi karşısında istemeden de olsa tamam der vezirine, vergiler toplanırken vezir bakar ki halk kahkahalarla gülüyor oynuyor, vezie şaşırır koşarak saraya döner. "Haşmetli padişahım bugün vergileri toplarken halk garip bir durumdaydı." der. Padişah şaşırır "Ne oldu peki?" der. "Herkes kahkahalarla gülüyor zil takıp oynuyor." der.

Padişah başını iki avucunun arasına alarak eyvah der. Vezir şaşkın bir şekilde sorar padişahım ne oldu neden üzüldünüz? Sevinmeniz gerekirdi hazine doldu der.
Padişah sakın ha.! orda dur.

Vergileri artırma halk delirmiş, bundan sonraki vergiler 2008 iktidarınca artırılacak vatandaşlarımıza Allah kolaylık versin der.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 193
Toplam yorum
: 164
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 513
Kayıt tarihi
: 28.02.08
 
 

Sinop doğumluyum, ülkesini ve ulusunu seven bir vatansever, her ay devlete düzenli vergisini ödeyen ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster