Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Haziran '19

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
36
 

Örgütlü Zulmün Ahlakı Yoktur

Ahlak, perde olsaydı, örgütlü zulmün perdesi olmadığı anlaşılırdı, dahası sahnede devirip dökenlerin perdeye ihtiyaç duymadıkları da aleni hale gelirdi. Örgütlü zulmün perdesi olmadığı çoktan anlaşıldı, sahnede devirip dökenlerin neyi, nasıl yaptıkları da aleni hale geldi.

Ne garip bir de çıkıp ahlaktan söz ediyorlar, kaldı ki zihinlerinin kılcal damarları bile görünüyor, nasıl bir zihniyete sahip oldukları; hakka değil, güce tapındıkları. Ve eline geçirdikleri gücü sürekli kılmak için de, hemen hemen her şeyi sömürüye açtıkları.

Hiç şüphesiz güç en büyük sınavdır, güç araçlarını ellerine geçirenler, ya böylesi bir sınavın farkına varamıyorlar, ya da elde ettikleri güçle, karşılaşacakları her türlü zorluğu aşabileceklerini zannediyorlar.

Güçsüzlükse haktır, örgütlü zulmün ayakları altında direnen halk, örgütlü zulüm iç ve de dış ayaklarına bir gün haddini bildirecek Hak. Allah’ın yeryüzündeki halifeleri.

Ya örgütlü zulmün mensupları kimin varisleri?

Nemrut, Firavun, Ebu Cehil; ezcümle Deccal’ın varisleri… Allah’ın insan da dâhil, her yarattığı canlı ve cansız varlıklara tanıdığı hakkını, hukukunu ayaklar altında çiğneyen Deccal’ın uşakları. Örgütlü zulüm, bir Deccallık düzenidir, koyduğu kurallara uymayan; doğruyu, yanlışı altüst eden Deccallık düzeni.

Örgütlü zulüm perdelidir; ama perdesi ahlak değil, halkın kendisine havale ettiği güçtür. Bu gücü, hak üzere kullanmayan, hukukta dâhil her türlü toplumsal değerden muaf sayar kendini. Örgütlü zulüm, bu anlamda hukuk tanımazdır.

Koyduğu kurallara uymayan Deccallık düzeninin de ahlakı yoktur; ama ahlakı da bir silah olarak kullanır. Namussuzların, namus edebiyatı da, ancak bu düzeyde olur. Namussuz, eline geçirdiği her şeyi silah haline getirir; ama bu silahların bir gün kendine döneceğini de hiçbir zaman düşünmez.

Eril namussuzların ahiret inancı yoktur çünkü.

Bu yüzdendir beşeri hayatta güç araçlarını sonsuza kadar ellerinde bulundurmak istemeleri, bu yüzdendir suçu ve de günahı her daim öteki gördüklerinin sırtına yüklemeleri.

Rıza Üsküdar

19 Haziran 2019/Eskişehir

ETEM SEVİK, Filiz Alev bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 3481
Toplam yorum
: 2193
Toplam mesaj
: 195
Ort. okunma sayısı
: 567
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster