Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '08

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
745
 

Ormanları Yakalım mı Söndürelim mi?

Ormanları Yakalım mı Söndürelim mi?
 

Ormanlar Yanmasın


İnsanlar neden ormanları yakar? Şimdiye kadar sigara izmariti, sönmeyen piknik ateşi, kırık camlar gibi nedenleri biliyordunuz Şimdi de bilmedikleriniz:

Mısır, buğday toplandıktan sonra geri kalan anızlar yakılır ve sıçrayan kıvılcım ormana sıçrar. Oysa çiftçi için o anızın hiçbir zararı yoktur. Sonbaharda yaksa tarlasının zararı olmaz.

Çobanlar ormanı yakar. Çünkü yanan yerde ertesi yıl çok güzel ot çıkar. Bu yüzden çoban keçisi için yakar.

Karısıyla kavga eden adam ormanı yakar. Çünkü hıncını ormandan çıkarır.

Devlet dairesine gidip işini halledemeyen vatandaş devlete kızdığı için, zarar ettirmek için ormanı yakar.

Orman çalışanlarına şahsi husumeti olanlar orman yakar. Böylelikle orman çalışanını yangınlarla uğraştırarak keyif alır.

Kahvede oyunda kaybedenler ormanı yakar. Kızgınlığını geçirir.

Çocuklar orman yakar, yangın uçaklarını, helikopterlerini yakından görmek isterler.

Görüldüğü gibi orman yakmanın birçok nedeni var. Oysa orman söndürmenin iki nedeni vardır:

Orman söndüren kişi, orman çalışanıdır. Onun görevidir, ekmeğini bu işten kazanır. Oflaya puflaya işini yapar.

İkinci kısımda orman söndüren, ülkesini seven kişidir. Orman söndürerek eline maddi bir kazanç geçmez. Tek sevinci gelecek nesle 3-5 ağaç bırakmaktır.

Ülkemizde eskiden yangınlar uzun sürede güçlükle söndürülürken, şimdilerde uçak ve helikopterler sayesinde kısa sürede söndürülmektedir. Sadece benim bulunduğun ilçede geçen yaz 50’nin üzerinde yangın çıktı ve kısa sürede söndürüldü. Uçakların önemi buradan ortaya çıkabilir.

Sayın Talip Bölükbaşı’nın projesine kayıtsız kalmayalım. Dün akşam engelli vatandaşlarımız için en büyük bağışı telefondan 5 YTL ile katılanlar yaptı. 5 YTL az para gibi görünebilir ancak bunlar birleştiğinde önemli bir güç oluşturur.

Gölgesinde soluklanıp, soğuk sularını içtiğimiz ormanlarımız için Talip Bölükbaşı’nın kampanyası:

http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=97741

Talip Bölükbaşı bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bulmaca oynasakta böylesine insancıl bir amaç için ne gerekiyorsa elimizden geleni yaparız. Siz merak etmeyin... Mesajınız eminim bir çok arkadaşımız tarafından alınmıştır. Ben inanıyorum ki aynı duyarlılığı onlarda gösterecektir. Ve kendi adıma karınca kararınca yardımımı yapacağımdan hiç şüpheniz olmasın... Talip Bey... Nereye neler harcamıyoruz ki? Çorbada bizimde bir tuzumuz olacaktır. Ülke hepimizin ülkesi. Üzmeyin o güzel yüreğinizi... Selamlar sevgiler...

Zeynep Gülay 
 13.03.2008 21:55
Cevap :
Cevabınıza sevindim. Teşekkürler.  14.03.2008 8:34
 

bugün orman yakanlar, temiz hava kalmayınca çok hayıflanacaklar ancak iş işten çoktaaan geçmiş olacak.o zaman anlayacakki; sinirlendiği kişilere değil kendisine ve gelecek nesline zarar verdiğini anlayacak.ayrıca bahsettiğiniz yardım kampanyalarına nedense benim inancım zayıf.çünkü bu ülke insanına inancım, güvenim çok az:(

srkndg 
 13.03.2008 18:07
Cevap :
Ben de sizin gibi düşünüyorum. Yarışmacıları desteklemek için milyonlarca mesaj gönderilir ancak bu tür kampanyalara gösterilmez. Arada bir ise benim bile şaşırdığım (Evren) bağışlar oluyor. Bu yüzden umudumuzu kaybetmeyelim. Saygılar.  14.03.2008 8:34
 

Sayın Harun Deniz, bu gün bir konferanstaydım. Sizin bu yazıyı yazdığınız sırada, ben de orman yangınları ve çıkış nedenlerini anlatıyordum. Geçtiğimiz yıl , konuyla ilgili bir yazıma yaptığınız yorumda anlattığınız ve bu yazınızda da belirttiğiniz nedenlerden biri olan, çocukların uçak ve helikopterleri yakından görmek için yangın çıkartmaları örneğini, sizi de anarak bu toplantıda anlattım... "Toplumsal duyarlılık" söz konusu olunca mangalda kül bırakmıyoruz. Konu eyleme geldimi, hep başkalarından bekliyoruz. Kapmpanya ile ilgili olarak yazdığım som iki yazıma olan ilginin azlığı sizinde dikkatinizi çekmiş olmalı. Sizin bu kampanyayı destekleyen bu yazınız tüm övgülerin üzerindedir. Keşke bütün MB yazarlarımız sizin kadar duyarlı olsa ve bu konuyu yazıları ile dile getirebilse. Bu gün tehlikeyi önemsemiyoruz. Ama çok kısa bir süre sonra, geç kalmış olacağız. Çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 12.03.2008 15:57
Cevap :
Maalesef çok üzülüyorum. Şu an yazarlarımız bulmaca oynamakla meşgul.  12.03.2008 16:22
 

ormanlarımız asıl bizi yakacak bir gün. hatta yakmaya başladı bile...bu yaz kavrulacağım büyük ihtimalle. talip bey'in öncü olduğu kampanyaya katılıyorum zaten. sana da destek veren bu yazın için ayrıca teşekkür ediyorum. sevgi ve selamlar...

beenmaya 
 12.03.2008 13:28
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Umarım kampanya başarılı olur.  12.03.2008 13:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 150
Toplam yorum
: 850
Toplam mesaj
: 159
Ort. okunma sayısı
: 2914
Kayıt tarihi
: 14.01.07
 
 

1975 Aydın doğumluğum, bir Ege sevdalısıyım. Dostluğa, arkadaşlığa önem veririm...

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster