Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Haziran '15

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
85
 

Ortak kaygı

Ortak kaygı
 

Seçim telaşesi başladı başlayalı içimde umutsuzluk kaygı endişe ve daha birçok adını koyamadığım (aslında bildiğim) korkular yumağı içimi kemirdi kemirdi. Bu baskıcı, her şeyi biz biliriz tavrı nasıl da beni ve ruhumu ele geçirmiş. Kızdım kendime! Seçim günü de vurdum kendimi mangala, pikniğe! ‘Nasıl olsa alacak, belki bir umut alamaz’ diyordum. HDP nin barajı geçip milletvekili sayısını 70 üzerinde görünce nasıl bir rahatlama, sevinç  geldi anlatamam.  Kafa yine aynı kafa. Kaybedilen oyların gittiği istikametse zaten belli. Ne derler? Ok’ u takip et!

“Seni başkan yaptırmayacağız” dediler ve yaptırtmadılar. TEBRİK EDİYORUM. Meclise kesinlikle girmeniz gerekiyordu. Demokrasiden bahsediyorsak bu olmalıydı. Ortak kaygımız Anayasamızın değiştirilme tehlikesi ve tek başkanlık uygulamasına hayır dememiz gerektiği idi. Sayenizde başardık. Bölünecektik. Topraklarımızı koruyamayacaktık. Biz bu topraklarda beraberiz. Bölünmek ne Kürtlere ne de Türklere bir zafer kazandırmaz. KİMSE KENDİNE YAPILANI UNUTMUYOR. Unutması da mümkün değil ama bazı değerlerimiz ve huzurumuz için hepimiz acıların üzerine sünger çekmeliyiz. Bunu yapmalıyız. 20 milyonluk halkın yok sayılması affedilir gibi değil. Kürt halkı da bunları unutmalı. Ne mutlu ki Kürt olup  bu ülkede yaşadıkları için ortak bayrağımıza sahip çıkan, kendilerine yaşatılanları unutmaya hazır bir halk var. Umut verici. Vatan hainlerini meclise soktunuz diyerek faturayı muhalefete kesen bir çoğunluk var. % 40 çoğunluktan bahsediyorum.  Şehitlerimiz üzerinden yapılan mağdur edebiyatı var. O şehitlerin içinde Kürtler de var. Acı her ırkta dilde aynı. Ötekileştirme oyununa yeterince biat edilmedi mi? Gezideki  saygı ve sevgi gibi, ortak kaygımız baskıya zulme DUR! demekti. Hep beraber dedik.

Dinimizde IRKÇILIK yapmak yok. Yeri yok!  Klişe “Vatan elden gidiyor, şehitlerimizin kemikleri sızlıyor” cümleleri baydı esas. Bu ülke bölünürse eğer, işte asıl o zaman sızlayacak bize bu toprakları bırakmak için canını siper eden insanların kalpleri. Topraklarımız ayrılır da Kürdistan diye bir ülke kurulursa hem Kürdistan’ın hem Türkiye’nin ömrü kısa olur. İşte o zaman ne bir bayrağımız kalır ne de bir dilimiz. Ömür boyu vatansız kalırız. Bu günlerimizi arar ama  mumla bile bulamayız.

Çok mu iyimserim? Çok mu Polyannayım? Hayır! Umudum var! Kürt halkı da ırkçılık yapmamalı Türk halkı da!

Tek sisteme HAYIR!, tek başkana HAYIR!, kadınlarımızın sindirilmesine HAYIR!, aba altından sopa gösterilmesine HAYIR!, anayasamızın değişmesine HAYIR… Çocuklarımızın öldürülmesine HAYIR!

Tek kurtuluşumuz MHP-HDP-CHP nin birleşmesidir. Düşüncelerde anlaşmazlıklar olur, ayrışmalar elbette olur, olacaktır da ama niyetler bu ülkenin toprak bütünlüğünün korunması yönünde olursa aşılamayacak bir sorun yoktur. Hepimiz için bu gerekli. Sıkıntılı günler kapıda olsa da aşılır. Kaybettiğimiz para olsun hani ekonomik krizden korkanlar için diyorum, bu ülke ne ekonomik krizler atlattı. Yine atlatılır. İnancım ve düşüncelerim bu minvalde. Hepimiz için en güzeli olsun.

Saygılarımla

Melike ÇELİK

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 78
Toplam yorum
: 47
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 285
Kayıt tarihi
: 02.07.11
 
 

1980 yılının buhranlı Ankara' sında gözlerimi dünyaya açmışım. Babamın işi nedeniyle çocukluk yılla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster