Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Ağustos '09

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
573879
 

Oruç ne zaman başlar? Ne zaman biter?

Oruç ne zaman başlar? Ne zaman biter?
 

Ramazan ayında müslümanlar oruç tutarak hem bedenlerini hem de, ruhlarını terbiye ederler. Yıllardır orucun başlama zamanı hep merak edilen konu olmuştur. Bilindiği üzre bazı semtlerde sabah ezanı, imsak vaktinden biraz daha geç okunmaktadır. Acaba oruç sabah ezanıyla birlikte mi başlar? Yoksa imsak saatinin girmesiyle mi? Ezan bitene kadar mı yemek yenilebilir?

Diyanetin sitesinden araştırdım.

Oradaki bilgilere göre imsak; tan yerinin ağarmasından, güneş batıncaya kadar yemeden içmeden , cinsi münasebetten ve orucu bozan her şeylerden uzak durmaktır. ( Bakara 2/187)

Ayetin tamamı şöyledir:

Oruç tuttuğunuz günlerin gecesi kadınlarınıza yaklaşmanız size helal kılındı, onlar sizin örtünüz, siz de onların örtülerisiniz. Allah, nefsinize güvenemeyeceğinizi biliyordu, bu sebeple tevbenizi kabul edip sizi affetti; artık onlara yaklaşabilirsiniz. Allah'ın sizin için takdir ettiğini dileyin. Tan yerinde, beyaz iplik siyah iplikten sizce ayırdedilinceye kadar, yiyin için, sonra orucu geceye kadar tamamlayın. Mescidlerde itikafa çekildiğinizde kadınlarınıza yaklaşmayın. Allah insanlara yasaklardan sakınsınlar diye ayetlerini böylece apaçık bildirir. (Diyanet işler- eski Bakara 187 ayet ) 

Anlaşılacağı üzre tan yerinin ağarmaya başlamasıyla birlikte imsak vakti yani, sahur zamanının sona erip, oruç zamanının başladığı andır.

‘’ Tan yerinde, beyaz iplik siyah iplikten sizce ayırdedilinceye kadar.. ‘’

Oruç yasaklarının sona erdiği vakit ise; iftar vaktidir. Bu vakitle birlikte akşam namazının vakti girmiş olur.

Bilgilere göre; oruçta; laftan ziyade kalben niyet etmek önemlidir.

Sahura kalkmak demek zaten, fiili olarak niyet etmek demektir. Sahura kalkmayan bir kişi de, sabah bu bilinçle niyetli sayılıyor.

Orada dikkatimi çeken sorular da şunlardı;

 Akşamdan oruç için niyet eden bir kişi gece kalkıp yemek yiyebilir mi?

Oruç tutmaya niyetlenip yatan kişi gece kalksa bile, imsak saatine kadar yiyip, içebilir.

Yemek saatinin son bulması, imsak vaktinin girmesidir.

Anlaşıldığı gibi, orucun başlaması imsak vaktidir..

Kaynak; http://www.diyanet.gov.tr/turkish/duyurular/dok/oruc.pdf

Diyanet işlerinin hazırladığı takvimdeki imsak saatine göre hareket ediyoruz.. 

Evimlerizdeki takivimlerde bildirilen imsak saati orucun başlangıç saatidir.. Çevrede duyduğumuz farklı bilgiler ile.. üç beş dakikanın hesabını yaparak orucumuzu riske atmaya gerek yok derim..

Herkese, hayırlı ramazanlar diliyorum.

Oruç kimlere farz? kimlere farz değildir? yazım için;

 

http://blog.milliyet.com.tr/Oruc_kimlere_farzdir__Kimlere_farz_degildir_/Blog/?BlogNo=257972

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yüzbinlerce okunmuş olan bu yazınız, orucun başlama saatini belirlemekte çok yetersiz. Diyanet'e atıf yaparak sorumluluktan kurtulduğunuzu mu düşünüyorsunuz? Ayet'in hükmü çok açık değil mi? Diyanet'in verdiği saatte, hatta ondan bir saat sonra bakın bakalım; "BEYAZ İPTEN SİYAH İPİ AYIRABİLECEK MİSİNİZ?" Daha dün akşam, eski Diyanet İşleri Başkanı Süleyman Ateş, KRT TV'de, hava aydınlanıncaya kadar yenilip içilebilir dedi. Diyanet'e muhalif olmamak için, Diyanetin saati tedbirli olmaktır, diye ilave etti. İslam kolaylık dini olduğuna göre, hangi saati esas almak lâzım? Öte yandan, Ramazan ayından bir gün evvel sabah ezanı saat 5'e doğru okunurken, Ramazan'ın girmesiyle neden 1 saat geriye çekiliyor? Bu suallere bir öğretmen olarak, tatmin edici cevaplar vermenizi beklerim! Selâmlar...

İsmail Hakkı CENGİZ 
 08.06.2016 5:17
Cevap :
Öncelikle konunu benim uzmanlık alanım olmadığı için görüş bildirmemin doğru olmayacağını belirtmemde fayda var… bu anlamda da, diyanet kaynaklı araştırması yazısıdır yazımda da belirttiğim gibi.. Bugün hala üzerinde tartışılan konunun şahısların görüşleri ile aydınlanamayacağı aşikardır. Ülkemizde çok farklı takvimler, çok farklı kişisel görüşler var lakin, bu görev diyanet işlerinin omuzlarındadır.. Meselenin fıhki boyutu.. siz de araştırdıysanız iki çeşit fecir var.. Fecr-i kâzib henüz gece vakti , Fecr-i sâdık sabah vaktini girişi.. Hangimiz fecri kazib ya sa fecri sadık olarak çıplak gözle tespit edebiliriz.. Edenler fitneye mahal vermeden kendileri uygulayabilirler. Diyanete muhalif olmamak, riske atmamak gerekir diye düşünüyorum yazımda da ifade ettiğim gibi.. sonuçta ilmi araştırmalar ile tespit edilip bizlere sunulmuştur. Hayırlı ramazanlar, selamlar.   09.06.2016 11:16
 

Benim bildiğimde tan yerinin ağarmasından akşam olana kadar geçen süredir. Mantıken düşünürsek eski çağlarda imsak vakti şimdiki gibi dakika dakika belirlenmemiştir ve doğan yöntem olan güneşe göre hareket edilmiştir. Bencede bu konularda baz alınması gereken esas kriter Güneş'dir. Şöyle ki diyelim ki hiçbir medyanın ulaşmadığı bir çağdasınız yada yerdesiniz. Sizi bilgilendirecek bir birim yokken güneşe göre hareket etmez misiniz? Bazı illerde imsak güneşin doğmasından 2 saat önce ve değişkenlik gösteriyo. Bu saatlerin gerçekden neye göre belirlendiğini bilimsel hesabını bilmek isterdim.

Bulent ASLAN 
 15.08.2011 3:08
Cevap :
Evet çok haklısınız güneşe göre davranılır tabii ki.. Bu saatlerin bilimsel hesabını okumuştum ama,şimdi o yazıyı paylaşmak istesem de, bulamam... fakat bir araştırma yazısı olarak, bilgi sahibi olup sizlere sunmak isterim.. Hayırlı Ramazanlar..  15.08.2011 19:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 287
Toplam yorum
: 510
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 12047
Kayıt tarihi
: 22.11.08
 
 

Öğretmenlik yapıyorum ve anneyim. Çocukları çok seviyorum. Yüreği sevgi dolu olan insanlara, sela..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster