Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Ağustos '11

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
355
 

Oruç gün sayısı azalsa neler olur?

Oruç gün sayısı azalsa neler olur?
 

Oruç ibadetini yerine getirmez, Namaz ibadetini yerine getirmez, konu İslamiyet olduğunda, konu Müslümanlık olduğunda mangalda kül bırakmaz, tüm külleri avucuyla küllendirir, karşısındaki kişinin yüzüne-gözüne bulaştırmaya çalışır..  

Amiyane tabirle, her türlü mikropluğu, her türlü sahtekarlığı yapar, karşısındaki insanı yermek adına, statü ve kariyerine zarar vermek adına her türlü entrikaları oynar, konu din-iman olduğunda da yine mangalda kül bırakmaz, bu sefer sadece küllerle yetinmez, mangalla birlkte baş köşeye oturur "Benden fazla inanan yoktur" nidalarla ahkam keser..  

Diğer tarafta Oruç-Namaz gibi ibadetlerini yerine getirmez ama tüm insani değerlerle donanımlı dır. Karşısındaki insana saygı duyar, farklı din inancına mensup olsa bile Allahın yarattığı varlık olduğu için sever, ona kötülük düşünmez, mikropluğu asla içinden geçirmez, mangallarla-küllerle de hiç işi olmaz..  

Bu iki ayrı kişilik fotograf hakkında ukalalık yapıp hangisinin daha fazla Allaha yakın olduğu hakkında ahkam kesecek değiliz. Haşa..Ona ancak yüce Tanrı karar verebilir..  

Burada gerçek olan, İslam dinindeki ibadetlerin insana yararlı olduğudur. Tartışmasız, doğruları bulmak adına olduğudur. İnsan, doğrularını mantık yoluyla da bulabilir, ancak "Nefis" dediğimiz duygu kontrolü bazı insanlar için mümkün olamamaktadır..Duyguyu kontrolda tutabilmek erdem dır..  

İşte burada Oruç ibadeti devreye giriyor. Duygularını kontrol altında tutamayan kişiler için aç kalmak, bir çok duygularını bastırmasına yardımcı oluyor.  

Peki, toplumun oruç tutan sayısını arttırabilmek için ne yapmak gerekir? Bir çok inanan karşı çıkacaktır biliyorum ama önerimi yazmak istiyorum..  

Yaşar Nuri Öztürk geçtiğimiz günlerde bir televizyon kanalında Hz.Muhammed'in zaman zaman Öğle ve İkindi, Akşam ve Yatsı namazlarını birleştirerek ibadet yaptığını belgelerle açıklama yaptı ve beş vakit namazı bu şekilde üç vakit namaza indirilebileceği önerisinde bulundu..Elbette bu konuyu tartışabilecek din bilgisine sahip değiliz fakat bu öneriden yola çıkarak oruç ibadetinin de gün sayısını azaltılabileceğini düşünüyorum (Oruç tutmaya özendirmek adına)  

"Efendim Oruç, yaz boz tahtası değil" diyenlerın de olacağını biliyorum..Zira yıllardır bu konular tartışılıyor-konuşuluyor ama somut bir sonuca varılamıyor..  

Namaz vakitlerini 3'e indirilme konusunda öneride bulunulabiliyorsa pekala oruç için de geçerli neden olmasın.?  

Örneğin, akşam oruç açıldıktan sonra beş saat içinde hiç bir şey yememek-içmemek koşuluyla tıpkı namazlarda olduğu gibi birleştirilip 1, 5 gün oruç tutulmuş farz edilip toplam oruç gün sayısı olan 30 oruç gün sayısını 15 oruç gün sayısına indirmek neden mümkün olmasın?  

Böylelikle hem oruç tutmaya özendirmek, dolayısıyla da toplumun "doğru insan" donanımlı sayısını arttırma bağlamında olumlu kapı aralanır diye düşünüyorum..  

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok hos. Inanan bırı olarak sızı tebrık edıyorum. Sızınde belırttıgınız gıbı Allah emrettıgındede yasak kıldıgındada hıc bır zaman kendıne ıstememıstır. Ne tavsıye ettıyse hepsıde bızı bu dunyada guzellıklerle karsılar, kı vadettıgı ahıretı hıc dusunmuyorum. Az yada cok o nun keyfıne vardıktan sonra sanıyomusunuz kı 30 40 gun yetecek, hangı tanrı var kulunu gunun 5 ayrı vaktınde huzuruna kabul edıp konusur. Psıkologlara 10 dk dınlesın dıye 100 lerce lıra bayılmıyomuyuz:) ... Saygılar, tebrıkler guzel yazınız ıcın.

zöhre TAHİR 
 17.08.2011 0:05
Cevap :
Hem övgünüze hem de yorumunuza teşekkür ederim zöhre hanım..selam sevgiler..  17.08.2011 11:28
 

Biz 15 güne indirdik diyelim,dünyadaki diğer müslümanlar 15 gün daha oruç tutarken biz yek başımıza mı bayram yapacağız?

emin ulcay 
 14.08.2011 6:30
Cevap :
dünyadaki tüm müslümanlara özgü olmalı indirim..yoromunuza teşekküe ederim..selamloar  14.08.2011 12:10
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2262
Toplam yorum
: 1107
Toplam mesaj
: 80
Ort. okunma sayısı
: 449
Kayıt tarihi
: 03.07.07
 
 

25.05.1960 doğumlu. Üniversite terk. Müzik, seyahat ve tiyatro sever. Antalya Devlet Tiyatrosu'nd..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster