Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ocak '11

 
Kategori
Tarım / Hayvancılık
Okunma Sayısı
3759
 

Örtü Altı Biber Yetiştiriciliği

Örtü Altı Biber Yetiştiriciliği
 

Biber


Ekimden önce nematod ve mantari hastalık ilaçlaması yapılır. Daha sonra organik ve yavaş çözünen gübrelerle toprak hazırlanır. Ekimi yapılan fidelerin sağlıklı ve istenilen boyda olmasına dikkat edilmeli. 15 Ekim ile 15 Ocak tarihleri arasında biber ekimleri yapılmaktadır. Ekilen biber cinsleri ağırlıklı çarli, sivri, kapya, üç burun gibi Pazar isteklerine göre biberler ekilmektedir. Yine ağırlık çeşitler; safran, mert, Erciyes, efes gibi çeşitlerdir. Ekimi yapılan fideye belirli aralıklarla damlama veya dökme şeklinde köklendirici ve toprak kökenli hastalıklar için ilaçlamalar yaılmalıdır. Yine üstten toprak üstü hastalık ve zararlılar için ilaçlamar yapılmalıdır. Bitkinin hızlı bir şekilde büyümesi, dallanması ve iyi bir meyve tutumu için üstten de (yapraktan) beslemeler verilmelidir. 

İlaçlamalar gerekli zamanlarda ve uygun dozlarda yapılmalıdır. Gereksiz ilaçlamalar maliyetleri yükseltir. İlaçlamalarda karışımlar mümkünse en aza indirin; fazla karışımın faydasından çok zararı bulunmaktadır. Hastalık ve zararlı yoğunluğuna göre ilaçlama yapılmalı. Gübrelerle karıştırılmamalıdır. Bazı gübrelerle karışımında bitkiyi yakar veya ilacın etkinliğini yok eder. 

Biberde Aralık ve ocak aylarında hastalık olarak yoğunluklu görülen hastalıklardan toprak üstü olanlar; Sclerontina, Botrytis, verticilium, virüs, bakteri görülmekte. Toprak altı; Fusarium, pydyum, çökerten, kök boğazı görülmekte. Zaralı olarak toprak altı; Nematod, dana burnu toprak üstü olarak ta; Beyaz sinek, yeşil kurt, yaprak biti, akar ve trips görülmekte. 

Bitkide yapılacak besleme öncelikli olarak toprak ve Yaprak analizine göre yapılmalıdır. İlerleyen zamanlarda bitki de gözüken simtomlara ve fizyolojik değişimlere göre beslemeler yapılmalıdır. 

Bitkide belirli dönemlerde iklim, besleme, sulama ve toprak kökenli nedenlerle bitkide yaşanan streslere karşı özel ürünlerle besleme yapılması. 

Besleme yaparken ilk aşamalarda bitkiyi köklendirme, köklendirme ile beraber yeşil aksamıda hızlı bir şekilde çalıştırma. Bu dönemlerde kökten; humuk asit, deniz yosunu, amino asit ve sıvı organikler girilmeli. Üsttende ; Özel ürünler girilmeli. 

İlerleyen zamanda alttan azotlu gübreler, üstende iz elementli özellikle mangan ağırlıklı gübreler girerek bitkinin yeşil aksamını çalıştırmak ve dallanmayı arttırmak. Daha sonra çiçekleri arttırmak için; fosfor ve çinko ve polenleri güçlendirmek için bor ağarlıklı gübreler girilmelidir. 

Çiçek dökümlerini engellemek için havaladırma, sıcaklık farkına dikkat edilmeli. Yine dökümü önlemek için üstten veya alttan Kalsiyum ve magnezyum ile desteklemek gerekir. 

Meyve ye bağladığında; meyveyi uzatmak için azot ağırlıklı gübrelerle desteklemek gerekir. Uzayan meyveleri doldurmak için potas ağırlıklı gübreler vermek gerekir. 

Yine meyvenin ve dokuların dayanıklılığını arttırmak için Kalsiyum takviye etmek gerekir. 

Toprakta fazla biriken gübreleri ve diğerlerinin alımını engelleyen gübre, tuz ve kireçleri çözmek için tuz gidericiler, kükürt, kalsiyum , asit ve organiklerin takviyesinin yapılması. 

Yine ara ara görünen klorozları çözmek için demir takviyeleri girmek gerekir. 

Meyvenin renginin canlı, parlak ve daha koyu renkler için özel ürünlerle(magnezyum, mangan, bakır, silisyum ve Karbon içerikli özel ürünler) takviyelerde bulunulmalıdır. 

Zir. Müh. Deniz GÜRBÜZ 

0 536 432 88 85 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1997
Kayıt tarihi
: 25.03.10
 
 

Ziraat Mühendisi ( Agricultural Engineer ) Tarım Danışmanı ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster