Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '07

 
Kategori
Basın Yayın / Medya
Okunma Sayısı
886
 

Orijinal demokrasi tanımına bir itirazım var

Orijinal demokrasi tanımına bir itirazım var
 

Radikal Gazetesi'nin televizyonlardaki reklamında "orijinal demokrasi" tanımı yapmışlar. Söylenenlerin çoğuna katılıyorum ancak araya sıkıştırılmış bir bölüm var ki, "ne demek istiyorlar?" demekten kendimi alamıyorum.

Reklam Youtube’da da yayınlanıyor. Oradan da izledim birkaç kez... "Radikal Gazetesi Orijinal Demokrasi Reklam Filmi (Sansürsüz)" başlığıyla yayınlanıyor.

Reklamın sonuna doğru duyuyoruz: "Üstelik hiçbir bedel ödemeden hem laik hem demokrat olabilirsiniz". O sırada ekranda "Çok Laik" "Çok demokratik" yazıyor.

İtirazım söylenene ve yazılana:

1. "Hem laik hem demokrat" ne demek? Laik olmadan demokrat olunamaz ki zaten
2. "Çok laik" ne demek. İnsan laiktir veya değildir. Laikliğin grileri yoktur, çünkü Anayasamız laikliği tanımlar.

Blognot: Bu yazımın "orijinal demokrasi" tanımı gereğince Radikal Gazetesi tarafından alıntı yapılarak yayınlanacağına inanmak istiyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet aramızda galiba laikliğin tanımını bilmeyenler var. Bu tanım ayrıca bize değil 1789 a ait. Bilmem ki okundu mu?? Farkında mısınız ne kadar da komikleştik son zamanlarda. Ilımlı ılımsız, az çok gibi.. Evet sadede gelecek olursak. Önce sol sağ tanımını ve kralın sağındakileri solundakileri ve savunduklarını bilmek, yani bu kavramların doğuşunu bilmek lazım. Daha sonra bu tanıma ve reklama yorumlar yapılabilir. Bence reklam gayet hoş ve günümüze en hitap eder biçimde tasarlanmış. ve bence eleştirmek çok daha güzel birşey. Her zaman yineliyorum ve tekrarında lüzum görüyorum... Cephelerde demlenenler en küçüklerdir. Kıyıya yakın yüzerler. ya karşı kıyı yada bizim kıyı. Ama birşey var ki ne gelecekse başa bu kıyıdakilerden gelir. Saygılarımla... İsmi güzel arkadaşıma...

SSS 
 09.07.2007 22:09
 

İsmet Berkan bir yazısında yazmıştı. Yarım Hamilelik olmaz diye... bu reklama nasıl onay verilmiş şaşırdım. Çünkü az laik - çok laik tanımlamaları diğer din istismarı yapanlara aittir. şeklen laik olanlara yani... k.

Kerem Oğuz 
 09.07.2007 14:04
 

Laikliği ve demokrasiyi tam olarak anlayabildik mi önce onu görmek gerek belkide.Az şekerli hahve gibi.Az laik var ki çok laik terimi kullanılıyor, ya da az demokrat var ki, çok demokrat demek ihtiyacı doğuyor:) Olabilir mi? e! olmamalı tabii ki!!!sevgiyle kalın...

Ozlem Ozkulak 
 08.07.2007 15:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1735
Toplam yorum
: 2342
Toplam mesaj
: 230
Ort. okunma sayısı
: 2402
Kayıt tarihi
: 22.09.06
 
 

27 Mart 1959'da İnebolu Yeşilöz Köyünde doğdum. Yeşilöz Köyü İlkokulu, Yeniyol İlkokulu, İnebolu ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster