Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Mahmut Ekrem Muhalefet demokrasiye geliştirir

http://blog.milliyet.com.tr/profilimaspx

16 Ekim '12

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
580
 

Ortadoğu'da ABD'nin lideri her zaman İsrail olmuştur,

Ortadoğu'da ABD'nin lideri her zaman İsrail olmuştur,
 

Babam ve Ben- Arıel Sabar'ın kitabından


Siz istediğiniz kadar BOP'un, eş başkanı olduğunuzu düşünün, hatta  bu ikili görüşmeler kayıt altına alınmışta olsun.

Lakin, ABD için Ortadoğu'nun lideri, jandarması İsrail olduğu gerçeğini değiştirmez.  Sizin sırtınızı sıvazlarken,CIA ve Mossad, güney sınırlarımız ve komşu ülkelerde cirit atmakta  büyük Kürdistan'ın temellerini genişletme çalışmalarını yapmakla meşguller.

Yıllar öncesinden ABD ve İsrail, Büyük Kürdistan'ın kurulması için ortamı hazırlamanın gayreti içinde oldukları bilinmiyen birşey değil. Bunun içinde yazarlardan, gazetecilerden, lobilerden, gizli örgütlerden faydalanmnışlar ve aşı pişirme gayreti içine girmişlerdir. Tarihi gerçekleri kah saptırarak kah insanları bu yönlere çekerek kafaları karıştırmak suretiyle kullanma cihetine gitmişlerdir.

İsrail asıllı Amerika'lı yazarlar çeşitli kombinezonlarda, Ortadoğu, Mezopotamya ve kürtleri işlemişlerdir. Dil, din ve ırklar üzerinden propagandalarını yapmışlardır. Bunlardan biride, İsrail asıllı Amerikalı yazar Arıel Sabar, Zaho'da yaşamış kürt yahudisi bir babanın çocuğudur.  Yazmış olduğu bir kitabında, Mezopotamya'da yaşamış imparatorluk kurmuş devletlerle ilişkili,  Aremileri ve Aremice dili ile ilgili, Yahudi Kürtlerini anlatıyor.  Yahudilerin bu topraklar üzerinde kayıtsız kalmalarının düşünülemiyeceği hissiyatını üstü kapalıda olsa dikkatleri bu yöne çekme gayretini içeriyor.

Kısa bir pasaj,'' M.Ö 1000 yıllarında Sami göcebelerinden bilinmiyen bir kavim olan Aramiler, Bereketli Hilal'e doğru akın etmeye başlamışlar, dilleri yaygınlaşmış M:Ö 8. YY başında Asur İmparatorluğu Aramice'yi resmi dil olarak aldılar. Daha sonra Babiller daha sonrada Persler tarafından benimsendi. Aramice papirus üzerine yazılması dilin yaygınlaşmasına, kolaylık sağlıyordu.  Hiristiyanlığın ve Musevi aleminin gelişimi yıllarının ortak dilidir.Babil yahudileri kanun ve yorumlarını içeren Talmud'u aramice diliyle yazmışlardır.

Hz.İsa çarmıkta ölürken bile bu dilde haykırmıştır '' Eloi, Eloi, Lama sabachthani''?? Tanrım, Tanrım, niçin beni terk ettin?

Aramice dilinin son bulması.Yedinci yüzyılda Arabistan'dan gelen Müslüman ordularının Mezopotamya'yı fethetmeleriyle, Aramice'nin yerine Ortadogu'da geçerli dil olan Arapça almıştır.''

20 Y.Y Bagdat'lı Dr.Heskel M Haddad  anılarında şöyle anlatmaktadır. ''Kürt Yahudilerle ilk karşılaşmasında '' Basit sözcükler anlaşılıyordu yada hemen hemen hepsinin kökenini biliyordum. Bu türlü insandan oluşan hırpani topluluk, ilk kez Zahor'da karşılaştığım Aramice'nin, bir türevini konuşuyorlardı! Karmaşık başka dilden etkilenmiş deforme olmuş fakat kesinlikle  eski bir dildi''.

20.YY'da Aramice'yi duymak ''Bana göre Aramice'nin tarihi, insan ruhunun dilde vücut bulan en sağ zaferini temsil etmektedir''. diye yazmıştır.  

1950'li Yıllarda 25000 bin Kürt Yahudisi Irak, Suriye ve İran'dan İsrail'e göçmüşlerdir.

Büyük Kürdistan'ın kurulmasında en çok hangi ülkelerin menfaatı olduğu artık bilinmiyen bir denklem değildir.

 Asıl olan, bizim bu oyunlara  alet olmamız en büyük handikap olarak görülmektedir.

Hasan Göksu PBahçe bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 147
Toplam yorum
: 101
Toplam mesaj
: 19
Ort. okunma sayısı
: 623
Kayıt tarihi
: 13.05.08
 
 

Hızla kirlenen dünyamızda, üstümüze düşen görevi yerine getirmek için çalışmak, gelecek kuşaklara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster