Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Mart '18

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
394
 

Orman Kanunu Der Ki; Zayıf Olan Yem Olur!

Orman Kanunu Der Ki; Zayıf Olan Yem Olur!
 

4 Öfke Kolik Arkadaş Sohbet Ediyor.

Konu: Kim kazanır, kim kaybeder?

Kemal: Güçlü Olmanın 48 Kuralı kitabının yazarı; Robert Greene; neler söylüyor, onları konuşalım!

Yıllar önce şirket yöneticiliği yaparken başıma bir olay gelmişti. Çalışanlardan biri ekonomik kriz ve düşük performansı nedeniyle tarafımdan işten çıkarılacağını anlayınca patronla görüşmek istemişti. Patronda beni arayıp kendisiyle ne hakkında görüşmek istediğini sormuştu. Bende kendisiyle görüşüp sorunu çözeceğimi söylemiştim.

Beni şikâyet edecek çalışanla görüşüp, onu işten çıkaracağımı, iyi bir referans mektubu vereceğimi, ihbar ve kıdem tazminatını ödeyeceğimi, işler düzeldiğinde kendisini tekrar işe alacağımı söylemiştim.

Bu arada kendisine başka bir şirkette iş arayacağımı söyleyince bana karşı kızgınlığını gücümü kabule dönüştürmeyi başarmıştım. Bunu akıllı öfke kanunlarını uygulayarak başardım.

Serdar:Zayıflık nerede başlar, güç nasıl anlaşılır. Akıllı Öfke Kazansın “A.Ö.K” kanunlarını devreye sokalım.

A.Ö.K.K.1: Sağlık ve Mutluluk iş yerlerimizde Başlar. Evlerimizde Devam Eder! Öfke Koliklere Yer yok!

Dünyada her bir insanın kafasında iki soru işareti var.

  1. Güç nedir?
  2. Nasıl kazanılır?

Can:''Güç görünüşte bir kazan& kazan oyunu oynama yeteneği gerektirir. Oyun teorisinin kurallarını bilmeyi ve uygulamayı gerektirir. Çoğu insanın düşündüğü gibi oyunu kurallarına göre oynamak meşrudur. Bu bir aldatma, sahte davranış, çirkin ve ahlaksızca görülmemelidir.

Aslında tüm canlılar için olduğu gibi, bizim dünyamızda da sadece orman kanunu geçerlidir.       Bizi diğer canlılardan ayıran şey istediğimizde oyunu kurallarına göre oynama yeteneğimizdir. Bizi hayvanlardan ayıran şey yalan söyleme ve aldatma yeteneğimiz değildir.

Caner:İşyerinde lideriniz olan kişi sizi gölgede bırakmayı deneyebilir. Bunun için saldırgan öfkeli davranışlarını görmezden gelmek zorunda değilsiniz. Kendini değerli, sizi değersiz görmek istiyorsa, sizin de değerli olduğunuza ikna eden akıllı öfkenizi ortaya koyabilirsiniz.

A.Ö.K.K.2:Lütfen Kalp Kırmayalım. Öncelikle Kendi Kalbimizi! Yalanlara Yer Yok!

 

Akıllı öfkenizi aktive ederek, sadece sizin üstünüzde bulunanların kendilerini üstün ve daha kuvvetli hissetmelerini sağlamazsınız. Onları memnun etmek ve etkilemek amacıyla yeteneklerinizin de farkında olmalarını sağlayabilirsiniz. Bunu yaparken aynı oyunda olduğunuzu hissettirmeniz, korku ve güvensizlik uyandırmanız önemlidir. Liderinizin olduğundan daha üstün görünmesini sağlamak yerine birlikte olmanızın ayrı olmanızdan daha kazançlı olduğunu kanıtlamanız etkili olur.

Can:İşyerinde arkadaşlık, güven, düşmanlık gibi kavramlar saçma ve gereksizdir. Bunun yerine her gün farklı projelerde birlikte kazanabileceğiniz iş ortaklarınız olabilir. Arkadaşlarınıza karşı tetikte olun, onlarda kıskançlık uyandırmayın, size kolayca ihanet ederler. Aslında düşmanınız veya arkadaşınız fark etmez. Onlara güvenmeyin; tepenize çıkarlar ve size karşı acımasız olabilirler. Eski bir düşman sizin için bir kazan& kazan ortağı olabilir. Bu da iki tarafın menfaatinizedir. Bunu ona söylemeyi deneyin.

Caner:İşyerinde niyetinizi ve amacınızı gizlemeyin. Bu korkak öfkeli bir davranış olur. Karşı tarafın değersiz, sizin değerli olduğunuzu ne kadar gizleseniz, foyanız su yüzüne çıkacaktır. Bunun yerine her bir sorun için kazan& kazan projeleri geliştirin. Hissettikleriniz yerine olası ortak kazanım fikirlerinizi her fırsatta ortaya dökün.

“Dürüstlük, kestiğinden daha çok kan akıtan kör bir alettir” sözü artık demode oldu. Kimsenin dürüst olmadığı ortamda kazan& kazan dürüstlüğü sizi güçlendirir. Sözcükleri ayarlamanız, insanlara hissettiğiniz ya da düşündüğünüz acı ve çirkin gerçekler yerine duymak istediklerini söylemeniz daha akıllıca değil zayıflık ve aptal öfkeli davranış biçimidir. Eğer güç için büyük bir arzu duyuyorsanız dürüst olun, akıllı öfkenizi tetikleyin. Niyetinizi gizlemeyin.

A.Ö.K.K.3:Şimdiyi yaşayınız! Keşke, Asla, Her Zaman, Mutlaka Demeye son veriniz!

Kemal:Her zaman gerekenden fazla konuşma yerine çalışma ortaklarınızı Akıllıca Dinlemeyi Öğrenin. Eğer sözlerinizle insanları etkilemeye çalışıyorsanız, ne kadar çok konuşursanız o kadar sıradan görünürsünüz ve ormanda hayatta kalamazsınız. Diğerlerine kolayca yem olursunuz. Çünkü çok konuşmak zayıflıktır.

Sıradan bir şey söylemeyin; belirsiz, ucu açık, yuvarlak ifadeleri bırakın. Bunlar orijinal ve etkileyici olmanıza katkı sağlamaz. Güçlü insanlar az konuşur, konuştuklarında ortak çıkarlardan söz ederek,  diğerlerini etkiler ve kazanırlar. Zayıflar ise gereğinden fazla konuşarak, saçma sözler sarf ederler. Bu onları diğerlerine yem yapar.

A.Ö.K.K.4:Güç/Tüketim Sarhoşluğundan ayılalım. 6 S Uygulayalım.      

 

Serdar:İtibarınızı ve şöhretinizi canınız pahasına koruyun. İktidarınızın sürekliliği iş ortaklarınızla beraber kazanmanıza bağlıdır. Sahip olduğunuz itibar ve şöhret etrafınızdakilerle birlikte zenginleşmenize endekslidir. Böylece hayatta kalmayı, sürekli kazanmayı garantilersiniz.

Fakat artık bir kazanan ve kazandıran olmadığınızda itibarınızı kaybedersiniz.  Tüm saldırılara açık ve savunmasız kalırsınız. Ve bu fırsatı kullananlar mutlaka olacaktır. Bu yüzden iyi bir kazan& kazan oyuncusu olun. Kendinizi saldırılamayacak kadar güçlendirin ve gelebilecek hiçbir saldırıya pabuç bırakmayın. Savunma sırasında kendinize yeni iş ortakları arayın ve olası iş ortaklarınızın açıklarını arayın. Bu bilgiler elinizi güçlendirir.

Can:Ne pahasına olursa olsun; dikkat çekici olun. Bir kazanan ve kazandıran oyuncu olduğunuzu fark etmeyen kalmasın.

A.Ö.K.K.5:Öfkeye Karşı Sünger Olmayalım. Teflon Olalım.  Günde 10.000 karar hedefimiz Olsun.

 

Bu gezegende her şey karizmayla yargılanır ve görünmeyen hiçbir şeyin kıymeti yoktur. Bu yüzden asla kalabalıklar içinde kaybolmayın ve başkalarının anılarına gömülmeyin. Rakiplerinizle de kazan& kazan iş ortaklıkları kurun. Aynı gemide olduğunuzu söylemekten çekinmeyin. Kaybedenlerin arasından birlikte sıyrılıp kendinizi gösterin. Ne pahasına olursa olsun dikkat çekici olun. Oldukça renkli ve gizemli kişiliğinizle; aptal öfkeli ve kaybedenler arasında ilgi odağı olun.

Caner:İşi başkalarına yaptırın, övgüleri ise kendinizde toplamayın. Birlikte kabul edin. Ne de olsa işi yapanlara her zaman ihtiyacınız olacaktır. Hedefinize giden yolda; tecrübelerinizi ve aklınızı kullanarak ayak işlerini başkalarına yaptırabilirsiniz. Yalnızca zamandan kazanmakla kalmaz; verimliliğiniz ve başarınızla bir kazan& kazandır oyuncusu havasına bürünürsünüz. En sonunda çıraklar unutulur, ustalar hatırlanır diye düşünmeyin.  Bu yüzden başkalarının sizin yapabileceği şeyleri asla kendiniz yapmaya kalkışmasanız da pastadan ufak ta olsa işi yapanlara da pay ayırmayı sakın unutmayın.

A.Ö.K.K.6:Güler Yüz. Güzel Duruş. Güzel Söz. Güzel Enerji göndermek bedavadır!

 

Kemal:Dost bildikleriniz kadar, düşman ve rakip bildiklerinizin de size gelmeleri için gerekirse yem kullanın. Diğer insanların davranışlarındaki etkiniz ne kadar fazla olursa; kontrol o kadar sizin elinizde olur. Rakiplerinizin kendi planlarını bırakıp size gelmesi; o planları uygulamalarından çok daha iyidir. Saldırıya geçip çatışmaktansa; kazan& kazan projeleri geliştirme gücünüzü kullanın ve onları cezbederek size gelmelerini sağlayın. Tüm kozlar sizin elinizde olsun.

Serdar:Kazan& Kazan eylemlerinizle kazanın, fikirlerinizle değil. Fikirleriniz ve tartışmalarla elde ettiğiniz, anlık ve geçici başarılar; Pirus Zaferi'ne benzer, büyük kayıplarla kazanılan galibiyetlerdir. İnsanların geçici olarak çürüttüğünüz fikirlerindense; onlarda uyandırdığınız hınç ve kötü niyet uzun sürelidir ve sizin onlarla birlikte ortaklaşa kazanım projeleriniz için sizi daha güçlü kılmalıdır. Sadece iyi bir akıllı öfke oyuncusu olduğunuzu gösterin, Aptal, Korkak, Saldırgan Öfkeli Davrananların sizinle hemfikir olmasını sağlamak çok daha kolay olacaktır. Hiçbir şey söylemeyin ve açıklamayın yalnızca gösterin!

A.Ö.K.K.7: Sağlıklı yaşayalım: Probiyotik Beslenelim. Bol Kahkaha atalım. 10.000 adım yürüyelim. Alaturka tuvalet kullanalım. Dijital  detoks uygulayalım. Şükredelim ve Dua edelim!

 

Can:Mutsuz ve bahtsız kaybedenleri bir kazan& kazan oyuncusu olmaya teşvik edin. Aksi takdirde başkasının mutsuzluğundan nasibinizi almanız şaşırılacak bir şey değildir çünkü ruh halleri de hastalıklar gibi bulaşıcıdır. Boğulan kişilere yardım ettiğinizi düşünürken kendi felaketinize zemin hazırlamış olursunuz. Aptal, Korkak, Saldırgan Öfkeli Davrananlar çoğu zaman kendileriyle birlikte size de olumsuzluklar getirir. Bu yüzden siz siz olun onları akıllı öfkede buluşmaya davet edin.

Caner:İnsanları kendinize bağımlı kılmayı öğrenin. Onları birer kazan& kazan ortağı yapın. Kendi bağımsızlığınızı kaybetmek istemiyorsanız daima aranan ve ihtiyaç duyulan biri olmalısınız. Başkaları size ne kadar bel bağlarsa siz de o kadar özgürleşirsiniz. İnsanlar mutluluk ve varlıkları için sizin elinize baktığı sürece korkacak hiçbir şey yoktur. Onlara asla sizsiz de idare etmelerini sağlayacak kadarını öğretmeyin. Her zaman onları ikna etmeye yetecek bir “Ret Edilemeyecek Teklifiniz” olsun.

 A.Ö.K.K.8: KAİZEN Uygulayalım! Korkularımızı Unutalım. Yaşam Değerlerimiz için yaşayalım!

Kemal:Aptal, Korkak, Saldırgan Öfkeli Davrananları dürüstlüğünüz ve cömertliğinizle savunmasız bırakın. Ortaklaşa kazanalım konusundaki dürüstlüğünüz ve samimi hareketiniz çok sayıda sahtekârlığın üzerini kapatır. İçtenlik gösterdiğiniz cömertlik ve dürüstlük karşınızdakilerden en şüphecisinin bile gardını düşürür. Sizi diğerlerinden ayıran dürüstlüğünüzle kazan& kazan oyuncularının kalbini kazandığınız an; zırhlarında açtığınız o delik sayesinde onlarla kolayca ortaklaşa kazanmaya geçebilirsiniz.

Serdar: Yardım istemeyin, ormanda zayıflara, güçsüzlere kimse acımaz. Aksine zayıflığınızı yem olmanız için diğerlerini tahrik eder. Bunun yerine insanların çıkarlarına hitap edin, merhamet ya da minnettarlıklarına değil.

Yardıma ihtiyacınız olduğunda, karşınızdakine geçmişteki iyiliklerinizi ya da yardımlarınızı hatırlatmakla vakit harcamayın çünkü bu hiçbir işe yaramaz. Sizi görmezden gelmenin bir yolunu mutlaka bulacaktır. Bunun yerine sizinle ortaklaşa kazanmalarının kazandıracaklarını abartarak anlatın ve bu ortaklığın onun da çıkarlarına hizmet ettiğini kanıtlayın. Elde edeceği bir şey olduğunu gören herkes seve seve yanınızda olacaktır.

A.Ö.K.K.9Birbirimizi Akıllıca Dinleyelim. Empati kuralım! Amaç kavga değildir. Öfkenin kök nedenini yakalayalım

Can:Bir dost gibi görünmeyin, bir casus gibi çalışmayın. Böyleleriyle kazan& kazan ortaklığında buluşun. Dostça bir görüntü veren arkadaşlarınız ve düşmanlarınız hakkınızda gizlice bilgi toplayabilir. Casusluk yapmanın en yaygın yolu başka insanları kullanmaktır. Dost gibi görünürken gizlice bilgi toplayanları kendi silahlarıyla vurun. Sosyal toplantılar ve zararsız görüşmelerde kendi kişiliğinizi bastırın, ortaklaşa kazanımların önünü açın.

Caner: Düşmanınızı tamamen ezme gibi demode taktikleri aklınızdan def edin. Bunu öğrenmeleri bazen çok pahalıya patlasa da, En başta Hitler ve Napolyon bu hataya düşmüşlerdir. Tüm büyük liderler bilir ki; korkulan bir düşman tamamen ezilip yok edilme yerine birlikte çalışılacak ortak çıkarlar hep olacaktır. Onlara ret edemeyecekleri bir teklif yapın. Bırakın herkes kazansın. Savaşın galibi olmaz. Düşmanınızı tamamen ortadan kaldırmaya çalışmak onun sizden intikama odaklar. Bunun yerine ortak kazanımlar bulun.

A.Ö.K.K.10: Çözüm odaklı iletişim kurulur. Ret edilemeyecek bir teklif yapılır. Sonuçta kazanan Akıllı öfkemiz olacaktır!

Kemal: Kiminle dans ettiğinizi bilin; yanlış ayağa basmayın.Onun yerine herkesin ağzını sulandıracak teklifler yapmakta ustalaşın. Dünyada her çeşit insan vardır ve hepsinin sizin kazan& kazan stratejilerinize aynı şekilde karşılık verecektir. Tek yapmanız gereken, insanları aldatmayın ya da kötü duruma düşürmeyin. Hayatlarının geri kalanını intikam almaya çalışarak geçireceklerdir. Kuzu postu içinde korkak öfkeli davranışlar gösteren sözde kurtlara karşı akıllı öfkenizi harekete geçirin. Kendini kurt sananların kuzuya döndüğünü göreceksiniz.

Faydalanılan kaynaklar:

  1. https://sokakcocugu.net/en-komik-ve-en-renkli-yazilari/
  2. https://onedio.com/haber/guc-sahibi-olmanin-48-kurali-basarili-olmanizi-kolaylastiracak-pek-etik-olmayan-48-ipucu-482194

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 92
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 384
Kayıt tarihi
: 10.10.11
 
 

Şükrü ÖZGÜR İ.T.Ü Metalürji mühendisliğinden mezun oldu. Kamu ve özel sektörde farklı pozisyonlar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster