Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '07

 
Kategori
Çevre Bilinci
Okunma Sayısı
529
 

Orman yangınları başlarken...

Patagonya, orman yangın sezonunu yine başarı ile bu sefer Muğla-Fethiye'de açmış bulunuyor. Devamı gelmesin inşallah.

Fethiye'de yangınların olduğu bölgeyi dört ay karış karış gezmiş birisi olarak sebebi ne idi ki orada yangın oldu? Kendiniz bilmez birisi mi? Piknikci mi? Çoban mı? Gelişi güzel savrulmuş bir sigara izmariti mi?

Hayır hiçbiri değil? Çünkü altı ayrı noktada aynı anda çıkan yangın tesadüfi olamaz. Peki ne? Acizane kanaatim şudur ki:

Biliyorsunuz imparatorluğun son zamanlarında bolca yeniçeri isyanı olmuşur. Peki ne idi bu isyanların sebebi? En barizi, bu yeniçerilere maaş olarak verilen altınların ayarının düşük olması.

Gelelim orman yangını ile mücadeleye. Bu iş için Patagonya ülkesinde helikopterler, uçaklar sezonluk kiralanmakta, buna ilave, yer mücadele personeli olarak köylerden beldelerden Ahmetler, Mehmetler işe alınmaktadır.

Geçen yıl, yangın sezonu sonunda iş akti askıya alınan Ahmet ise bu yıl yangın sezonu başlamadan bir an önce işe girmek istemektedir.

İşe girişi on beş yirmi gün geciken Ahmet, işe girişini hızlandırmak için yangın sezonunu kendi elleri ile erken başlatmakta ve kamuoyunun duyarlı olduğundan adı gibi emin olduğu bir konuyu, yani orman yangınını kullanmaktadır.

Böylece, özellikle basının dikkati bu konuya yönelmekte, ilgililer, "mücadele için hazırlıklarınız tam mı?" mealinden sorulara muhatap edilmekte ve bir yerlerden Ahmet gibilerin daha işe bile alınmadığı kulaklara fısıldanmakta, zaten öküz altında buzağı arayan basın ve sair çevre için "vurun abalıya" türünden bulunmaz bir nimet ortaya çıkmaktadır.

Her sene çeşitli bölgelerde tekrar eden bu tiyatronun Patagonya'ya bu seneki maliyeti 300 hektar yeşilin kaybı ile son bulmuştur.

Ne yapmak gerekir? Helikopter ve uçağın hizmetini satın alan Patagonyalılar, acaba Ahmetlerin hizmetini satın alamaz mı? Nasıl ki bir hastene, bir şirket, tek tek kişilerle muhatap olacağına, organize olmuş bir temizlik firmasından temizlik hizmeti satın almakta, Patagonyalılar da organize olmuş bir yangın önleme firmasından insan gücü hizmeti satın alabilir.

Olmaz mı? Bence olur!

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yangın sebepleri arasında hiç bir zaman düşünemeyeceğim ihtimal,Ahmet idi. Hayal dünyamda,çocukluğumun geçtiği köyüme doğru gidip gidip geldikten, ağaçlara zarar vermekle ormancıdan intikam aldığını sananları hatırladıktan sonra,onayladım. Bazı kurnaz geçinenlerin,çıkarlarını korumak için her zaman,meşru saydıkları bir B planları vardır. Selamlar...

Hüseyin Atacan 
 24.05.2007 22:01
Cevap :
Ülkemiz bir tane. Yeşili korumak için akla gelebilecek her şeyi, -varsayım dahi olsa- hesaba katmakta fayda var diyorum ben. sevgilerimle...  25.05.2007 2:48
 

Yazdıklarınız bir teoridir. Olabilir ama olmuş gibi davranmamak gereklidir. Çünkü menfaat için ormak yakan insanın, insanlığından şüphe ederim ben. Yangını çıkaran sorumsuz bir piknikçi, turizme balta vurmak isteyen terörist veya kendi ülkesine daha fazla turist gelmesini isteyen komşu ülke piyonları da olabilir. İhtimal çoktur. Sonuç yok olan yeşilimiz. Önemli olan profesyönel manada önlemler alabilmektir...

Murat Yazmacı 
 22.05.2007 12:44
Cevap :
ilginize teşekkür ederim. Zaten ben baştan "acizane kanaatim dedim". sizin söylediğiniz ihtimallere de yürekten katılıyorum. Hepsini değerlendirmemiz gerekir. Yanan ormanın geri gelmesi için en yakın 40 yıl gerekiyor.  25.05.2007 2:50
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 38
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 473
Kayıt tarihi
: 01.05.07
 
 

Orman mühendisiyim. 1992 yılından beri orman kadastro işinde çalışmaktayım. Amacım insanları orman k..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster