Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '10

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
226
 

Ordu ve Bir Başka Devlet Kurumu

Ordu ve Bir Başka Devlet Kurumu
 

Logolar ve kurumlar


Tarih: 26 Ocak 2010

26 Ocak 2010 tarihli İçişleri Bakanlığı'na ve Ulaştırma Bakanlığı'na yolladığım şikayet dilekçem:

JANDARMA ZORUYLA GASP

25 Ocak 2010 günü saat 16:39’da yeni doğum yapan kızkardeşim ve dört günlük yeğeniminde arabada olduğu halde Aydın istikametinden otoyoldan Germencik gişelerine geldik. Otoyol geçiş ücretini ödemek için gişeye yanaştığımda görevlinin bedeli 10 Lira olan kgs kartı almak zorunda olduğumu söyledi. Ben de bir daha otoyolu kullanmayacağımı, ve tek geçiş ücretini ödeyip yoluma devam etmek istediğimi belirttim. Gişenin yanında bulunan Jandarma astsubayı yanıma gelip, zorluk çıkarmamamı 10 lira verip kartı satın almamı söyledi. O kadar param olmadığını söyleyince, o halde geri geri çıkın, hakkınızda yasal işlem yapacağız diyerek beni kart almaya zorladı. Yanımda bulunan astsubay emeklisi babam cüzdanından çıkartıp 10 lira verip beni YASAL İŞLEME TABİ TUTULMAKTAN kurtardı. Görevli jandarma astsubaya burdan sesleniyorum. Gerçekten o kadar param olmasaydı hakkımda ne tür bir yasal işlem başlatacaktı. Param olmadığı için beni tutuklayacak mıydı? Yoksa evimde internetim ve televizyonum olmadığı için ve nakit gişelerin kapandığını bu yüzden bilmediğim için, falanca yasanın filanca maddesi uyarınca beni savcılığa mı sevkedecekti. Ya gişedeki kendini yetkili diye tanıtan görevliye ne demeli? ‘ Kardeşim o zaman sende OGS gişesinden geç. O zaman da 30 lira ceza yersin ama karışmam’’ deyişi. Ne güzel yahu. Görevli kardeşimiz bize uygun bir yol gösterdi. Komik bir tarafta şu ki, eğer jandarmanın isteğini kabul edip ‘ tamam geri geri çıkayım, hakkımda yasal işlem yapın’’ deseydim, arkamda tampon tampona sıra bekleyen kırk kadar aracın nasıl bana yol vermesini sağlayacaklardı. Tabi arabamda daha dört gün önce dünyaya gelmiş yeğenimi jandarma karakolu köşelerinde süründürmek istemediğimden ötürü paşa paşa 10 liramızı ödeyip, Jandarma zoruyla gasp edildiğim. Kamuoyuna duyururum.

Tarih: 8 Şubat 2010

26 Ocak 2010 tarihli İçişleri Bakanlığına yolladığım şikayet dilekçeme karşılık tarafımla yapılan görüşmeye istinaden açıklamam:

Daha önce meydana gelen otobanda yaşadığım üzücü olayla ilgili Aydın İl Jandarma Komutanlığı tarafından gereken hassasiyet tarafıma sözlü olarak bildirilmiştir. Talihsiz olayın bir iletişim hatasından kaynaklandığı belirtilerek, askerimiz gereken duyarlılığı göstermiş ve üzüntümüzü giderme konusunda üzerine düşen görevi layıkıyla ve tam da beklediğimiz şekilde yerine getirmiştir. Burda herkesin huzurunda İl Jandarma Komutanlığına gösterdiği nezaketten ötürü teşekkürlerimi iletiyorum.
Darısı asıl kabahatli olan diğer kurumların başına..

Tarih:12 Şubat 2010

Darısı başına olsun dilediğinde bulunduğumuz bir kurumumuzun cevabı ile ilgili açıklamam: Aydın-Germencik otoyolunda yaşamış olduğumuz talihsiz olaydan ötürü daha önce Jandarma Komutanlığından gayet nazik ve anlaşılır şekilde yapılmış olan açıklama için kendilerine teşekkürlerimi arz etmiştim. Şikayetime mevzu bahis olan ikinci ve asıl olan durum ise, karayolları genel müdürlüğünün, nakit gişelerin kaldırılması ile ilgili, otoyol girişlerine değil de, otoyol ortasında ışıklı levha ile ve ödeme gişelerinde memurlar tarafından sözlü olarak bilgilendirme yaptığı, bunun zorla KGS kartı satmak olduğu idi. Ve Jandarmanın aksine, tamamen taraflı ve ''hem suçlu hem güçlü'' davranılarak, gerekli kanun, yönetmelik vb açıklamaların bulunduğu paragraflardan sonra nihayete gelinmiş ve aşağıdaki yazı gönderilmiştir. Noktası ve virgülüne dahi dokunulmadan size aktarıyorum:

''Bahse konu olan tarihte otoyolu kullanan şahsın, söz konusu işletme istasyonunda KGS kartı ile geçiş zorunluluğuna bireysel olarak direnmesi, geçiş kulvarını terk etmemesi nedeniyle geçiş için burada bekleyen diğer araçların uzun kuyruklar oluşturmasına sebep olmuştur.
Bu nedenle yasa gereği ilgili kolluk kuvvetlerinden yardım talebinde bulunulmuştur. Kurumumuzun talebiyle olaya müdahele eden kolluk kuvveti personeli gayreti ve sırada bekleyen vatandaşların tepkisi sayesinde kişinin kulvarı boşaltması temin edilmiştir.''

KGS kartındaki ücretlendirme durumu hakkında bilgi veren ve bazı bölgelerdeki nakit gişelerin kapatılacağı bilgisini veren iki paragraftan sonra şu sözlerle şikayetimin cevabı sonlandırılmıştır.

''Bahse konu olayda Kurumumuz ve kolluk kuvveti personeli, ilgili şahsın art niyetli tavır ve söylemlerine karşın görevlerine yerine getirmek için azami gayret sarfetmişlerdir.''

Ş. .....
Bölge Müdür a.
Bölge Müdür yrd

Eee, burda suçlu ben oldum. Gerçi suçumuz varsa cezamızı da çekeriz amma, ben çözüm istemiştim ve bir kaç soru sormuştum.
1) Eğer o gün cebimde nakit geçiş ücreti olan 2, 75 Lira'dan başka para olmasaydı ne yapacaktınız ? Beni göz altına mı aldıracaktınız?
2) Otoyol ortasında ve çıkış gişesinde değil de, girişinde bilgilendirme yapsaydınız daha doğru olmaz mıydı?
3) Gişe alanında bulunan yetkilinin, paran yoksa ogs gişesinden geç. Ama 30 lira ceza ödersin karışmam'' demesine ne diyorsunuz?

Karayolları kurumu bana bunların cevabını verecğine, benim art niyetli davranıp, yine art niyetli söylemlerde bulunduğumu söylemektedir. Aracımda henüz doğmuş olan bir bebek var iken, bir an önce evime gitmekten başka amacım olamazken ne gibi bir artniyet taşıyabilirim ki? Bu kurum da keşke Jandarma Komutanı'nın beni şahsen arayıp, samimi bir şekilde üzüntüsünü belirtmesi gibi bir tavırda bulunsaydı. Kendi personelini savunacağına, sorularıma cevap verseydi keşke.

Tarafıma gönderilen cevabın beni tatmin etmediğini belirtip, o gün yaşamış olduğum olumsuz durumdan ötürü ve art niyetli tavır ve söylemlerde bulunulduğum iftirası atılmasından ötürü gerekli yasal yollara başvuracağımı bildiririm.

Ve bu kurumun, Türkiye Cumhuriyeti Ordusunun değerli mensuplarını örnek almasını temenni ederim.

Tarih:02 Ağustos 2010 Sonra naptım: 13. dalgada içeri tıkılmamak için, kırdım dizimi oturdum. Hala da oturuyorum. Not:Bu yazıdan ötürü tıkılırsam, o zaman nasılsa tıkıldık içeri diye yasal yollara başvurabilirim. Şimdilik ödlekliği tercih ediyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 28
Toplam yorum
: 69
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 654
Kayıt tarihi
: 17.07.10
 
 

Klasik Türk Musikisi, edebiyat, tiyatro, ülkeler, sosyoloji, psikoloji, tasavvuf gibi olgular ilgi a..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster