Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Eylül '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
532
 

Oruca sığınma

Oruca sığınma
 

Oruç bir ibadettir. İslamın beş şartından biridir. Bütün ibadetlerde olduğu gibi herkes orucunu kendi dini görevlerini yerine getirmek için tutar.

Ramazan ayı içinde bakıyorsunuz sinirler geriliyor. Küfür edeni mi , hakaretler

savuranları mı, tehditleri mi sayarsınız gırla gidiyor. Üstelik bunlar, mahallede sokakta ve medya tik denilen tanınmış, bilinmiş kişiler tarafından yapılıyor.Ağza alınmayacak sözler, kalp kırmalar gibi davranışların haddi hesabı yok.Üstelik yapılan olumsuzluğa da bahane hemen hazır, “oruç hali işte, orucum, iftar saati yakındı” gibi sığınmalar ve kabahati tuttuğu oruca yüklemeler.

Ayrıca orucu bahane ederek, işini aksatmalar, ramazan sonuna ertelemeler.Bu hareketler Müslüman’a ne derece yakışıyor ?

Kötülük içindeysen, oruç halin seni perişan ediyor ve çevrene zararlı oluyorsan en iyisi sen orucu tutma.

İbadetin her türlüsünde iyi niyet ve güzellik olması gerekir. Her birisinin insana yararlarını dini görevliler ya da dini iyi bildiklerini iddia edenler saya saya bitiremezler.

Din her şeyden önce bir yaşam felsefesidir. Kuru kuruya dinin şartlarını yerine getirmek, fakat uygulamada, yaşam içinde tersini yapmak ne derece dine bağlılığın göstergesi olabilir?

Bilinen bir şey daha, ‘ ibadetin gizliliği’ değil midir?

Belli siyasiler, belli partililer dini kendi tekellerinde sayıyorlar. Başkasının konuşmasını, fikir yürütmesini istemiyorlar.
Cennetin anahtarı onların ceplerindedir sanki, istediklerine verirler, istemediklerine vermezler.Öte dünyayı kıskanırlar. Kıskançlıkları belki de kendilerine yer kalmayacağından korktukları içindir.

Ama bu adamlar alışmış, ”Rabbena, hep bana” demeye.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Herşeyden önce akl-ı selim olmak gerek...Kutsal değerleri çıkar ilişkilerinde kullananlar,iffetsiz kişilerdir...Saygılarımla...

Mesut Selek 
 27.09.2008 16:52
Cevap :
merhaba, Kutsal değerleri "çıkar ilişkilerinde kullanmanın iffetsizlik" sayıldığı bir toplum olduğumuzda büyük aşama kaydetmiş olacağız, ilginiz için sağolun, saygılar.  27.09.2008 17:40
 

bir konuya değinmişsiniz.Oruç tutarken sabıra,sebata alışması dayanması gerekirken insan daha fenalarını yapıyor.İslam dini bir hoşgörü dini ise sokakta ne kadar hoşgörülü insan bulabiliyoruz.Ramazan ayında oruç,diğer aylarda hayat şartları vb.bahanelerimiz bitmiyor.Alışmışız.Herşey kolay olacak oysa.Ellerinize sağlık.Saygılarımla.

Bekir Fatih DEMİRAĞ 
 27.09.2008 10:52
Cevap :
Merhaba Fatih, Paylaşımınıza en içten teşekkürler.  27.09.2008 13:02
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 500
Toplam yorum
: 466
Toplam mesaj
: 149
Ort. okunma sayısı
: 1476
Kayıt tarihi
: 12.08.07
 
 

Öğretmen Okulunu ve İktisat Fakültesi Kamu yönetimi bölümünü bitirdim, eğitimciyim, İyi derecede ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster