Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Ağustos '09

 
Kategori
Organik Ürünler
Okunma Sayısı
2844
 

Organik ürünler yalan mı?

Organik ürünler yalan mı?
 

YALIN MIYDIN?


Yıllardan beri oturduğum apartmanın çatısına kurduğum küçük seralarda yetiştirdiğim ve organik olduğuna inandığım çeşitli sebzelerimin, normal sera ve tarlalarda yetişenlerden bir farkının olmadığına mı yanayım, yoksa yıllardan beri organik ürün arayıp, bulduğumda iki kat fiyata, sevinerek alıp yememe mi yanayım?

Söyleyin a dostlar ben ne yapayım!

Yıllarca seracılık yaptım. Her türlü gübre, ilaç ve hormonu kullandım. Sonra memuriyet hayatı, emekli olunca, yer kıtlığı ve uzaklığı nedeniyle, oturduğum apartmanın çatısına, gün ısı kazanlarını ortadan kesip, kestiğim parçaları birleştirerek, üzerine de bir çatı kurup, çektiğim plastik (Naylon)ile sera haline getirip, her türlü sebzeyi yetiştirmeye başladım.

Seralarıma ve saksılarıma sadece hayvan gübresi attım.

İlaç kullanmadım.

Hele hele Hormon hiç kullanmadım.

Saksılarımdaki güllerime, Güz güllerime, pepinolarıma, yaseminlerime hep hayvan gübresi verdim. Hele küçük kahvaltılık domateslerime, özel güvercin gübresi atarak besleyip büyüttüm! Tabi bir mağarada bulduğum yarasa gübresinden de attım!

Tüm bunları yaparken, amacım organik sebzeler üretip, daha sağlıklı yiyip, yaşamaktı.

O da ne? İngilizlerin yaptığı bir araştırma, tüm hayallerimi yıktı.

Yıllardan beri kendimi avuttuğum doğrularımı silip süpürdü!

Evet, İngiltere'de organik gıdalar konusunda yapılan ve 162 sayfalık bir raporla sonuçları dünya kamuoyuna açıklanan bilimsel veriler, herkes gibi bende de büyük şaşkınlık yarattı.

Benim de yıllardan beri doğru olarak kabul edip, büyük özen gösterdiğim, organik gıdaların daha besleyici ya da sağlıklı olduğu ile ilgili genel kanının yanlış olduğu böylece ortaya çıktı.

Rapora göre; “Organik gıdalarla diğer şekillerde üretilen gıdalar arasında çok minik besleyici farklar varmış ki; bunlar sağlık üzerinde büyük bir etki yaratmazmış.”

Bu durum; ülkemizde yeni yeni gelişmeye başlayan Organik Tarım Çiftliklerine büyük bir darbe vurdu.

Şimdi benim merak ettiğim, büyük paralar sarf edilerek kurulan bu Organik Tarım Çiftliklerinin sahipleri ne yapacaklar?

Gerçi böyle çiftliklerin ismi her ne kadar Organik Tarım Çiftliği de olsa, yetiştirilen ürünlerin, nasıl yetiştirildiği pek belli olmasa da, yapılan iyi bir reklam ile buralarda yetiştirilen ürünller, diğer ürünlerin en az iki katına fiyatlarla satılıyordu.

Bu giden gelirler geri gelir mi?

Bu rapora ve bilimsel veriye rağmen, bu çiftliklerin sahipleri, hala ürünlerinin diğer gıda maddelerinden daha sağlıklı olduğunu ispat edip, pazarlama imkânı bulabilecekler mi?

Artık ben de çatıda yetiştirdiğim ürünlerime, bu zamana kadar hiç kullanmadığım, adı organik bile olsa hiç atmadığım gübrelerden atıp, daha kaliteli, göze daha hoş görünen sebzelerden yetiştirebileceğim. Marullarım, rokalarım, terelerim, patlıcanlarım, domateslerim, biberlerim, kerevizlerim… Daha göze hoş gelecek şekilde büyüyecekler!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 2968
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster