Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
1695
 

Ordu dönüştürülmek mi isteniyor?

Ordu dönüştürülmek mi isteniyor?
 

Atatürkcü mü, İktidara destekci mi olmalı?


AKParti zihniyetinin amacı Türkiye’nin yapısını değiştirmek. Atatürk ilkelerine bağlı Ordu bu yolda tek ve en büyük engeldir. O halde Ordunun da bir an önce F tipine dönüştürülmesi gerekmektedir. Yasal değişikliklerin gerisinde bu vardır. F tipine dönüşmeyenler sivil yargıda yargılanarak suçlanmalı, ayıklanmalıdır. Bir kısmı cezalandırılıp ayıklandığı, hapse atıldığı zaman bir kısmının da dönüşeceği düşünülmektir. Asıl konu budur. Diğer olaylar bu yolda yürünebilmesi için yandaş medyanın da propoganda kampanyası ile bir bardak suda koparılan fırtınalardır.

AK Parti zihniyetine köstek olan Orduyu destek Orduya dönüştürme kampanyası bütün hızıyla devam etmektedir. Zaten Tayyip Erdoğan da açıkca “Gece yarısı yasa değişikliği darbecilere karşı yapıldı” diyor. Hani nerde darbeciler? Darbeci yokki diyebilirsiniz. Haklısınız bugün darbeci yok. Durup dururkende darbeci olmaz. Ancak AK Parti kendi izlediği yol haritasının darbeciler yaratacağını bilmektedir. Ak Parti zihniyetinin amacı Atatürk Cumhuriyeti’nin yapısını meclis çoğunluğuna ve iktidar gücüne dayanarak değiştirmek ve tasarlanan yapıya doğru kaydırabildiği kadar kaydırmak. İşte iktidarın kafasındaki darbeciler bu kaydırmada ileri noktadaki darbecilerdir.

İktidarin aldığı tedbirler, yaptığı kanun değişiklikleri ve uygulamaları ile bu kaydırışı artırıp kırmızı çizgileri geçtiğinde, Ordu eğer sindirilmeden bu haliyle kalırsa artık o gidişe tahammül edemez hale gelecektir ve darbe yapabilcektir düşüncesindendir. Bu düşünce iktidarın ulaşmak istediği o noktaya gelindiği an için doğrudur. Mevcut faaliyetlerin amacı, o noktaya gelmeden önce Orduyu Atatürk Türkiye’sinin ve ilkelerinin bekcisi olmaktan çıkarıp iktidarın destekcisi haline getirmektir. Orduyu bu açıdan iktidarın destekcisi polis teşkilatıymış gibi yapılandırma çabasıdır.

Bunu başardığı zaman yol haritasını sonuna kadar gerçekleştirmede önünde başka bir engel kalmayacaktır. Yandaş medya ve iktidarın Ordu mensuplarına karşı birlikte yürüttüğü “asimetrik mücadele ve psikolojik savaş” budur. Ancak sadece psikolojik savaş değil, bu psikolojik ortamda gece yarısı yasaları gibi yasalarla Ordunun pasifisazyonunda yasal çerçeveyide bir yandan oluşturmak. Aynı zihniyet iktidar olduğu sürece sivil karşı devrimin, tedrici devrimin onündeki Ordu engelini her yönüyle ortadan kaldırmak için parça parça yürütülen faaliyetler devam ediyor ve edecektir.

Son söz: AK Parti şeklinde yazmam ak anlamı için değil, AKP yazıpda “Adaletden Kaçanlar Partisi” tartışmasını buraya taşımamak içindir.

Dr. Hamit Bozkurt

Safinas bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Abdullah Gül “Güzel yarınların temellerini hep birlikte atacağız. “ dedi bayram mesajında. Temel, öncesi olmayan şeyler için atılır, yada önceki yapı yıkılıp kazınarak yerine atılır. Yeni ve ilave temeller atacağız demiyor. Güzel yarınlar için önceden atılmış temeller yokmuş gibi “temellerini atacağız” söylemi, kurtuluş savaşı sırasında ve sonrasında atılan temeller ne olacak sorusunu getirdi aklıma. Böyle bir söylem, önceden atılmış temelleri yok sayan, en azından önemsemeyen, yada onların yerine yeni temeller atmayı öngören bir zihin yansıması olarak anlaşılır. Aksi halde beynin gerisinde oluşan mesaj “Güzel yarınları inşa etmeye hep birlikte devam edceğiz” şeklinde oluşurdu diye düşünür çoğu insan .

Dr Hamit Bozkurt 
 25.09.2009 22:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 59
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1177
Kayıt tarihi
: 08.08.08
 
 

1950 yılında doğdum, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi 1974 mezunuyum. 1986 yılında Gazi Ün..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster