Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Aralık '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
531
 

Organize işler

Organize işler
 

İnsanların emek harcamadan para kazanmak için ne kadar değişik yollara başvurduğunu meslek hayatım boyunca defalarca yaşamak durumunda kaldım. En kolay yöntemlerden biri telefonla size ulaşmaları toplumun itibar ettiği meslek kuruluşlarından emekli olmuş kişiler dernekleri aracılığı ile kimsesiz yavrularımız için bir gece düzenlemektedirler size de bir kaç bilet ayırmışlardır yada Atatürk maskı, büstü ve kimsenin şimdiye kadar göremediği fotoğraflardan oluşan bir albüm hazırlanmıştır hemen adresinize elden gönderilecektir yada hepimizin tanımak zorunda olduğu eski bir yeşilçam sanatçısı bir albüm hazırlamıştır yine hemen adresinize gönderilecektir.(Tabi ki azımsanmayacak ücretler karşılığında)

İşyerim ilçede evim büyük şehirde. Akşam işten çıkışımı otobüsün kalkış saatine göre ayarlıyorum ne erken gidip çok bekliyorum ne de geç kalıyorum. Bir akşam henüz çıkmıştım ki arkamdan ismimle çağırıldığımı duydum. Biri 40 diğeri 13_14 yaşlarında iki erkek selamlaşma faslından sonra ''Abla biliyorsun hanım hasta idi bütün çabalara rağmen kurtaramadık tabi bu arada elimizde avucumuzda ne varsa harcadık şimdi paraya ihtiyacım var '' Ben durumu kavramaya çalışırken ''abla geçen yıl sizin burayı boyayan boyacılardanım'' dedi.

Çok ilginçtir gerçekten işyerim boyanmıştı hemde eşimin arkadaşının işçileri tarafından. Bu nedenle sonradan utanılacak bir duruma düşmemek için tereddütle bakarken ''abla sen enazından bir yol parası ver şu çocuğu ben köye göndereyim ben başımın çaresine bakarım.''İstenen para az olmadığı için ben bir miktar vereyim sen üstünü bir şekilde tamamlarsın dedim ve otobüse koştum. Olayı eşime anlattığım zaman geçmiş olsun neyse ki çok fazla para kaptırmamışsın dedi.

Bir kaç yıl sonra başka bir büyük şehirde işyerime yanında 8_10 yaşlarında bir kız çocuğu ile bir adam geldihemşehri olduğumuzu söyleyerek lafa başladı ''abla geçen yıl ben sizin burayı boyamıştım. ''Şaşkınlıktan ne söylediğimi hatırlamıyorum. Daha sonra personelim içeri girdi o kişilerin akrabam olup olmadığını sordu, çünkü bu kişi ben yokken bir kaç kere gelip hakkımda bilgi almış.Demek ki Yılmaz Erdoğan'ın Organize işler filmi tamamen hayal ürünü değil.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Anlattıklarınız, İstanbul'da yıllardır yapılan alışılmış uygulamalardandır. Belki de unutmuşunuzdur, eksik kalmaması için bende bir tane ilave edeyim. "Ben, semt karakolunuzdan başkomiser Levent, mağdur arkadaşlarımıza yardım için birini gönderiyorum, Ne zaman bir işiniz olursa burdayız .... (Elbette arayan gerçekten emniyet mensubu değil). Yanlız makinelerde teknoloji devrimi yapılmıyor. İnsanlarımızda çarpma ve çırpma konularında teknolojilerini geliştiriyorlar. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 11.12.2006 23:33
 

Sevgili Özgecan, Buna benzer olaylar sanırım pek çok kişinin başına gelmiştir. Artık kimin gerçekten yardıma ihtiyacı var, kim bizi kandırıp iyi niyetimizi sömürüyor ikilemini yaşıyoruz. Ne acı değil mi? Sevgiler...

Fulya 
 11.12.2006 19:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 23
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 669
Kayıt tarihi
: 27.10.06
 
 

Evli, üç çocukluyum. Hukuk mezunuyum. Kitap okumak müzik dinlemek ve yapabildiğim kadar el sanatları..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster