Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Mart '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
5182
 

Orff öğretisi

Orff öğretisi
 

Orff öğretisi adını, 1885-1982 yılları arasında yaşamış olan Alman besteci ve müzik eğitimcisi Carl Orff 'tan almıştır.Orff öğretsinin temel basamakları; dil, müzik, hareket ve danstır. Bunların ortak dili ise ritmdir.

Çocuklar doğuştan hareketlidirler. Hareket eder, şarkı söyler ve dans ederler. Büyüdükçe, bu yapısal özellik kaybolur. Orff öğretisi ile çocuklardaki bu özelliklerin, yeteneklerin kaybolması engellenir. Büyüklerde ise kaybolan yetenekler ortaya çıkarılır.

Öğretinin temeli, doğaçlamadır. Uzman bir eğitimcinin yönlendirmesi ile çocuk ya da büyükler; şarkı söyleyebilir, dans edebilirler. Beyin ile duygular arasındaki koordinasyonu geliştirirler. Müziğin temel kuralları ile tanışırlar. Değişik müzik aletleriyle tanışır, özelliklerini kavrarlar. Sanatsal eğitime hazır hale gelirler. Doğaçlamalar yoluyla yaratıcılıklarını geliştirirler. Kendilerini müzikle ifade ederken, toplum içindeki yerlerini görevlerini farkederler. İç ve dış disiplinleri gelişir.

Özellikle okul öncesi dönemde çocuğa öğretilmek, kazandırılmak istenen davranışlar orff öğretisi, yaratıcı drama gibi yöntemlerle başarılmaya çalışılmalıdır. Zira bu yaştaki çocuklara düz anlatım yöntemiyle istendik davranışları kazandırmamız pek mümkün olamaz. Orff öğretisi de çocuğu bir çok anlamda tatmin edebilecek bir uygulama şekli bence. Ülkemizde de bu yöntemi eğitim programlarında barındıran bir çok okul öncesi kurumu bulunmakta.

Hatta bazı uzmanlar orff tekniğinin matematiğe de olumlu etkilerinin olduğunu belirtmektedirler(Araştırıp, paylaşacağım)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ünlü bestecinin, bu yönünü ilk defa duydum. özgürce'nin dediği gibi öğretivi yazıyorsun. okudukça öğreniyoruz. teşekkürler. Carl Orff'un çocuklar için bestelediği "ay operasını" izledim. Kuklalar vardı sadece. Onlar oynamış. Belki bununla bir ilgisi vardır. olmasa bile denk gelirse tavsiye ederim.

Yiğit Aka 
 27.03.2007 1:30
Cevap :
Teşekkür ederim dilerim imkanım olur da izleyebilirim ...Orff öğretisini uygulayan okullarda çok güzel başarılar elde edilmiş çocukların eğitimine dair...  27.03.2007 19:36
 

Teşekkürler. Yazılarınınızı okudukça birşeyler daha öğreniyoruz. Paylaşımlarınızdan vazgeçmemeniz dileğiyle. Sevgi ve esenlikler

özgürce 
 10.03.2007 20:08
Cevap :
Ben de teşekkür ederim çok mutlu ettiniz..Paylaşmak gerçekten çok güzel sevgiler..  10.03.2007 21:06
 

Vallahi ben yazacaktım sen benden önce davranmışsın :) Çok da güzel olmuş. Kalemine sağlık. Sevgiler...

Açelya ÜLGENAY 
 09.03.2007 23:36
Cevap :
Çok teşekkür ederim tatlı Açelya:))Sen de yaz ben de senin yazdıklarını keyifle okurum inan..Sevgiler benden de bolca:))  10.03.2007 12:14
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 74
Toplam mesaj
: 44
Ort. okunma sayısı
: 4497
Kayıt tarihi
: 04.03.07
 
 

Yazmak sadece bilgi paylaşımı değil benim için.Yazmak, öğrenmek,unuttuklarımı hatırlamak,bilmediğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster