Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Ocak '17

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
44
 

Oscar'a renk geliyor!...

Oscar'a renk geliyor!...
 

Siyahi Oscar


89’uncu Oscar Adayları filmler seçildi. Dünya'nın en prestijli ve en uzun soluklu film yarışması, prestijin temeli zaten 89 yıldır bu yarışmanın yapılıyor olması. 3850 gr altından heykeli sahibine 26 Şubat 2017,'de sunucu komedyen Jimmy Kimmel "And the oscar goes to" diyerek sahibine teslim edecek.

Geçen sene Oscar’da en önemli konu 6.kez aday gösterilmesine rağmen ödül alamayan Leonardo Di Caprio oldu. Sonunda The Revenant'taki rolü ile ödül alması olay yarattı, hatta şaka videoları ile sosyal medyada bayağı adından söz ettirdi

Birde geçen seneki Protestlar da önemliydi. Geçen sene aday listesi açıklanınca ortalık karıştı, bir çok sanat sever, “Oscar’da neden siyahilere fırsat verilmiyor?” diye protestolar yaptı. Ama bu sene bu konuda daha özgür davranıldığını gözlemledim ve bir Oscar siyahi  kronolojisi çıkardım.

Bu sene Amerikalılar siyahilerle ilgili tabularını yıktılar, Oscarlar açısından bu seneki fark siyahi adayların çoğunlukta olması, gerçi Oscar heykelciği kazanan siyahiler vardı ama parmakla gösterilecek kadar az. Bu sene Amerika ırkçılığı yendi diyebiliriz.

Eskilere gidersek. 1939 "Rüzgar gibi geçti" filmindeki, Mammy rolündeki "Hattie McDaniel" heykelciği aldığı gibi o zaman olay olduğu yazıyor kaynaklarda. Diğer yetenekli siyahi oyunu hepimizin bildiğiniz,bildiğimiz  isim, Sidney Poitier. İlk aday gösterildiği film "The Defiant Ones" yıl 1958 ödülü alamadı ama 5 yıl sonra "Lilies of Field" filmi ile "Homer Smith" karakteri ile bu sefer heykeli aldı.

Biraz daha yakın zamana gidersek,  Denzel Washington 1987 yılında "Cry Freedom" filminde "Steve Biko" rolüyle aday oldu ama kazanamadı, iki yıl sonra "Glory" filminde "Trip" rolüyle ödül aldı. 2001 yılına kadar bir iki kere aday gösterildi ama kazanamadı, "Training Day" ile gözyaşları içinde ödülü aldı.

Halle Berry 2001 yılında siyahilere bir ödül daha getirdi. 74. Oscar töreninde ise "Moonster's Ball" filminde "Leticia Musgrove"  karakteri ile kazandı.

Evet akademi biraz ırkçı, kendi vatandaşı olan siyahilere bile ödül verirken zorlanıyor. Oscar ilk töreninden, günümüze kadar 30 siyahi oyuncu, 41 defa aday gösterildiği halde sadece 10 defa ödül alabildiler.

89. yılında  Siyahi  adaylardan bahsedeyim, yedi  aday var, bunları size tanıtayım. 1. aday İki kez ödül alan Denzel Washington, 2. Aday Ruth Negga Loving aslen Etiyopyali irlanda doğumlu oyuncu, 3.Aday Octavia Spener , 4. Aday  Üçüncü kere aday gösterilen güzel aktris Davis, 5.Aday  Mahersha Ali "Moon light"  filmindeki performansıyla aday Ali,  Amerikan  TV dizisi "House of Card" 'ta seyredebilirsiniz, dizide de harika bir performans sergiliyordu. Yani benimde adayım. 6.Aday Barry Jenkins yönetmen olarak aday 6.Aday En iyi görüntü yönetmeni adayı Bradford Young, 7. Aday Belgesel dalında aday Ava DuVernay.

Bunlar siyahi adaylar genel olarak aday listeleri geçen hafta açıklandı. Hayırlısı takipteyim hangisi adaya ödül verecekler.

Oscar tarihinde şimdiye kadar sık rastlanmayan bir şey daha oldu 1950 yılında "All About Eve" filmi 14 dalda, 1997 yılında ise "Titanic" filmi 11 dalda ödül almıştı. La la land (Aşıklar Şehri) filmi 14 dalda Oscar adayı oldu.

Filmden bahsedeyim. Modern zaman "Casabalaca" sı diyebilirim, filmin sinetografisi bana Was Andersan'ın "Büyük Budapeşte Oteli" filmini hatırlattı. Müzikal bir aşk hikayesi müzikler filmin içine yerleştirmesi o kadar özenli ve ustaca ki filmden zevk almamak mümkün değil.

Benim sevdiğim filmler gerçek hayatın içinde karşılaşabileceğimiz olayları akıcı bir dilde anlatan filmler, normalde bir kişinin hayatından film yapmak zordur, ama ustaca yapıldığında keyifle izlenebilen bir film olur.

Benim Oscar tahminlerime gelecek olursak ; Oscar ödüllü Whiplash'ın yazarının Damien Chazelle'nin  yazıp yönettiği müzikal komedi  La la land  "En iyi Film". Denzel Washington (Fences)  "En iyi erkek oyuncu". Emma Stone(La La Land)  "En iyi Kadın oyuncu". Damien Chazelle La La Land ile "En iyi yönetmen" ödüllerini alır.İyi Seyirler

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 101
Toplam yorum
: 12
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 9032
Kayıt tarihi
: 09.05.15
 
 

Kültür ve sanat alanında araştırmalar yapıyorum. Birçok yayına sinema ve tiyatro alanında yazılar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster