Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ekim '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
501
 

Ortak paydalarda buluşmak

Ortak paydalarda buluşmak
 

Düşünceler


Kendimi sorguladım dün gece, bir an gözümün önünden film şeridi gibi geçiverdi bazı olaylar. Göz gezdirdim film şeridine neler var neler. Duygular sel olmuş akmış mısralarda hafif bir esinti, ılık bir sıcaklık hepsi var. Eleştiriler bile incitmeden kibarca şiirlerle yazılmış. Mesaj derin gelmiş sahibine illaki bulmuş yerini. Yazılmış çizilmiş sağlık elverdiğince.

Sanki havada uçar gibi yorumlar bile şiirlerle karşılık bulur olmuş, öyledir duygusallık, ya derdin tasan çoktur yazarsın, ya hiç derdin yoktur karalar durursun ikisinden biri üçüncü pek yoktur. İnsanlar özleme tutunup milyonlarca şiir yazabilecek kapasiteye sahiptir aslında. Hasbelkader bende yazmaya çalışanlardanım ama nasıl? Karmaşık duygular en mutlu anımı yansıtmak isterken karşımdakinin bedbahtlığı, karamsarlığı her şeyi bir kenara itip kim bilir hangi şartlarda cevap hakkını yanıtlaması gelir aklıma içim ezilir bazen.

Kimi deşarj olur yazarak, kimi tatmin olur bulunduğu ortamı bozarak, çeşit çeşittir duygu dünyaları hayatlar.

Hangi birine ne söylemeli ki hangisinin gönlünü hoş tutmalı ? Ne zordur hem de ne zor. En iyisi teraziye koymadan tartmadan yazmakmıdır. Ya bir kelime sürçerse ne olacak hep bunun hassasiyeti ve dozu vardır zihnimiz de, çok yazmışımdır çalakalem tartmadan çokta hata yapmışımdır farkında olmadan. Fakat her şeyin duygusallık ve şiire dökülen mısralar kadar saf ve sade aynı zamanda pembe olmadığını öğretti bana hayat.

Yazdım duygulandım, yazdım karşımdakinin ağladığını hissettim. Takdir gördüm, tekdir gördüm. Fakat yılmadan yazdım yazdım. Sonuç için karneme baktım pekiyi ile geçmeyi bekleyen bir öğrenci nasıl sınıfta kaldığını hissediyorsa aynen o duyguyu hissettim. Ertesi gün en can dostlarıma danıştım ne dersiniz diye hiç acımaları yoktur bilirim. Bir kısmı ne yazar ne çizer varsa yoksa konuşmak dil dökmek. Bütün dikkatimi toplayıp dinledim birini bana aynen şöyle dedi; Yanlış adrestesin galiba arkadaş ya da algılamalarda bir yanlışlık var. Takma kafanı sen yazmana bak, başkaları bakarsa yazdığına eleştirseler de 1-0 galipsin işte. Eleştiren insan kazanılmış insandır şimdi top sende yılmadan devam et yazmaya.

Hey birader oradan bize iki çay getir demli olsun!.. diye seslendi arkadaş çay bahçesinin bir köşesinden.. devam ettik söyleşiye,

Tamam arkadaşım haklısın farklı dünyalar farklı insanlar düşüncelerin ortak payda da buluşması çok zor bir ışık yakalamak yararlı mı sence? Tabi yararlı ama ne çare ki toplamda etkinliği yok. Kişi bazında etkileşimler bunlar. Birlik ve beraberlikle ses getirebilecek beyin fırtınaları yoksa neye yarar ki?

Birlik diyorsun peki karşımdaki insanları aynı fikirde topladığımı ya da başka bir arkadaşın fikirlerine herkesle beraber katıldığımı varsaysam ne gibi etki yaratabilirim? Siyasi manada bir etkinliğin yoksa o anafor sizi de yutar, yok siyasi manada bir birliktelik sağlamışsanız o zaman başka.

Hayır asla böyle bir durum söz konusu değil farklı siyasi felsefeye sahip insanlar olarak biz aslında satırlarda aynı duygu ve heyecanı paylaşabiliyoruz bunların siyaseten bir araya gelmeleri imkansız. Fakat olgunluk ve anlayışla birbirimize destek veriyoruz.

Güzel güzel de işte hedef noktan kırıldı bile buna beraberlik denir durum 1-1

Ben buna razıyım hep beraberlik olsun kimse yenilmesin yeter ki memnuniyetlerimiz bir olsun ne ben ne başkası galip gelsin galibiyeti beraberlikle dışa karşı savunalım ve beraber galip gelelim.

Doğrusu belki bu, fakat bu sadece senin için böyle ve bir arkadaşının sana söyledikleri için böyle çözülmüş gibi görünen bir problem oysa sen ve ben yokuz ! biz çok karmaşık biz çokuz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evet biz birarada-biz çokuz... İçten anlatımın ve anlamlarla dolu yazın için tşkrler.dost selamlar......

Hanife ÇITA 
 18.10.2008 21:57
 

İlgiyle okudum ama öyle bir final yapmışsın ki bana söyleyecek söz kalmadı. "Sen ve Ben yokuz...Biz çok karmaşık bir ÇOKuz!"... Sevgiler

Esma KAHRAMAN 
 17.10.2008 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 180
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 996
Kayıt tarihi
: 07.03.08
 
 

1957 Eskişehir doğumlu, Esk.A.Ü İşletme, İşbankası emeklisi, İstanbul Büyükçekmece de yaşayan, ST..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster