Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Kasım '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
25
 

Ortadoğu bataklığının son kurbanı Fransa

Ortadoğu bataklığına sözel veya fiili olarak hangi uluslararası aktör bulaşırsa asimetrik terör eylemleriyle kendisine dönmektedir. ABD ,Türkiye ve Fransa bunun etkisinin olduğunu gösterir. Peki ya Putin- Esad işbirliği bozulunca Rusya'ya nasıl döneceği sorusunu G-20 zirvesinde tartışsalar çok iyi olur.
Ortadoğu aktörlerinin  ve özellikle Rusya'nın Kırım'ı ilhak etmesiyle başlayan süreçte ve Suriye'de Esad güçleri ve muhalifler arasında çıkan iç savaştan ve Rus askeri güçlerinin bölgede olan varlığı önemli hususlar olarak dikkate alınmalıdır.  

ABD'nin Ortadoğu bataklığına girmesiyle olayların takibinde 11 Eylül asimetrik terör mücadelesi hadisenin gündeme gelmesiyle Irak'ın işgali yönünde bir mücadeleye gitmiştir.

Türkiye komşusu Suriye krizinde Esad ile uluslararası kamuoyunda sözel olarak gerçekleşen mücadeleden Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı olarak nitelendirilen Ankara Garı katliamıyla asimetrik bir terör mücadelesi ile karşı karşıya gelmiştir.

Fransa'nın ve Avrupa'nın Türkiye üzerinden Suriyeli mültecileri ülkelerine kabul etmemek bulundurmamak için attığı adımları ve hususları dikkate alırsak Paris'teki patlama sonucunda hayatını 127 kişinin hayatını kaybetmesi bu asimetrik terör mücadelenin ciddi bir boyut kazandığını ve bir önemli hususunda Libya Devlet Başkanı Muammer Kaddafi'yi deviren aktörler arasında Fransa'nın olması da bu hususlar arasında gösterilmektedir. 

Asimetrik terör unsurunun dalgası giderek büyümektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmiş basın açıklamalarında  "Suriye meselesinin giderek bir girdaba dönüşmekte ve bütün aktörleri de girdaba çekecektir" şeklinde haklı bir basın açıklamasında bulunmuştu.

Antalya'da yapılmakta olan G-20 zirvesinde bu sorunlar ameliyat masasına yatırılmalıdır. İŞİD gibi asimetrik terör mücadelesi gerçekleştiren örgütleri de ortak bir komisyon kurularak kökünün kazınması gerekmektedir.

Bu durumda uluslararası ilişkiler disiplininde şöyle bir teori ortaya çıkmaktadır. Ortadoğu'ya yapılan askeri müdahale ve sözlü müdahale yapan aktörlere asimetrik terör saldırıları gerçekleştirilmekte ve bu saldırıların gerçekleşmesi öngörülen aktörler ise İngiltere ve Rusya olmaktadır.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 75
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 12.06.15
 
 

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler- Müzisyen -Fotoğrafçı   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster