Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
212
 

Orhan Pamuk nedeniyle...

Evet bu insan, uzunca bir süredir, düşünceleriyle, yazdıklarıyla ve de son olarak aldığı nobel edebiyat ödülü ile Ülkemiz gündemini oluşturmaya devam ediyor. Nobel Edebiyat Ödülü, bu insana yazdıklarından ötürü mü verilmiştir, yoksa, Ülkemizin sancılı karın ağrısı olan ve yabancı Ülkeler tarafından, tarihçilerin tespitlerine bırakılmayarak siyasi malzeme konusu edilerek her ortamda aleyhimize kullanılan mesnetsiz sözde Ermeni soykırımı ve diğer malum konudaki düşüncelerinden dolayı mı verilmiştir!

Kimilerine göre, hak etmiştir, kimilerine göre ise, bu ödül yukarıda bahsetmiş olduğum konulardaki düşüncelerinden dolayı kendisine verilmiştir.

Beni korkutan, eğer ki bu ödül, sözde Ermeni soykırımı ve diğer konu nedeniyle verilmişse, ekonomik sıkıntısı olan, ancak, vatan, Millet sevgisinden yoksun bazı insanlarımızın da Ülke aleyhinde düşünmelerine, yazı yazmalarına neden olmasıdır.

Yani beni ürküten, yukarıdaki belirttiğim nedenlerle verilen ödülün, başka Orhan PAMUK'ların doğmasına, yeşermesine sebep olmasıdır.

Türkiye'miz gerçekten Yönetilmesi kolay olmayan bir Ülkedir.

Ülkemizde huzurun bozulmasını, Ülkemizin bölünmesini, parçalanmasını isteyen iç ve dış mihraklar, bu güne kadar olduğu gibi, bundan sonra da sürekli olarak muhtelif şekillerde ortaya koyacakları Bizans oyunları ile Ülkemizi yıpratmaya çalışacaklardır.

Biz, 301'i uygularken, Fransa kalkıp alt meclislerinde düşünceye sınır getirebiliyor.

Yani inanın şu sözde dost Avrupalıların her konuda uyguladıkları çifte standardını artık anlamayan yok.

Buna rağmen, halen de Avrupalıların peşinde koşuşturmamıza, AB'ne girmek için maddi ve manevi bir çok konuda taviz ve mücadele vermemize, bunun için de büyük bir efor harcamamıza bir mana vermekte zorlanıyorum.

Şu Hükümetimiz, ne zaman girileceği belli olmayan AB'ne girdiğimizde kazancımızın ve de kayıplarımızın ne olacağını net bir şekilde açıklasa da, bu kadar koşuşturma, mücadele, verilen emekler, Ülke olarak, Millet olarak bu denli hor görülmemize, unutulan ve ihmal edilen insanlarımızı unutmamıza, onları ıhmal etmemize değer mi, bir anlasak.

Bu konunun kamuoyu önünde, İktidar partisiyle, muhalefet partilleriyle, ekonomistiyle, halkımızla açıkca tartışılmasını, gerçekten yaşananlardan etkilenen bir vatandaş olarak istiyorum.

Gümrük Birliğine girmek için de ne büyük çalışmalar yapılmıştı. Ülke insanına öyle şeyler anlatıldı ki, sanki her şey toz pembe olacaktı.Günümüzde bakıyoruz, Gümrük Birliğinden, şikayet edenler pek çok.

Eğer ki AB'de, sonuç olarak Ülkemize, Ülkemiz insanına bir şey vermeyecekse, bu işi bu kadar ciddiye almayalım ve bununla gündemi doldurup, siyaset yapmayalım.

Buradan AKP Hükümetine seslenmek istiyorum.

Bizler, bizi anlamak istemeyen, sadece bizi kullanmak isteyen, kendilerine hak gördükleri şeyleri bizlere layık görmeyen toplumlara, niçin kendimizi kanıtlamak zorunda bırakılıyoruz.

Ülkemiz için yapılması icap edilenleri, onların düşündüklerinden de ötesinde yapınız ama bağımlı olmayınız ve esas bunun için yapılması gerekeni yapınız...

Devletimizi idare edenler, TBMM'de bulunan 500'ün üzerindeki vekillerimiz, bizi anlamak istemeyen toplumlara karşı kendimizi niye zorla anlatmak mecburiyetinde hissediyor, anlatmakta niye zorlanıyorlar, nerede eksiğimiz var?

Bunların çok iyi analizinin yapılması gerekmiyor mu?

Burada, TBMM'nde bulunan vekillerimizin tahsil, kariyer gibi konularda yeterli olup olmadıkları hususunu bir kez daha gündeme getirmek ihtiyacını hissetmekteyim.

Şunu sormak istiyorum. Biz İyi İdare edilebiliyormuyuz? Yani;

1- Milletvekillerimizin, para harcayarak seçilmelerini doğru buluyormusunuz?
2- Yine, ilkokul mezunlarının TBMM'de Vekil olarak görev yapmasını tasvip ediyormusunuz?
3- Yasalarımız yeterlimidir? Gerçekten suçluya yeterli caydırıcı, cezalar verilmektemidir? Mağdurların mağduriyeti kısa sürede giderilebilmektemidir, yoksa davalarımız yıllarca mı sürmektedir?
4- Ekonomimiz kendi ayaklarının üzerinde durabilmektemidir?
5- Vergilerimiz tahsil edilebilmektemidir?
6- Vergi kaçaklarının önüne geçilebilmişmidir?
7- İnsanlarımıza iş, aş verilebilmektemidir?
8- Üniversite mezunlarımız, iş bulabilmektemidir?
9- Özellikle, büyük şehirlerimizde, kapkaç, hırsızlık, gasp gibi olaylar halk arasında rahatsızlık uyandırmaktamıdır? Bununla ilgili alınan tedbirleri ve cezaları yeterli buluyormusunuz?
10- Ücretler arasındaki uçurum kapatılmışmıdır?
11- Çalışan kesime uygulanan asgari ücret yeterlimidir?
12- Üniversitelerimizde gençlerimiz iyi eğitim alabilmektemidir?
13- TMSF ve BDDK adındaki kurumlarımızın, görevlerini layıkıyla yerine getirdiklerini, hortumcuların hepsinden paraları alabildiklerini, tahsilatta eşit davrandıklarını, Bankaların denetlenmelerinin yerinde ve iyi bir şekilde yapıldığını, Banka faiz oranlarının halkımıza uygun seviyede olduğunu, düşünüyormusunuz?

Sayın Büyükanıt Paşanın dediği gibi, yukarıdaki sorulara evet diyebiliyorsanız, iyi idare ediliyoruz demektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 407
Toplam yorum
: 524
Toplam mesaj
: 82
Ort. okunma sayısı
: 866
Kayıt tarihi
: 02.07.06
 
 

15.12.1950 Mersin doğumluyum. İzmir Ticari İlimler Mezunuyum. Bir Kamu Kuruluşundan  Şube Müdürü ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster