Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Eylül '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
10401
 

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk sınavları soruları, cevapları, nasıl çalışmalı?

Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk sınavları soruları, cevapları, nasıl çalışmalı?
 

Liselerde Güz veya Eylül dönemi Sorumluluk, Engel ve Ortalama Yükseltme Sınavları 3 Eylül tarihinde başladı, devam ediyor.
Onbinlerce öğrenci sorumluluktan kurtulup sırtındaki yükü hafifletebilmek için bu sınavlarda ter döküyor.
Bu sınavlar bazı öğrenciler için hayati önem arz ediyor. Çünkü bu öğrenciler üniversite sınavını kazanmış, bir yüksek öğretim programına yerleştirilmiş, ne var ki mezun olamamış... Üniversiteye kayıt yaptırabilmesi için sorumlu olduğu derslerin sınavlarını başarması gerekiyor. Onların heyecanı, kaygısı ve stres seyiyesi çok yüksek...

Sorumlu öğrencilerinde dahil olduğu dört yıllık fakültelere yerleşen öğrencilerin listesini izlerken gururlandım. Bir yandan da bu kaygıyı yaşayanları empati kurarak anlamaya çalıştım. Ya sorumluluk sınavlarını başaramazlarsa... Her şey boşa mı gidecekti? Bir veya iki sorumluluğu nedeniyle kazandığı fakültelerin kapıları yüzlerine mi kapanacaktı? Dahası bu çocukların hayatı kararacak mı?

Biz öğretmenler bu çocuklar için neler yapabilirdik? Öğretmenler Kurulu toplantısında bu sorularla meşgulken bir öğretmen arkadaşım da aynı şeyleri düşünüyormuş olacak ki; hem soruyu sordu, hem de cevap verdi. Bu çocukların sorumlu olduğu dersleri en az son bir yıl içinde görmediklerini, konu ayrıntılarını unutmuş olabileceklerini, soruları hazırlarken daha genel bilgilere yer verilmesinin doğru olacağını dile getirdi. Bunları söylerken toplantıya katılan diğer arkadaşlarının düşüncelerini dile getirdiğinin farkında mıydı bilemiyorum. Ancak karşı görüş gelmemesi dile getirilenlerin ortak kanaat olduğunu gösteriyordu.

Sınavlar devam ediyor.

Uzun sözün kısası tatil dönüşü sorumluluk veya ortalama yükseltme sınavların da öğretmenleriniz sizi fazla zorlamak istemiyor. Sadece biraz çalışmanızı bekliyorlar. Benzer sınavlarda önceden sorulmuş soruların ışığında çalışmak her zaman verimli sonuçlar doğurur.

Tatil rehavetine kapılıp gereken hazırlığı yapamayanlar için sorulmuş sorumluluk ve Ortalama Yükseltme Sınavı Coğrafya sorularını ve cevap anahtarlarını örnek oluşturması için aşağıdaki linklerde paylaşıyorum. Kitabını nereye koyduğunu bir türlü hatırlamayanların için http://www.cografyakulubu.com/ sitesindeki kitaplarımız bölümüne şöyle bir göz atmasını şiddetle öneriyorum. Bu sitelerde ve linklerde bulamadıklarınız için ne yapacağınızı aslında biliyorsunuz. Google'a aradığınızla ilgili bir kaç kelime yazmanız yeterli...

Başarılar...


 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 165
Toplam yorum
: 184
Toplam mesaj
: 46
Ort. okunma sayısı
: 3816
Kayıt tarihi
: 25.08.07
 
 

Samsun Terme Şuvayip Köyü'nde doğmuşum. İlk ve ortaokulu Terme'de, lise öğrenimimi Ünye'de tamala..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster