Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Aralık '17

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
94
 

Ortada Memnun Olmayı Gerektirecek Bir Durum Yokken Halinden Memnun Olmak da Cehalet

Ortada Memnun Olmayı Gerektirecek Bir Durum Yokken Halinden Memnun Olmak da Cehalet
 

Kapitalizmin insanları kandırdığı bir resim. Kış günü soğukta donduklarını da gösterse ya


Kişilerin halinden memnun olduğu durumlar hiç araştırıldı mı bilmiyorum. “Ne yapsın imkânları o kadar, ya da o da öyle şeylerden hoşlanıyor veya ona gücü yetiyor, tembellik yapıyor o kadarını hak ediyor” gibi mazeret ve açıklamalarla üzeri örtülüyor ama yaşamak adına hiçbir şey yapmayan birinin de bu şekilde halinden memnun olması bizleri gülümsetiyor.

Sana ne! O zaman biz toplum bilincini yükseltmeye çalışmayalım… Bu konuda haklı olan iki tane gerekçe var: ” İmkânlar o kadar ve daha iyisini bilmiyor”

Eğer insanlar bu nedenlerle durumlarına razı oluyor, halinden memnun görünüp şükredip oturuyorlarsa bu bizim sorumluluğumuz.

Çaresi olmadığı için durumuna razı olan kimse halinden memnun olur mu? Şükür anlayışı insanları fakir bırakıyor.

Halinden memnun olan kimselerin durumlarını araştıralım eğer gerçekten memnun edecek şeylerse biz de öyle yaşayalım! Yaptıkların/yaşadıkların sana ne veriyor ki halinden memnunsun? Yemiyorsun, içmiyorsun, giymiyorsun, gezmiyor eğlenmiyorsun, nasıl halinden memnunsun?

İnsanlar hallerinden memnun görünebilirler ama bizler onların halinden memnun olmamalıyız. Yaygın görüş, hallerinden memnunlarsa yapacak bir şey yok. Aksine bunlar için bir şeyler yapılmalı, asıl mağdur bunlar.

Görüyoruz hiçbir şey yaptıkları yok hallerinden memnunlar… Yoksa biz mi hayatı yanlış biliyoruz. Tamam, onların yaptıkları da onlara güzeldir ama yani bu işin bir standardı yok mu?

Bu “Halinden Memnun olma” beni bayağı rahatsız ediyor. Hayatın mutluluk argümanları vardır, onlara sahip değilsen mutlu olamazsın. Yokluk insanı mutlu eder mi ya, böyle bir şey olur mu? Fakir ama mutlu, hadi ya!

Evin olacak, hadi arabayı geç, yiyeceğin içeceğin olacak, çocuklarını büyütüp okutacaksın, gezip eğleneceksin… Hiç birini yapmıyor/yapamıyorsun halinden memnun, Allah Allah! İçimizdeki sorumsuzlar da nasılsa bunlar halinden memnun deyip boş veriyorlar. Benim adım Kerim Korkut, insanların görmediğini görürüm; halinden memnunmuş falan diye bakmam, yaşantısına bakarım, hiçbir şeyi olmayan kimse halinden memnun olamaz!

 

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kıymetli Kerim Korkut: Vah Fakiro, ah mutsuzo ne yapsın sessiz, sedasız insanlar mutluluğun ne olduğunu dahi bilmez.Susmakta bir hüner. Adam ulu orta ben fakirim, yoksulum, acım derse bu kez delidir derler.Belkide içinden binlerce ah çekiyor da biz sadece iyiyim. mutluyum sesini duyuyoruz.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 10.12.2017 19:44
Cevap :
Yani açım desin, oynuyor abi ya!Ben de kızıyorum, haliniz ortada niye boynunuzu büküp oturuyorsunuz değil mi? Yine çok beğendiğim bir yorum yapmışsın, sağ olasın!  16.12.2017 16:16
 

Kerim Kardeş! Şu koşullarda kim halinden memnun ki, esenlikler dilerim.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 10.12.2017 16:25
Cevap :
Ben memnunum ama zaten fazla beklentim yok. Ancak yazılarımda insanlara hırs aşılıyorum.  16.12.2017 16:33
 

Cehaletin yanında başka bir ifade ile çoğunluğa uyma, bir nevi koyunluktur, literatürde buna konformizm denir. Kimsenin kendisi için layık görmediği türden bir yaklaşımdır, aslında daha çok bulunduğu yerin kalıbına girmek anlamı da taşır. Selamlar Kerim bey

Nizamettin BİBER 
 10.12.2017 14:49
Cevap :
Çok anlamlı bir yorumda bulunmuşsunuz Nizamettin bey.Gerçekten dikkatlice okuduğumda haklısınız.Ama işte ben genel olarak cehalet dedim.  15.12.2017 21:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4922
Toplam yorum
: 13033
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 671
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster