Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Şubat '14

 
Kategori
İnsan Kaynakları
Okunma Sayısı
16566
 

Oryantasyon eğitimleri neden önemlidir?

Oryantasyon eğitimleri neden önemlidir?
 

ORYANTASYON EĞİTİMİ


Değerli Dostlar,

Bu yazımda sizlerle Kurumlarda ki Oryantasyon Eğitimleri üzerine söyleşmek istiyorum. Oryantasyon Eğitimini; Çalışma yaşamına yeni başlayanlara veya işletme içinde görev konumları değişen personele uygulanan eğitime oryantasyon eğitimi denilmektedir. Yeni işin gereği olarak, yeni bilgilerin edinilmesi, düşünsel ve bedensel becerilerin kazandırılması maksadıyla uygulanan eğitsel programlardır (http://tr.wikipedia.org/wiki/Oryantasyon) şeklinde tanımlayabiliriz.

Oryantasyon eğitimlerini sadece şirketlerle, kurumlarla, fabrikalarla sınırlayamayız. Hizmet verenler kadar hizmet alanlar içinde oryantasyon eğitimleri yapılmaktadır. Özellikle okullarda yeni başlayan öğrenciler için oryantasyon programları oluşturulmakta okula yeni başlayan öğrencilerin okula alışmalarını ve okulu tanımalarını sağlamak içinde çeşitli etkinlikler ve eğitimler içeren oryantasyon programları uygulanmaktadır.

İnsan Vücudu da aslında zaman içerisinde oryantasyon süreçleri yaşamakta; yeni girdiği ortama, karanlıktan aydınlığa çıktığında ya da tam tersi aydınlıktan karanlık bir ortama girdiğinde, yaptığı spora, çaldığı enstrumana, kullandığı alete, evliliğe, belki yeni taşındığı eve, seyahat ettiği yerin hava durumuna uyum sağlamakta ve bir alışma süreci geçirmektedir.

Derler ya insan zamanla nelere alışmaz diye elbetteki insan oğlu herşeye alışıyor. Peki o zaman oryantasyon eğitimleri neden önemli yapmazsak olmaz mı? Çalışanlar iş yerine alışmaz mı? Aldıkları eğitim ve deneyimleri sorumluluklarını yerine getirmeleri için yeterli değil mi? Neden bunun için zaman ve para harcıyoruz?

Burda çok kısaca eğitimin tanımını yaparsak oryantasyon eğitiminin önemini ve gerekliliğini anlayabiliriz. "Eğitim bireyin kendi yaşantıları yolu ile kasıtlı ve istedik kalıcı davranış değişikliği meydana getirme sürecidir". Yani Oryantasyon Eğitimleri; programlı, hedefleri olan, ölçülebilen, belli etkinlikleri içeren, gözlenebilen, davranış değişikliği yaratan belli sürelerde uygulanan programlar olmalıdır.  Çünkü zaman kurumlar için çok önemlidir çalışanın bir an önce kuruma uyum sağlaması ve verimli çalışması çok önemlidir.

Oryantasyon Eğitimlerine baktığımızda çeşitli konuların ele alındığını görmekteyiz bunlar kurumların faaliyet alanlarına göre farklılık gösterebilmektedir bunlar; Kurum Kültürü, Ürün Eğitimi, Yönetsel İşleyiş, Operasyonel İşleyiş, Kurumda Teknoloji Kullanımı, İş Güvenliği, Kurum Tanıtımı (Rotasyon), Kullanılan Makinaların Tanıtımı, Çalışma Saatleri, Görev ve sorumluluklar, Yan Haklar, Performans Sistemi gibi konular oryantasyon eğitimlerinde ele alınabilmektedir.

Oryantasyon Eğitimlerinin diğer kazançları ise çalışanların birbirlerini tanımaları, kurum içindeki iletişimin gelişmesi, çalışanları kurum aidiyetlerinin artması, çalışanların kuruma alışmalarının hızlandırılarak turn-over oranlarının düşmesi, iş kazalarının azalması, çalışanların kurumla yaptıkları psikolojik sözleşmelerinin sağlamlaştırılmasıdır. Çalışanlar oryantasyon eğitimleri sayesinde kuruma daha çabuk uyum sağlayacak işlerinin gereklerini daha çabuk bir biçimde yerine getirebileceklerdir.

Bütün bu anlattıklarımızdan anlaşılacağı üzere oryantasyon eğitimleri kurumlar için vazgeçilmez bir ihtiyaçtır. Önemli üzerinde durulmalı, ciddiyetle ele alınmalı, ihmal edilmemeli, programların uygulanması konusunda departman yöneticileri mutlaka bilgilendirilmeli ve gerekli durumlarda oryantasyon programlarının uygulanması konusunda departman yöneticilerine eğitimler verilmelidir. Oryantasyonun kurum kültürünün bir parçası haline gelmesi çalışanların kurumlarına yabancılaşmalarını önleyecek, samimi ve sıcak bir kurum iklimi oluşmasını sağlayacaktır.

Herşeye çok fazla alışmamak dileğiyle herkese iyi bir hafta dilerim.

Saygılarımla

Erkan BAYHAN

erkanbayhan@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 3496
Kayıt tarihi
: 21.01.14
 
 

İnsan Kaynakları ve Eğitim Üzerine Ne varsa...Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Programları ve Öğ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster