Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mart '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
438
 

Orhan Pamuk, bilmeden konuşmak ve düşünce özgürlüğü

Orhan Pamuk, bilmeden konuşmak ve düşünce özgürlüğü
 

Orhan Pamuk ve Fikir Özgürlüğü. . ! !


2005 yılında bir dergiye, Türkiye'yi ve Türkleri aşağılayan bir demeç vermesi nedeniyle, mahkemece kendisine verilen 6 bin liralık tazminat ödeme cezasına, avukatı vasıtası ile Yargıtay nezdinde itiraz eden Orhan Pamuk' un, yine avukatı aracılığı ile, " Yargıtay' ın bu kararı bozmasını bekliyorum" sözlerini gazetede okuyunca, unutmaya çalıştığım, unutmak için kendimi zorladığım eski derdim yeniden depreşti. 

Bilindiği gibi, 2005 yılında Bay Orhan Pamuk, İsviçrede yayımlanan bir dergiye, "30 bin Kürt' ü ve 1 milyon Ermeniyi öldürdük." şeklinde bir demeç vermişti. O zaman ne kadar sinirlenmiş, ne kadar köpürmüştüm. Sadece bir Türk olarak değil, mantıklı bir birey olarak da çok kızmıştım. Yahu arkadaş, sen orada mıydın? Sen bunları gördün mü, bunlara tanık oldun mu? Osmanlının en kritik zamanında, Osmanlı topraklarında gözü olan komşu ve diğer Devletlerin de kışkırtmaları ile Türkleri arkadan vuran bir azınlık varken, hâlâ doğuda yapılan kazılarda, Ermeni çeteler tarafından, çoluk - çocuk öldürülmüş Türk mezarları bulunmakta iken, kuruluş amacı bile "Soykırım İddası" nı yürütmek olan bir Ermenistan varken, sen nasıl böyle akıllara ziyan ve mantıksız bir şey söyleyebilirsin?" Bilim adamı mısın, Tarihçi misin, yoksa gözlerinle mi gördün be adam" demezler mi sana? 

Türkiye Cumhuriyeti, her devirde, tüm uluslararası belgelerin açıklanmasından ve 1915 olaylarının gerçek yüzünün ortaya çıkartılmasından yana oldu bugüne dek. Ben de şahsen, Bilim Adamlarının, Uluslararası Tarihçilerin, bu belgeleri ortaya çıkartarak, tüm gerçekleri Dünya Kamuoyu'na açıklamalarından yanayım. Eğer gerçekten bir soykırım yapılmış ise, Türkiye, bir özür müdür, bir tazminat mıdır, ne gerekiyorsa yapmalıdır diye düşünüyorum. Hem de Türkiye Cumhuriyeti' nin bir suçu yokken, sırf Osmanlının devamı olmamız nedeniyle bunu yapmak zorunda olduğumuza inanıyorum. 

Ama ortada kanıtlanmış bir gerçek yokken, sırf Ermeni Lobisine yaranmak ve Nobel almak için, Akademiye şirin görünmek için yapılıyorsa bu - ki Orhan Pamuk' un yaptığı budur - o zaman sana yazıklar olsun derim. Aldığın Nobel' e de sevinmem Türk olarak ve bunu bir utanç belgesi olarak görürüm. Nitekim, amacına ulaşıp Nobel' i aldıktan aylar sonra, bir gazeteci ile yaptığı söyleşide, gazetecinin " Niye 2005 yılında böyle bir beyanat verdiniz " sorusuna, aynı Orhan Pamuk, " Ben öylesine söyledim " diyor. Cevaba bakarmısınız allahaşkına. Yani, koskoca Türkiye Cumhuriyetinin, dünya üzerinde yaşayan milyonlarca Türk' ün şerefi, haysiyeti bu kadar ucuz ha.! Demek Soykırım gibi bir insanlık suçunu Türklere maletmek ve sonra da bundan sıyrılmaya çalışmak bu kadar basit ha.! 

Siz güya demokrasiden yana tavır koyar görünen Bay Orhan Pamuk, kendi memleketinizde bile en ufak bir mücadele veremiyor, ders verme bahanesi ile Amerika' da yaşıyorsunuz.. Kelimelerle ustaca oynayan bir kişi olarak, ne yazık ki derdinizi kendi halkınıza bile anlatamamışsınız. Ne kadar ironik değil mi ? 

Öte yandan, binlerce vatan evladını terör' e kurban vermiş, binlerce ananın yüreğinin yandığı bir ülke için, " 30 bin Kürt' ü öldürdük " diyebiliyorsunuz. Siz açıktan gazel atıyorsunuz Bay Orhan Pamuk.! Avukatınız, " Mahkemenin verdiği tazminat cezası, Türkiyedeki düşünce özgürlüğü açısından büyük tehlike teşkil eder" diyor. Bu, düşünce ve fikir özgürlüğü değildir Bay Orhan Pamuk. Ben bir kişiye hayvan diyeceğim, öküz diyeceğim, bu düşünce özgürlüğü olacak öyle mi? Adama hemen, haklı olarak cezayı kesiverir yargı. Çünkü bu, olsa, olsa küfür ve hakaret özgürlüğü olur ki, bu da demokrasilerde yoktur. Sizin Soykırımla suçladığınız tüm Türkler, yukarıda belirttiğimden çok daha büyük bir hakarete uğramışlardır sizin sözlerinizle ve sizin sayenizde. 

O Nobel ödülünden ve onun getirilerinden güle güle yararlanın Bay Orhan Pamuk. Ama bilin ki, o Nobel ödülünü alsa, "Bu ödülü Orhan Pamuk da aldı. Bunu almaktan utanç duyarım " diyerek bu ödülü reddedecek milyonlarca Türk var bu ülkede. Ve yine biliniz ki, bir millete ait olma duygularının da, hukuki bir koruma altında bulunduğunu bilen ve cezanızı onayacak olan bir Yargıtay da var bu Ülkede.  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 400
Kayıt tarihi
: 14.01.11
 
 

Marmara Üniversitesi İktisat-İşletme bölümü mezunu. Birçok önemli kuruluşda Genel Müdür, Yönetim Kur..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster