Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Nisan '17

 
Kategori
Öykü
Okunma Sayısı
60
 

Ordu öyküleri - Çamlıdere

Ordu öyküleri - Çamlıdere
 

Bir Ocak günü, nemli ve soğuk. Cebimde, aldığım borçtan arta kalan 20 lira. Arada bir yokluyorum duruyor mu diye. Öğlen, yüznumaraya girdiğimde bakmıştım son kez. Sevmem ceplerimi karıştırmayı etrafta birileri varken. Buruşuk eski iki onluk. 10 litre gaz mı, 10 kilo hamsi mi, yoksa üç dört şişe şarap mı diye, düşündüm seyrederken Boztepe’yi helânın çatlak penceresinden.

Akşam olsun bir hele, bakarız çaresine. Saat 16.30. Karşımda bir adam yitik, bir adam kolsuz. Cihan Harbi’nin güney cephesinde yitirmiş, ıssız bir gece. Bir seyyarcı arabası istediği. Bilmem, verir mi emekli sandığı, göndersem madalya beraatını? Bir kol gözlerimde, büzük, kopuk. Kopuk uçta, kararmış deriler, yamru yumru. Bilmem özler mi cephede geçen o günleri? Kopan kolunu? Özler herhalde.

Sokaklar kalabalık bu akşam. Okullar yeni boşalmış. Fırınlardan mis gibi ekmek kokusu tütüyor. Ellerim ceplerimde, yürüyorum. Giresun yolu kavşağında, tekelci Salih’in dükkânı. Çakılı kaldım önünde. Şarapçı Abdullah kaldırıma oturmuş, söyleniyor kendince.

—He abi?

Hı?

Verir misin bir şişe şarap?

Alır mısın bir şişe Abdullah’a?

.iktir….iktir be…..

Bir şişe be….

Vazgeçtim gazdan. Vazgeçtim parlak, yeşilli, karalı hamsilerden. İki şişe aldım. Biri Abdullah’a.

Bekliyorsundur kulakların tetikte ayak seslerimi. Mahsus bir fazla sürtüyorum ayağımı merdivenlerde. Tahta masamızda, son kalan iki yumurta. Biraz da beyaz peynir, komşunun sütten kestirip verdiği. Ve bir şişe de kırmızı şarap.

Çamlıderem, en çok etiketini severim bilir misin? Mosmor üzümlerin salkım salkım. Bir buçuk litre. Seçkin Trakya üzümlerinden yapılmıştır. Trakya düşlerimde. Kızanlar bağlarda. Tekirdağ, Mürefte, Malkara. Temiz giyimli göçmen kızlarının ellerinde salkım salkım, kadehimde salkım salkımsın. Hangi kızın düşlerini paylaştın mor üzümüm, hangisinin kederini? Hangi sevgiliyi gördün de sık yapraklı asmaların altında, hasedinden böyle mosmor oldun? Hangi kiraz dudakların arasına düştün de, aklımı böyle çalar, başımı böyle döndürürsün? Ayıp sana Çamlıdere’m. Sen hiç mi utanmazsın?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 54
Toplam yorum
: 6
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 79
Kayıt tarihi
: 17.03.17
 
 

1944 İstanbul doğumluyum. İlk ve ortaokulu Napoli İtalya'da, Lise TED Ankara Maarif Koleji, Yükse..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster