Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
3013
 

Orta Amerika Ülkesi Honduras'ta darbe

Orta Amerika Ülkesi Honduras'ta darbe
 

genetiği bozulmamış bir darbe


Ülkenin solcu devlet başkanı Manuel Zelaya, anayasa referandumu öncesinde askerler tarafından tutuklandı.

Onlarca asker, sabah saatlerinde Zelaya'nın konutunu kuşatarak Başkan Zelaya’yı götürdü.

Honduras’ta sabah saatlerinden itibaren radyo televizyon vb. stratejik kurumlar darbeci güçler tarafından ele geçirildi ve Telesur vb. uluslarası basın kuruluşlarının yayınları kesildi.

Başkent Tegucigalpa'nın dışındaki bir hava üssüne götürülen Zelaya'dan saatlerce haber alınamadı.

Ardından Kosta Rika'da olduğu ortaya çıktı.

Kosta Rika Kamu Güvenliği Bakanı Janina del Vecchio, askerlerin evinden alıp tutukladığı Manuel Zelaya'nın kendi ülkesinde bulunduğunu duyurdu.

Merkezi Venezüella'nın başkenti Caracas'ta bulunan uluslararası televizyon kanalı Telesur'a açıklamalarda bulunan Zelaya, "San Jose'de Kosta Rika'dayım. Kaçırıldım ve bir komplo kurbanıyım. Askeri elit tarafından kandırıldım" dedi ve ABD Başkanı Barack Obama' dan bunun arkasında olup olmadığını açıklamasını istedi.

Zelaya, "Eğer Washington bu darbeye destek vermediyse, halkımıza ve demokrasiye karşı bu saldırıyı engelleyebilir" ifadesini kullandı.

***

CHAVEZ VE MORALES'TEN SERT TEPKİ

Küba, Venezüella, Nikaragua büyükelçilerinin kaçırıldığı haberi üzerine, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez , Başkanlık Sarayında yaptığı ve canlı yayınlanan konuşmasında büyükelçilerin derhal serbest bırakılmasını talep etti ve Honduras askerlerini halka karşı silah kullanmamaları konusunda uyardı.

Chavez’ de konuşmasında ABD Başkanı Obama’ dan bir açıklama isteyerek: “Obama Hükümetinin açıklama yapmasını bekliyoruz, eğer açıklanma yapılmazsa, şüphelenmeye başlayacağız ” dedi.

Chavez, “Latin Amerika’da 10 yılı aşkındır, buna benzer gaddarca hükümet darbeleri gerçekleşmektedir. Askeriyenin arkasında, Kuzey Amerika’nın askeri ve politik çıkarlarını kollayanlar, Honduras’ı bir muz cumhuriyetine dönüştürterek zengin olmayı arzulayan Honduras burjuvazisi vardır” diye devam ettiği konuşmasında , bölgesel entegrasyona dönük farklı mekanizmalara sahip Latin Amerika halklarının harekete geçeceğini ve bu darbenin mağlup edilerek Honduras’ın saygınlığının iade edileceğini belirterek “Bizler darbe tertipçilerini biliyoruz, burada dimdik ayaktayız. Honduras yalnız değildir. Honduras askerlerini kim harekete geçirdiyse, onlar korkakça yollarla, demokratik seçimler ve yasal biçimde işbaşına gelen Başkan Zelaya’ nın yetkilerini, ele geçirmeye çalışanlardır” dedi.

“Askerler, tüfeklerini halka karşı değil, oligarşiye karşı dolu tutmalıdır ” diyen Chavez “ Bu askerler halkın ne kadar güçlü olduğunu, halk sokaklara dökülünce anlayacaktır” diye ekledi.

Bolivya Devlet Başkanı Morales de "darbeyi" kınadı ve uluslararası toplumu kınamaya çağırdı

***

Honduras Devlet Başkanı Manuel Zelaya, yüksek mahkeme, ordu, kongre ve kendi partisinden bazı üyelerin muhalefetine rağmen anayasal reform için referandum yapma sözü vermişti. Zelaya, geçen hafta görev süresinin 4 yıl uzatılmasını sağlayacak referandumun düzenlenmesi konusunda kendisine yardımcı olmayı reddeden genelkurmay başkanını görevden almıştı.

***

“ TEPKİLER

* Küba Honduras’taki darbeyi kınama çağrısı yapıyor.

* Guatemala’da birçok örgüt, Honduras’taki darbeye karşı olduklarını bir bildiri ile açıkladılar ve dün binlerce insan sokaklarda gösteri yaptı.

* ALBA büyükelçileri, Honduras’taki gayri meşru hükümeti tanımadıklarını belirttiler.

* Bolivya, Honduras başkanı olarak sadece Zelaya’yı tanıdığını resmen açıkladı.

* Birleşmiş Miletlerden darbe karşıtı bir açıklama ile birlikte Obama’ya kuşkuları giderme çağrısı yapıldı.

* Ekvator, Honduras Başkanı olarak sadece Zelaya’yı tanıdığını resmen açıkladı.

* Honduras’taki demokratik kitle örgütleri ve sendikalar, Manuel Zelaya görevine dönünceye ve gayri meşru hükümet geri çekilinceye kadar, Pazartesi gününden itibaren greve çıkacaklarını belirttiler.

Uluslararası Via Campesina örgütü başkanı Rafael Alegria, sokağa çıkma yasağını kınayarak, sokağa çıkma yasağına rağmen insanların bugün sokaklarda olacaklarını ve başkan dönünceye kadar eylemlerini sürdüreceklerini açıkladı.

* Honduras Dışişleri Bakanı Patricia Rodas’ın hala nerede olduğu bilinmiyor.

* NOAL Koordinatör Büro Başkanı Abelardo Moreno, Honduras’taki darbeyi kınayarak, Manuel Zelaya’nın derhal geri dönmesini istedi.

* Ekvator Başkanı Rafael Correa, umutsuz elitin çaresizce darbe yaptığını belirterek, meşru olmayan hükümeti tanımayacaklarını açıkladı. Honduras halkını demokrasiyi savunmaya çağırdı.

* Honduras-Santa Barbara Belediye Başkanı, meşru olmayan hükümeti tanımayacaklarını, yasal başkanlarını geri dönmesini istedi.

* Dominik Başkanı Leonel Fernández darbeyi sert bir şekilde kınadı ve meşru olmayan hükümeti tanımayacaklarını açıkladı.

* Halk Bloğu Derneği temsilcisi Angel Alvarado, Manuel Zelaya’nın kaçırılması ve darbenin ardından yirmi binden fazla insanın başkanlık sarayı önünde gösteri yaptığını ve gösterilerine devam edeceklerini açıkladı.

* Venezüella Cumhurbaşkanı Hugo Chávez’in, Bolivar İttifakı ülkelerinin bugün Managua’da yapılacak, Honduras gündemli özel zirveye katılacağı duyuruldu.

* Gazetecilere Saldırı Taleplerini İnceleyen Komisyon (CIAP) ve Latin Amerikalı Gazeteciler Birliği (FELAP) sorumluları Hernán Uribe ve Ernesto Carmona, Honduras’ta basın ihlallerine dikkat çekerek, bu ülkedeki TELESUR çalışanlarının risk altında bulunduğunu, insanların, tüm medyanın ve alternatif toplum kuruluşlarının ifade özgürlüklerinin kısıtlandırılarak susturulmak istendiğini belirtti.

* Güney Amerikalı sanatçılar ve yazarlar, bir bildiri ile darbeyi kınadılar ve dünyanın bütün sanatçı ve yazarlarından destek istediler. ”

***

SON SÖZ :

Genetiği bozulmamış bir darbe ..Sol görüşlü Başkan’ a karşı yapılan bir darbe..

Önceki yıllarda Güney ve orta Amerika ülkelerinde sıkça rastlanan, ABD güdümlü darbelere benzer bir darbe.

Ancak görünen o ki Güney ve Orta Amerika artık ABD ‘ nin arka bahçesi değil..

“ BİR BAŞKA DÜNYA MÜMKÜN “ diyen yönetimlerin işbaşında olduğu ülkeler ve bu ülkelerin oluşturduğu kıtaya özgü birlikler darbeye destek vermeyecek.

Görünen o ki Honduras halkı sokaklarda protesto eylemleri yapıyor.

Artık eskisi gibi olmadıklarını iddia eden , profesör başkanlı CIA, Bayan Clinton’lu, Obama‘lı “ ince çizgili “ politikaları ile ABD ‘ nin tavrı ve gerçek duruşu zamanla ortaya çıkacak .

Elbette dileğimiz bir an önce ve can kaybı yaşanmadan kesintiye uğratılan demokrasiye ve sivil yönetime geri dönülmesi ..

NTV / Latinbilgi.net / Sendika.Org

[ Granma'dan Atiye Parılyıldız tarafından derlenmiştir]

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 61
Toplam yorum
: 397
Toplam mesaj
: 55
Ort. okunma sayısı
: 3331
Kayıt tarihi
: 25.12.08
 
 

İnşaat mühendisiyim. İTÜ mezunuyum.   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster