Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Eylül '08

 
Kategori
Ramazan
Okunma Sayısı
366
 

Oruç tutmak

Oruç tutmak
 

Oruç; İslamın beş şartından bir tanesidir. Ve RAMAZAN ayında tutulur...(Başka zamanlarda da insanların niyetleri doğrultusunda tutulabilir)

Yıllar önce, daha küçük bir çocuk iken, etrafımdaki büyükler Ramazan geldi dediklerinde, çevreme bakınır, hani nerde nerde Ramazan derdim. Onlar ise gülerek, kızım Ramazan insan değil derlerdi. Ancak bir anlam veremezdim. Çünkü hep RAMAZAN'LAR insandı. Yıllar sonra RAMAZAN ayının kutsal oluşu nedeniyle, insanlara RAMAZAN ismini koyduklarını öğrendim.

Oruç tutmak; Buradaki tutmak sözcüğü, bana her zaman bir şeyi elle yakalamak anlamını çağrıştırmıştır... Ancak oruç tutmak hepimizin bildiği gibi, aynı anlamı taşımıyor... Geçenlerde küçük bir kız yanıma yaklaştı, teyze annemler oruç tutuyor ancak evde bakınıyorum bakınıyorum, bir türlü Oruç amcayı göremiyorum dediğinde, geçmişteki anılarım canlandı gözlerimin önünde.

Sahiden çocuklarımıza bu değerlerimizi açıklayıcı bir dille anlatmalıyız ki, onlar da çocuklarına anlatsınlar...

Oruç tutmak, bana göre ulvi bir duygu. Sabırla maneviyatın birleşimidir. Oruç tutulan günün akşamında açılan iftarla, doruk noktasına ulaşıyor insan ruhu... Oruç tutan herkes bilir o duyguyu... Anlatılası değil yaşanılası...

Tüm İslam aleminin RAMAZAN-I ŞERİF-İ MÜBAREK OLSUN...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

...ne güzel anlatmışsınız:) Küçükken ben de orucu kuyruklu bir şey zannederdim. Biraz büyüyünce de, aileme özenip yarı uykulu sahur yapmak, sizin tkne orucu bizim çocuk orucu dediğimiz yarım günlük oruçlar..Ve bütün mahalle çocuklarının bir tepede topun patlayışını, iftarı beklememiz..Ramazanla beraber gönüllere, evlere dolan o manevi huzur..Bereket, hoşgörü..Ramazanı şeklen değil, ruhen yaşayalım inşallah..Selamlar..

Güller_Açarken 
 09.09.2008 17:36
Cevap :
Teşekkür ediyorum güzel yorumun için canım kardeşim...Sevgiyle ve mutlu kal...:)  16.09.2008 10:23
 

ağaca bağlaya bağlaya ögrenmedik mi oruç tutmayı:)) iradeyi.. sabrı koyduk içimizde bir yere. Allah sevgisini içimizde hissettik.. Ramazanınız mübarek olsun arkadaşım. sevgi ve selamlarımla.

sema öztürk 
 05.09.2008 21:54
Cevap :
Sağolasın sevgili Sema'cım...Doğru söyledin ,sabrı koyduk ,Allah sevgisini hissettik,yoksa nasıl tutardık oruçlarımızı...( Bir de tekne orucu vardır bilirmisin?)Çocuklar yarım gün tutarlardı,kalanını babalar satın alırlardı,çocukları oruca alışsın,sevsin,sevinsinler diye...sevgiler o güzel yüreğine...  05.09.2008 23:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 180
Toplam yorum
: 491
Toplam mesaj
: 69
Ort. okunma sayısı
: 745
Kayıt tarihi
: 14.08.07
 
 

Emekli matematik öğretmeniyim... Amasya memleketim... Anneyim... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster