Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Ağustos '12

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
5265
 

Ortadoğu'nun en büyük devleti 3

Ortadoğu'nun en büyük devleti 3
 

Bakmayın siz Türklerle Kürtleri kan davalı yapmaya çalışanlara Bu iki halk bir gün Ortadoğu'nun en büyük devletini kuracak


Bu yazı dizimin ilk yazısında, Türklerle Kürtlerin ortak çıkarlarının, birleşerek Ortadoğu'nun en büyük devletini kurmaktan geçtiğini, küçük küçük, hap gibi devletler kurup, parçalanmanın iki halkın da faydasına olmadığını anlatmaya çalışmıştım.

İkinci yazımdaysa, bu iki halkın neden böyle büyük bir devleti birlikte kurmak zorunda olduklarını kendi en gerçekçi gerekçelerimle ortaya koymaya uğraştım.

Bu günkü yazımdaysa, size Ortadoğu'nun yakın geleceğine dair düşüncelerimi aktarmak istiyorum.

Hem insani ve ortak tarihi geçmişimiz, hem de tarihsel sürecin doğal akışı, biz Türklerle, Kürtlerin, bir an önce birleşerek, Ortadoğu'nun en büyük devletini kurmasını emrediyor bence.

Özellikle 1.Dünya savaşı sonrası, özellikle Ortadoğu'da,dönemin en güçlü ülkeleri tarfından yapay olarak çizilen ülke sınırlarını, birbirlerinden çok farklı dini ve etnik kökene sahip insanları, küçük küçük, güçsüz, kukla devletler haline getiren, aynı milletden olanlarıysa, sudan bahanelerle binbir parçaya bölen, parçalayan, danışıklı dövüş anlaşmaları bir tarafa koyacak olursak eğer...

Ortadoğu Coğrafyası'nın da, Türklere ve Kürtlere " Birleşin! Birleşin! Daha ne duruyorsunuz öyle? "  diye bas bas bağırdığı, çok kolayca görülür.

Ortadoğu'da Kürt nüfusunun bölündüğü kadar, Türk nüfusu da bölünebildiği kadar bölünmüştür çünkü.

Tamam... Kürtler, Türkiye, İran, Irak ve Suriye'de dört parçaya bölünmüştür ama...

Öte yanda da, İran Azerbeycanı'ndaki Türk nüfusu, Kuzey Irak ve Suriye'de yaşayan Türkmenler ve Ortadoğu'nun birçok yerinde daha yaşayan Türkler de, bölünebileceği kadar bölünmüş, olabildiğince birbirinden ayrı düşürülmüştür; ne yazık ki.

Coğrafyanın ortak diline, dağlarına, tepelerine, ovalarına, geçmişten alıp, geleceğe taşıdığı demografik mirasına ve topografik çizgilerine de bakıldığında, yine aynı sonuç çıkar kolayca karşımıza.

Kuzey Irak, Kuzey Suriye, İran'daki Kürt bölgesi, İran Azerbeycan'ı ve tabi ki Türkiye... Toplayın bu bölgelerin yüzölçümünü ve nüfusunu... Kendiliğinden ortaya çıkar, bir kalemde, Ortadoğu'nun en büyük devleti...

Şimdi bana hemen şunu söyleyebilirsiniz siz de: " Canım... Hadi anladık diyelim, Kuzey Irak ve Kuzey Suriye'yi de... İran Azerbeycanı nereden geldi hemen aklına? Hem İran, bölgenin en güçlü, kökleri, tarihi, devlet geleneği, millet olma özelliği en güçlü ülkelerinden biri değil mi? hem İran'ı bölmek o kadar da kolay mı? "

Aslında, çok yakın bir zamana kadar, siyaset bilimcileri tarafından Amerika'nın İran'a müdahale sürecinin 20 - 25 yılı bulabileceği hesaplanırken, bölgede kendisinden başka nükleer güç istemeyen İsrail'in, büyük abisi Sam Amca'sına yaptığı inanılmaz, dayanılmaz baskılar sonucunda, Amerika - İran ya da İran - İsrail savaşının eli kulağında...

Ve bu savaş koptuğunda, ha bire kendi kendine şişinip duran İran'ın, böyle bir saldııya çok da fazla direnemeyeceği, İran'ın böyle bir savaş sonunda kaç parçaya bölüneceği çok kolayca çıkacaktır ortaya.

Tabi eğer Rusya ve Çin'den 3. Dünya savaşını başlatabilecek kadar çılgınca bir müdahale gelmezse...

Daha birkaç hafta öncesine kadar, dolaylı yollardan, Suriye'ye yapılacak bir dış müdahaleyi, asla kabul etmeyeceğini,belki de böyle bir müdahale yüzünden, 3.Dünya Savaşı bile çıkabileceğini dillendiren Rusya, bakın; nasıl da sattı Suriye'yi... Nasıl da Amerika ve müttefikleriyle kolkola girdi kolayca; gördünüz mü bunu siz de?

Rusya'nın, muhtemel bir A.B.D.+ İsrail ortak saldırısında, aynı satışı İran'a da uygulayacağını düşündüğümden... Böyle bir saldırı karşısında, İran'ın neredeyse hiçbir şansının olmadığını düşünmekteyim.

Geriye bir tek, Çin'in İran için, A.B.D. ve İsrail'e kafa tutması ve savaşması kalıyor ki... Bence bu, hayal ötesi siyasi denklemlerin bile ötesinde kalır. Çünkü Çin, Dünya'da Amerika'dan en fazla alacaklı olan ülke...

O yüzden, kurulacak Ortadoğu'nun en büyük devletinin sınırlarına, İran'daki Kürt bölgesi ve İran Azerbeycanı'nı katmama bence öyle çokça da şaşırmayın hemen.

Kaldı ki, Ortadoğu Coğrafya'sında, Kürtler, her şeye rağmen, en iyi şekilde Türklerle anlaşır. Bu coğrafyada, ne Araplar, ne Farslar, ne Ermeniler, ne de Yahudiler Türkler kadar Kürtlerin derdine derman, yarasına melhem, yoluna yoldaş olabilir.

Ama paşa paşa, ama olayların, bölge aktörlerinin ve tarihin doğal akışının, coğrafyanın ortak dilinin zorlamasıyla, Türkler ve Kürtler Ortadoğu'nun en büyük devletini kuracaklar birlikte. Ama eninde, ama sonunda...

Not: Yazıda kullanılan görsel www.beranuzer.blogspot.com adresinden alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın Çamsarı, Türklerle Kürtler henüz dağılmadı ki birleşip yeni bir devlet kursunlar. Kuzey Irak ve Suriyedeki Kürtleri ikna edip Türkiye'ye katmak, bu şekilde ülke sınırlarını mı genişletmeyi öneriyorsunuz? Biraz eski Turancılık düşüne benzer özlemler dile getiriyorsunuz. "Göle mayayı çalalım, belki tutar" mı? Selam ve saygıyla.

Güz Özlemi 
 04.09.2012 12:10
 

ehh,pek inandirici gelmedi.

izi amir 
 12.08.2012 14:10
Cevap :
Olabilir... Düşüncenize saygılıyım... Cemce sevgilerimle...  12.08.2012 22:32
 

Bu bana da uzak bir ihtimal görünmüyor...

Arzu Elif 
 09.08.2012 9:40
Cevap :
Çünkü düşüncelerim, yazdıklarım gerçekten de uzak bir ihtimal değil... Bir başka yazımı daha düşüncelerinizle zenginleştirdiğiniz için, size bir kez daha teşekkür ederim, sevgili Arzu hanım. Cemce sevgilerimle...  09.08.2012 13:11
 

Aman ne akıllısın Çamsarı, satrançta ustanın 5 hamle ötesini tahmin edebilmesi gibi, ABD- İran savaşının sonuçlarını da ortaya koymuşsun. Pek de yanlış denmez... Ama bu arada, bir iki atom bombası kullanılmazsa..! (Not: resime ilişkin geçmiş notumu unut. O konuda seninle hemfikirim...)

Erdal Ceyhan 
 09.08.2012 2:00
Cevap :
İşin içine atom bombası girdiğinde, sadece İran ya da İsrail değil, tüm Dünya, tüm insanlık yanacağından, böylesi insanlık dışı bir vahşeti, tüm savaş ihtimalleri dışında tuttum. En azından, gönlüm öyle istedi. Haaa! Yorumunuzdaki nota gelince... Güzel olan hiçbir şeyi unutmadığım gibi, bana göre bu ülkenin en güzel ve en akıllı kadınlarından Elif Şafak için söylediklerinizi de, asla unutmam, unutamam ben! Cemce sevgilerimle...  09.08.2012 13:28
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1340
Toplam yorum
: 3600
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1681
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster