Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
98710
 

Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği

Orta Öğretim Kurumları Sınıf Geçme ve Sınav Yönetmeliği
 

indigo dergisi


Sınıf tekrarı gereken durumlar veliler için vakit kaybı, maddi kayıplar, üzüntüler, öğrenci üzerinde başarısızlık baskısı vs. Ülkemiz içinse büyük bir maddi kayıp…

Yeni bir öğretim yılının 1. yarısına hızla yaklaşıyoruz.  Yapılan son değişiklikleriyle “Orta Öğretimde ders ve Sınıf Geçme Yönetmeliği” aşağıdadır.

Ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılma

MADDE  56-(1)  Öğrencinin,  ders  yılı  sonunda  herhangi  bir  dersten  başarılı sayılabilmesi için;

a)     İki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70,

b)     İşletmelerde beceri eğitimi gören öğrencilerin, beceri sınavı puanı en az 50 olmak kaydıyla

c) birinci ve ikinci dönem puanları ile beceri sınav puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya beceri sınav puanının 70 olması gerekir.

Doğrudan sınıf geçme

MADDE  57-  (1) (Değ: 1/7/2015-29403  RG)  
Ders yılı sonunda her bir dersten iki dönem puanı bulunmak kaydıyla;

a)    Tüm derslerden başarılı olan,

b)   Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yılsonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.
(2)  Yılsonu  başarı  puanıyla  başarılı  sayılamayacak  derslerden  başarısız  olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Sınıf tekrarı ve öğrenim hakkı

MADDE 59-(1) Öğrencilerden;

a)  Doğrudanyılsonu  başarı  puanıyla  veya  sorumlu  olarak  sınıf  geçemeyenlerle devamsızlık nedeniyle başarısız sayılanlar sınıf tekrar eder. Sınıf tekrarı hazırlık sınıfı hariç, orta öğrenim süresince en fazla bir defa yapılır. Öğrenim süresi içinde ikinci defa sınıf tekrarı durumuna düşen öğrencilerin ders yılı sonunda okulla ilişiği kesilerek Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtları yapılır.

b) Okuldan mezun olamayan on ikinci sınıf öğrencilerinden sınıf tekrar etme hakkı bulunanlar  başarısız  olunan  ders  sayısına  bakılmaksızın  sınıf  tekrar  edebilir.  Ancak,  sınıf tekrar etmek istemeyen öğrencilerden sınıf tekrarı yapmış olanlar bir, sınıf tekrarı yapmamış olanlar ise iki öğretim yılı daha başarısız oldukları derslerden sorumluluk sınavına girebilir. Bu  sınavlar  sonunda  da  başarısız  olan  öğrencilerin  öğretim  yılı  sonunda  okulla  ilişiği kesilerek  Açık Öğretim Lisesine veya Mesleki  Açık Öğretim Lisesine kayıtları yapılır.

c) Özürleri nedeniyle; okula devam edemeyen, okula devam ettikleri hâlde iki dönem puanı  alamayan  öğrenciler,  durumlarını  belgelendirmeleri  kaydıyla,  o  yıla  ait  öğrenim haklarını  kullanmamış  sayılır. 

Öğrenim  hakkının  kullanılmamış  sayılması hâli,  öğrenim süresince iki eğitim ve öğretim yılıyla  sınırlıdır

MADDE 44-

(1) Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir.

(2) Puan değerleri ve dereceleri aşağıdaki gibidir.

Puan     Derece

85,00-100 Pekiyi

70,00-84,99 İyi

60,00-69,99 Orta

50,00-59,99 Geçer

0-49,99 Geçmez

Dönem puanı

MADDE 51- (1) Bir dersin dönem puanı;

a) Sınavlardan alınan puanların,

b) Performans çalışması puanının/puanlarının,

c) Varsa proje puanının,aritmetik ortalaması alınarak belirlenir

(2) Zorunlu hâllerde, bir yazılı sınav eksiğiyle de dönem puanı verilebilir

  Bir dersin yılsonu puanı

MADDE 53- (1) Bir dersin yılsonu puanı;

a) Birinci ve ikinci dönem puanlarının aritmetik ortalamasıdır.

Bir dersin ağırlığı ve ağırlıklı puanı

MADDE 54- (1) Bir dersin ağırlığı, o dersin haftalık ders saati sayısına eşittir.

 (2) Bir dersin yılsonu puanıyla o dersin haftalık ders saati sayısının çarpımından elde edilen puan, o dersin ağırlıklı puanıdır.

( Örneğin Dil ve Anlatım dersi haftada 5 saat okutuluyorsa ağırlığı 5’tir. Ders puanı ile haftalık ders saati çarpılır ve o dersin ağırlıklı puanı hesaplanır.

Örnek: Dil ve Anlatım dersinin haftalık ders saati 5, yıl sonu puanı ise 75 olsun.Bu durumda Dil ve Anlatım dersinin ağırlıklı puanı:5x75=375 olacaktır.)

Yılsonu başarı puanı

MADDE 55- (1) Öğrencinin yılsonu başarı puanı, derslerin ağırlıklı puanları toplamının bu derslerin haftalık ders saatleri toplamına bölümüyle elde edilen puandır.

(2) Yılsonu başarı puanı, mezuniyet puanının hesaplanmasında esas alınır.

***********

Bir çok öğretmenin, çok sık değişen mevzuatı takip etmekte zorlandığını düşünüyorum.

En büyük zorlukta durmadan değişik madde eklenmesi. Okuduğunuz yönetmelik eskimi, yenimi veya yapılan değişiklik okuduğunuz mevzuatta var mı, yok mu anlayamıyorsunuz.

Birinci dönem sonu yaklaşırken tüm velilerimize ve öğrencilerimize başarılar diliyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hocam sizin başınızı yine ağrıtcam ama başka yerlerden öğrendiğimde dil ve anlatım dersi zayıf olursa sınıfta kalırsın diyorlar ama geçen sene (9.sınıf) (düz lise) dil ve anlatım dersi zayıf olup sınıfı geçenler var zorunlu dersden sorumlu olarak geçti yazıyor ayrıca:yıl sonu aritmatğim 2.50 yi geçiyor 4 zayıfım var bunlardan biri dil ve anlatım, ama dil ve anlatım 1. dönem 2 2.dönem 1 sınıfmı geçermiyim hocam lütfen yardımcı olurmusnuz?

bartug yesilbas 
 31.05.2011 18:02
Cevap :
Geçersin.  31.05.2011 23:01
 

hocam ben 10.sınıf tm düz lie öğrencisiyim 4 tane zayıfım var bunlar dil ve anlatım,mat,geo,ybd şimdi benim 1.dönem ve 2.dönem ortalaması yani yıl sonu ortalaması 2.50 yi geçiyor ben bu sene sınıfımı geçermiyim yoksa kalırmıyım geçersem hangi derslerden sorumlu olurum?

bartug yesilbas 
 05.05.2011 18:36
Cevap :
Sevgili Bertuğ, düz liselerde kredi notu halen 2,50, sınıfı geçersin. Dil ve Anlatım dersi baraj dersi ise, bu dersten sorumlu geçersin.  06.05.2011 11:21
 

hocam ben meslek lisesi 10.sınıf motor bölümündeyim lise1 den 1 tane sorumlu dersim var bu senede 3 tane var 1 dil anlatım 2 edebiyat 3 mesleki gelişim ortalamam 2.49 karnede sınıf tekrarı yazıyo beden 3 ortlama yükseltmede sadece bedene girip 4 yapsam geçermiyim tşklerrr!

YaSiN YüReK 
 19.06.2010 0:08
Cevap :
Ortalama yükseltme sınavlarına girip ortalamanı 2,50 yükseltmelisin. Bence Atölye derslerine gir.  19.06.2010 18:10
 

iyi günler hocam ben lise 2 tm öğrencisiyim biz salı gunu alcağız karneeyi benim 5 tane zayıfım war dil ve anlatım,matematik,ingilizce,geometri,tarih ortalamam 2.60 sorumlumu geçerim 11 sınıfa teşekkürler

emre1232 
 15.06.2008 15:44
Cevap :
emre, dil ve anlatım baraj dersidir ermen gerekir. ortalam ile geçemezsin. Sınavlara girip yükseltmen gerekir. Sorumlu olarak yeni yöentrmeliğe göre 3+2 sorumlu geçersin  16.06.2008 14:49
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 138
Toplam yorum
: 546
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 1856
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster