Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
206
 

Ortaya Karışık Bizden Haller

Ortaya Karışık Bizden Haller
 

Gündemden kareler ve yuvarlaklar

Haftaya hızlı ve hareketli bir giriş yaptık. Her zamanki gibi daha hızlı ve daha hareketli devam ediyoruz.
Hiç kuşkusuz bu haftanın en çok konuşulan olayı ''nerede kalmıştık'' diyerek yine yeni yeniden dönüş yapan Fatih Terim'in Galatasaray teknik direktörlüğüne geri dönmesi olayıdır. Bu geri dönüş bizleri şaşırtmasa bile geri dönüşün karşısında fırıldak gibi dönüşler yapan bazı insanlar bizi gerçekten şaşırtmaya devam ediyorlar. Kaldı ki nerede kalmıştık diyen Fatih Terim eleman olarak ayrıldım bir daha gelirsem başkan olarak gelirim demişti. Oysa bildiğimiz kadarıyla başkan olarak gelmedi. Bilmediğimiz kadarıyla ise Terim söz konusu olunca yerden yere vurup yerin dibine sokanlar şimdilerde Terim ile ilgili özledik hocam,hoşgeldin imparator diyerek sanki günah çıkarıyorlar. Ne çok seviyoruz göklere çıkarmayı yada yerin dibine sokmayı insanları. Oysa daha ortada ve ılımlı olunabilir. Fakat türk milleti olarak galiba abartı seviyoruz. 

Galatasaray bu hafta puan kayıpları yaşayan rakipleri Fenerbahçe ve Beşiktaş üzerine çıktı. Fenerbahçe Aykut Kocaman ile kazandığı son 5 haftadaki istikrarı devam ettiremedi. Beşiktaş ise kaybederek geride kaldı. Fakat hiç konuşulmasa bile hala lider Başakşehir.
Abdullah Avcı ve takımı ligin zirvesine demir attı.

Haftanın diğer bir olayı ki son günlerde bence en çok konuşulan Çukur isimli diziydi. Bu dizi sıradışı olması  yanında Godfather filminden alınan bazı sahnelerle ve konularla ilgi çekmeye devam ediyor. Ancak bir isim var ki diziden çok konuşuluyor. Dizinin bile ötesine geçmiş durumda. Erkan Kolçak Köstendil.

Vartolu karakteriyle resmen dizide başka bir dünya yarattı kendisine. Tam yeri tam zamanı diyebileceğimiz müthiş bir çıkış yakaladı. Diziyi takip edenlerin yaptığı yorumlarda herkes Vartolu bu hafta ne diyecek, ne yapacak diye tartışıyor. Türk sinemasının böyle yeni yüzlere ve karakter oyuncularına ihtiyacı var. Dizide oyuncu seçimleri ve kurgu harikulade. Çok uzun süren bir yayın dilimi var. Neredeyse 3 saat. Bu işi başarabilmek, başarıyı devam ettirebilmek çok zor. Hakikaten tüm dizi ekibini kutlamak gerekir. 

Son günlerin bir diğer konusu ise İsrail ve Kudüs meselesi. Bu konuya devlet ve millet meselesi olarak bakan bizim dışımızda sanki kimse yok. Biz ortadoğunun bir ucunda yer almamıza rağmen bir ortadoğu ülkesi olarak kabul ediliyoruz. Oysa yıllardır hedef olarak avrupalı olmaya çalışan bizleri avrupalılar bile ortadoğu ülkesi olarak kabul ediyorlar. Bunun nedeni asla ortadoğuda yaşananlardan kopamayışımız ve islam inancının hakim olması. Bundan dolayı her olaya ortadoğulu gibi yaklaşıp, ortadoğulu gibi davranıp sonra da avrupalı olmaya çalışmamızın tezatlığını anlatmaya gerek yok. Oysa biz ne avrupalı ne de ortadoğuluyuz. Biz kendimize benziyoruz. Bizim bizden başka anlayanımız ve yardım edenimiz yok. Sırf bu yüzden artık gerçekleri görerek tam bağımsız ve tek başına bir güç olabilecek bir devlet olduğumuzun farkında varmamız gerekmektedir. Siyaset siyasetçilerin işidir. Bizler ise vatandaş ve millet olarak eğitim ve sağlık hizmetlerinde ısrarcı olmak, bilim ve teknolojinin olmazsa olmaz olduğunu kavramak zorundayız. Bizim tek gereksinimimiz budur.

Eğitim konusunda yap boz yada deneme yanılma yoluyla doğruyu bulmaya çalışılıyor. Oysa bizim dünya çapında bilinen çok değerli bilim insanlarımız var. Başta Aziz Sancar, İlber Ortaylı, Canan Dağdeviren ,Gazi Yaşargil gibi çok değerli bilim adamlarımızdan destek ya da fikir alınabilirse eğitimde çağ atlayıp fark yaratabiliriz. Finlandiya, Güney Kore yada Kanada örnekleri olabilir. Bize benzeyen bizden bize göre çok farklı bir sistem de olabilir. Ancak asla ve asla diplomalı işsizler yada okumuş cahiller üretmeye devam edemeyiz. Artık meslek liselerine ve iş sahasına göre gerekli uzmanlar yetiştirmek zorundayız. Çağa uygun, istihdama kaynak olabilecek mezunlar yetiştirmek zorundayız. Bunları yapabiliriz. Yapmalıyız.

İşte o zaman kimseye benzemeyen bizler, farkımızı ortaya koymuş oluruz.
Bu güzel ülkenin güzel insanları olarak çok daha güzel bir ortam yaratabiliriz.
Ben buna inanıyorum.

Sevgiyle kalın.

Can Demircan

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 262
Kayıt tarihi
: 22.12.17
 
 

Şair, şiir heveslisi. Dans ve latin tutkulu. Müziksever, sanatyaşar. Tarihten ders almaya çalışan..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster