Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mayıs '13

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
132
 

Ortalık toz duman

Ortalık toz duman
 

msn den


Kendi ilkelerini kenara koyup hedeflerini erteleyen, Evrende kendilerini konumlandırdıkları noktalar bakımından sıfır noktasının iki diğer ucundakileri buluşturan bir hükümet.   

Ulusalcılar, sosyalistler, Ak Parti karşıtları, sadece muhalefette olduğundan karşı olmak zorundakiler, ideolojik yanlarından soyundular.

İktidar partisinin yükselen oy oranı; hükümetin kendi politikası olmasa bile, yakınında duran unsurlar, farklı düşünüp farklı yaşayan kesimleri kışkırtıcı davranıyor. Sosyal medya üzerinden yapılan olmadık yaygaralarla, akılları sıra iktidar partisinin gidişatından övünç çıkarıyorlar. Kendi düşüncelerinin iktidarda olması ve sürekli oylarının yükselmesinin kendilerine verdiği; iyi olma, başarılı olma, güçlü veya büyük olma gibi kışkırtıcı duyguları ile toplumun zihnine fesat üretecek algılar salıyorlar.

Sayın Başbakan adına açılmış binlerce Facebook sayfasından kendi iç dünyalarındaki realiteden uzak ütopik düşünceleri yayıyorlar. Güya İktidar partisini sahiplenip onun işleri ile gururlanıyorlar.

Bu ve benzer yaygaralarla iktidar partisine sahip çıktıklarını ve ona destek verdiklerini sananlar, aslında iktidar partisinin düşüncelerine karşı ama aynı zamanda birbirlerine de karşı olan yapıları bir araya getiriyor.

Bu birbirine karşı olan ama aynı zamanda mevcut iktidara da karşı olan farklı ideolojik yaklaşımların Ak Parti karşıtlığında birleşmiş gibi aynı reaksiyon biçimlerinde buluşmaları kendi ideolojik duruşları açısından da oldukça riskli. Sosyolojik bakımdan bilimsel bir okuması bile olmayan bu ayarsız eğilimin nereye varacağını kimse kestirmeye çalışmıyor.

İktidar yükselen oy oranı ve kendi anlayışı bakımından başardığı işlerin keyfiyle, nereden ve nasıl reaksiyon vereceğini şaşırmış muhalif unsurların bu durumlarını seyrediyor. Ancak bu keyif toplumun yerleşik, taraf yada karşı olma alışkanlıklarını örselemektedir. Zaten bu alışkanlık, futbol takımı taraftarlığından farklı değil. İnsanlarımız bir siyasi partiyi ilkeleri ve programı bakımından değil, genellikle sempatizan tipinde desteklemektedir. Bundan sonraki süreçte nasıl bir biçim alır kimsenin umurunda değil.

İktidar ekonomi yönünden yakaladığı kamuoyu desteğini, özgürlükler ve devredilemez bireysel hakların kullanımı alanında adaleti sağlama çabası içinde olduğunu gösterme kredisi olarak kullanıyor. Bu durum sıkışan muhalif oluşumları olmadık eylemlere sevk ediyor.

Fikir bakımından oldukça fakir gündelik politik iniş çıkışlarla dalgalanıp duran ülke gündemi, aslında milletin enerjisinin boşa gitmesi anlamına geliyor. Akıl ve izan ölçülerinin dışına sarkan gündelik politik sataşmalar, Ülkemizin sorunlarına yönelik toplumsal işbirliği olanağını yok ediyor. Boğaza 3.köprünün etrafındaki tartışmalar ve benzer polemikler bir değer taşımadığı gibi oldukça küçük düşürücü görünüyor. Sokaktan bakıldığında ortalık toz duman.

Ülkemizde farklı düşünüp farklı yaşam alışkanlığı olan kesimlerin asgari müşterekte buluşarak yapılması gereken işler var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 28
Toplam mesaj
: 21
Ort. okunma sayısı
: 550
Kayıt tarihi
: 01.06.08
 
 

Yerel bir gazetede yazıyorum. Okumayı severim, şiir okumayı severim. Emekli işçi olarak sosyal ak..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster