Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Aralık '07

 
Kategori
Estetik / Güzellik
Okunma Sayısı
2704
 

Ortognatik cerrahi

Ortognatik cerrahi
 

Ortognatik Cerrahi, alt ve üst çene birbirine tam olarak oturmadığında ve/ veya dişlerin ağız kapalı pozisyonda birbirleri ile yanlış uyumu durumlarında gereklidir. Ortognatik cerrahi 2 aşamadan oluşur. Ortodontik tedavide dişlerdeki düzensizlikler giderilmekte ve düzeltici cerrahi ise yanlış konumlanmış çeneleri yeniden yapılandırmaktadır. Bu kombine tedavi protokolü ile yüzün görünümü düzeldiği gibi dişler doğru kapanma pozisyonuna gelerek uygun fonksiyon kazanmaktadırlar.

Kim Ortognatik Cerrahiye İhtiyaç Duyar?

Ortognatik Cerrahi’ den dişleri uygun kapanma göstermeyen veya çene pozisyonları yanlış olan kişiler fayda görebilirler. Çenelerin gelişimi dereceli bir aşama gösterse de bazı durumlar da alt ve üst çenenin gelişimi farklı hızlarda olabilmektedir. Bunun sonucunda kişinin çiğneme fonksiyonu, konuşması, ağız sağlığı ve yüz şekli etkilenmektedir. Çene yaralanmaları ve doğum defektleri de çenelerin kapanma pozisyonunu etkilemektedir. Ortodontik tedavi yalnız başına sadece dişlerin konumunu düzeltmektedir. Ancak çenelerin pozisyonu da değiştirilmek isteniyor ise ortognatik cerrahi mutlaka gerekecektir.

Ortognatik cerrahi planlanan hastada değerlendirilmesi gereken durumlar aşağıda belirtilmiştir.

· Çiğneme, ısırma ve yutma fonksiyonlarında yaşanan güçlükler,

· Konuşma problemleri,

· Kronik çene ve çene eklemi ağrıları,

· Çenenin kapalı pozisyonunda dişlerin ön tarafta birbiri ile örtüşmemesi,

· Öne çıkık çenenin varlığı,

· Solunum problemleri.

Bunlardan bazıları doğumda var olabildiği gibi herediter (genetik) veya çevresel etkenler veya yüze yönelik travma nedeniyle doğum sonrası dönemde kazanılmış problemler halinde görülebilir. Herhangi bir tedavi başlatılmadan önce hastanın kafa grafileri incelenip detaylı bir konsültasyon yapılacaktır. Tedavi öncesi konsültasyon sürecinde, hastanın tedavisi hakkında kafasına takılan tüm soruları hekimleri ile paylaşması gereklidir. Tedavi hakkında detaylı olarak bilgilendirilen hasta hekimleri ( diş hekimi, ortodontist ve plastik cerrah) ile beraber tedavinin nasıl yönlendirileceği konusunda karar verecektir.

Teknoloji ve Ortognatik Cerrahi

Plastik cerrahınız modern teknikler ve üç boyutlu modeller kullanarak size cerrahi tedavinizin nasıl yapılacağını gösterecektir. Karşılaştırmalı kafa grafileri ve diğer görüntülenme yöntemlerini kullanarak operasyon sonrasında dişlerinizin nasıl kapanacağı ve yenilenecek yüz ifadeniz hakkında size görsel sunu yapacak ve kafanızda yeni görünümüzün oluşmasını sağlayacaktır. Böylece cerrahi girişim sürecini, bu uzun tedavi protokolünü ve bu tedaviden elde edeceğiniz kazanımları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Eğer düzeltici çene cerrahisi adayı bir bireyseniz plastik cerrahınız, tedavi süreciniz boyunca diş hekiminiz ve ortodondistinizle sıkı bir işbirliğinde çalışacaktır. Ortognatik cerrahi sonrasında dişleriniz ve çeneniz yeni pozisyonuna getirilerek, sonuçta daha etkileyici, işlevsel ve sağlıklı diş-yüz birlikteliği yaratılacaktır

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba doktor bey hamileyim ve bebeğimde yarık damak olduğu anlaşıldı Yarık Damak ameliyatları yapıyormusunuz.Doğumdan ne kadar sonra ameliyat yaptırmalıyım ? Bu konuda makale yayınladınız mı ?

Muzur Cadi 
 13.01.2010 19:01
Cevap :
Merhaba, Çok geç cevap verdiğim için üzgünüm. Bu tür ameliyatların ilk 1 ay içinde yapılması tercih edilir. Yarık dudak ve damak tedavisi 1 ameliyatla bitmediği ve konuşma ve psikoterapiler için kombine yaklaşım gerektiğinden dolayı en iyi koşullar da üniversite hastanelerindedir. Geçmiş olsun. Op.Dr. Cenk Tokat  28.05.2010 13:21
 

merhaba cenk bey yemek yerken ya da ısırırken çene kemiklerimde ağrılar oluşuyor zamanla bu ağrılar şiddetlenerek başağrısı yapıyor.konuşurken çenemde kaymalar meydana gelmeye başladı.diş hekimim çene eklemlerinde rahatsızlar olabileçeğini söylüyor yazınızı okuduktan sonra tereddüt ettim eğer branşınız içine giriyorsa acaba çene eklemi rahatsızlıkları hakkında bilgi verebilirmisiniz ? şimdiden teşekkür ederim.iyi bayramlar.

iksir tilsim 
 18.12.2007 17:01
Cevap :
Merhaba Muayene etmeden vereceğim bilgiler doğru olmayabilir, ancak muhtemelen sizde temporal eklem disfonksiyonu mevcut. Bunun için önce muayene olmanız, durumun ciddiyetine göre de röntgenlerinizin çekilmesi ve ilaç tedavinizin başlaması lazım. Bu arada çene ekleminizi zorlayacak hareketlerden;esneme, büyük sandviç vs ısırma, tırnak yeme, çenne kütletme gibi hareketlerden de uzak durmanız lazım. Bir Plastik Cerraha başvurmanız doğru olacaktır. Geçmiş olsun. Op.Dr. Cenk Tokat  19.12.2007 8:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 64
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 3030
Kayıt tarihi
: 06.12.07
 
 

1993-1999 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi' nde temel tıp eğitimini tamamlayara..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster