Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Eylül '20

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
412
 

Ortaya Karışık

     Kömürüydü, petrolüydü,  doğal gazıydı derken delik deşik ettin beni. Ama kendi delik deşikliğini görmedin ya kahrettin beni. Yaklaşık 40, 50 yıl sonra hiç bir hükmü kalmayacak olan, bu üçlüyü nede çok sevdin, öyle değil mi? 2070' te tüm dünyanın güneş enerji sistemlerine geçeceğini öngöre, öngöre bunca çilen niye?  Tamam güneşte bir gün kendi kendini yok edecek ama tekrar oluşmak için yeniye, ötekiye. Ve gezegenin  daha milyarlarca yılı var yok oluş için bu virüs fragmandı gelecek olan efsane.

  Yerin altına korunaklı evler inşa etmek yerine yığdın betonu. Gökyüzüne erişmek isteyen ağaçları kıskanarak birinci geldin bu yarışta. Ama erişemedin, kendinin ve gökyüzünün Mars' ına. Söyle nedir, çiçekli bir ağacı budama sevdan? Gerçi kendini budama mevsimini bile bilemedin ki sen. Geç kalıyorsun her bir hayatına. Kaçıncı geliş bu, kaçıncı kahredişin beni. B..kunun zenginliğini bile  anlayamadın ya. Ah bir anlasaydın oysa, paradan daha çok değer verirdin ona. Düşünsene her evin bir b.k rezervi olurdu. Enerjisi, yeşili, lezzeti bitmeyen evlerde yaşamadan gideceksin, ekranların karşısında. Dışkıların okyanusta. Şimdi hayvan dışkıları bile ziyan. Alışmışsınız organik dedikleri hazır gübre zehirlerine. Her biri genetiğinize girdi, arın arınabilirsen şimdi. Arınmak için o gezegen bu gezegen yaşam arıyorsun ya gülüyorum sana. Marsı yeşillendirsen ne olacak Allah aşkına. Ama önce küçük saçmalıklarından kurtulmayı denesen. Örnek vereyim, bir kaç tane istersen. 

   Arın şu düğün, dernek israfından. Hani dünya mirası deyip duruyorsunuz ya, sadeleşerek zenginleştir mirasını. Küresel salgın vb. bir çok şeyin önüne öyle bir geçersin ki istersen. 1840 yılında beyaz bir gösterişli kıyafet giyerek gelinlik geleneğini başlatan  Kraliçe Victoria bile bunca israfı görse,  belkide üzülürdü bu işe.

   Azınlıkta olsa bir kesim gençten çok umutluyum. Ama geneli büyükler gibi umutsuz vaka. Yapılır mı bu zulüm insan evladına? Neyin yarışı bu, neyin hayali bu gelinlik ve düğün. Cansız mankenlere takı takmak, sanal takı programları, takı kargosu şirketleride neyin nesi? Biride dava etmiş, davetlisini. Takmamış ona taktığı beşi bir yerdesini. Benim beyin felç zaten kullamıyordum yüzde bir nokta birini.

 Kendimden örnek verecek olursam. Telefonlar evet telef onlar. Uzak tut tutabildiğin kadar. Seni yönetip ele geçirmelerine izin verme. Ele geçirmek mi deme! Var, bunun üzerine eğitim alan bir kitle. 40 gündür kapaklı tuşlum ellerimde. Haberleşmek için yetiyor,  yüzde birini kullanan beynime. Havalı havalı bir açışım var ki, kalabalıkta çalıverdiğinde. İzliyorum şaşkın bakışları , çıkıyor her seferinde başka bir hikaye. Akşamdan akşama evde bıraktığım, oğlumdan bana kalan akıllı telefonu bilgisayar olarak  kullanıyorum. Yetiyor, müzik, spor ve fotoğraf üçlüsüne. Gerçi fotoğraf hobimde ayrı bir kargaşa beynimde. Bir gün bırakırmıyım fotoğraf makinamı da  tozlu bodrumhaneme.

  İki yıldır, boyamıyorum , üç aydır da köpürtmüyorum şampuanla saçlarımı. Bitmek nedir,  bilmiyor şampuanum  kıskanıyor karbonat, su ve sabun aşkını. Bulaşık makinam bulaşıkları özlüyor diye ara sıra yükleniyorum raflarına. Bugün farkettim bir yıldır detarjan almamışım ona. Hani su israfı elde yıkayınca fazla deyip giriyorlar ya kanına. Kanma canım bu tüketim aşısı uygulanan sana. 

   Sigara ve plastik yasaklansa cenneti hayal etmene gerek kalmaz. Hele birde güneş enerjisiyle çalışan  uçan arabaların varsa, seyre dal alemi yer altından yeryüzüne çıktığında. Kara yollarına harcayıp durmazsın gereksiz para. Işık yolların açılmıştır semada. Kimbilir belki kanatlarını bile atırlarsın uçmak için, hani melek demişlerdi ya sana...Oysa  çeyrek mohikan bile olamadım ya yanıyorum buna. Gerçi şimdi çeyreğinde çeyreği varmış ama saçmaladım galiba..

  Ormandan ayrıldığımız gün uyumaya başladık. Tekrar uyanış için onu geri kazanmak zorundayız. Merdivenleri tek tek çıkmaya hazırmısınız? Ben kaçıncı basamaktayım bilmiyorum ama önümde binlerce basamak olduğunun farkındayım. İnsan olmadan da ölmeye niyetim yok.

  Yaşasın ilk mohikan :) ve kozalak ülkesi !

  Nefrete bulaşma, para harcama farkındalıklara, sadece düşün tek başına ve sonra vahiy gelir ruhunun her bir vatanına. Bir çocukla tanışırsın  henüz altı yaşında ve der ki sana. "Gündüzleri veteriner olup hayvanlara bakacağım, geceleride şarkıcı olup ruhumu yansıtan sözler yazacağım. " Yaz çocuk yaz neden yazıyorumun cevabını sundun bana.

    Sevgiyle...İlgili blog yazılarım     http://blog.milliyet.com.tr/telef--onlar/Blog/?BlogNo=605036

     http://blog.milliyet.com.tr/kozalak-dusunceler/Blog/?BlogNo=612863

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Mutluluğa giden basamaklar, Elinize yüreğinize saklık. Sevgiyle kalın

Canan Gökdemirel 
 10.12.2020 12:11
Cevap :
Çocuken toprak yemeyi çok seven ben şimdi karışmak istiyor doğanın içine..çok teşekkür ediyorum öyle bir mutluluk ki tarifi mümkün değil   10.12.2020 20:59
 

Çok beğendim yazızı.İnsanoğlu kendini taş duvarlarla kaplı evlere hapsetti.şehirlerde avluya açılan evler var.Kapadokya mesela Duvarla çevrili ve bir kspı.Kapıyı açına bambaşka bir dinya.ev hava alıyor yıldızlarla geceyi güneşle gündüzü yaşıyor.bu kadar kalabalık kentler.yaşamak nefes almak zor olmalı.sevgiyle kslın

Birsen yn 
 02.10.2020 11:31
Cevap :
teşekkür ederim selamlar  03.10.2020 9:59
 

Tema gönüllüsüyüm ve doğa hastasıyım...Yazınızı öyle zevkle okudum ki; kopyalansa alıp gidecektim...ama facede paylaşım yapacağım kesin...Mizahi yazmanız daha da okunur kılmış yazınızı. Kutlarım.

Gülden Işık 
 25.09.2020 21:36
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Gülden Hanım, paylaşım yaptığınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Sevgiyle kalın   26.09.2020 4:55
 

Bu konudaki görüşünü biliyorum kesinlikle haklısın ama bu galiba kazanamayacağımuz bir savaş, çünkü sanki bilimi teknolojiyi de karşımıza alıyoruz gibi.

Kerim Korkut 
 24.09.2020 10:46
Cevap :
Şimdilik ben kendi dünyamda kazansam yeter.  25.09.2020 17:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 95
Toplam yorum
: 487
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 280
Kayıt tarihi
: 28.04.17
 
 

Lise mezunu bir öğrenme aşığı, fotoğraf hastası , yazma sevdalısı, sevgi yanlısı, bir dünya insanıy..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster