Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '08

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
5190
 

Osmanlı Cumhuriyeti. Mutlaka izleyin!

Osmanlı Cumhuriyeti. Mutlaka izleyin!
 

Hangi filme gidelim diye tartıştık aramızda. Ailecek “komedi filmi” tercihimizi kullandık. Gülmeye, en azından gülümsemeye ihtiyacımız vardı.

Gülemeyeceğimizi hiç tahmin etmemiştik.

Çünkü film beklentilere değil, bilincimize hitap ediyormuş. Biz gülmeye, hoşça vakit geçirmeye gitmiştik, ama hiç beklemediğimiz duygularla izledik.

Filmin ilk yarısı bittiğinde eşimle birbirimize baktık.

- Nasıl buldun ?

- Vasat bir komedi, esprilerine değil gülmek gülümseyemedim bile.

- Ben de öyle.

- Gülmek bir yana biraz da içimi acıttı.

Mizansen için “ya gerçek olsaydı” diye düşünmüştüm ve içimi az da olsa hüzün kaplamıştı. Gülecek hiçbir şey bulamıyordum filmde. İlk yarısında belki bir-iki sahnede tebessüm etmişimdir.

Filmin çekim tekniği için uzman olmadığım için bir şey diyemem, ama “seyirci gözüyle” beğendiğimi söyleyebilirim. Film “Mustafa” gibi “kinaye” dolu olmayınca sahnelerde seyirciye rahatsızlık verecek hiçbir şey olmamış. Ne anlatılmak isteniyorsa yalın bir şekilde anlatılmış.

Çapraz anlatımlar yok, yani bir sahneyi anlamak için bir-kaç sahne öncesini düşünmüyorsunuz. Oyuncular zaten yeteneklerini kanıtlamış insanlar olduğu için rahatsızlık veren herhangi bir yeteneksizlik emaresi de görmüyorsunuz.

Sadece Ata Demirer için Avrupa Yakası mimik ve jestlerini sadece o dizide bırakmalısın diyeceğim.

Buraya kadar her şey güzel. Güzel olmayan bir şey var mı?

Evet “güzel olmayan gibi” bir şeyler var.

Birincisi; “komedi filmi izleyeceğim” diye gittiğimiz için espriler çok yavan geldi. İlk yarı bu yüzden “vasat komedi filmi” izlenimi verdi. Gani Müjde’ den beklemediğim bir gülmece düzeyi idi. Bu ilk yarıdaki notumdu. Ama Gani Müjde çok farklı bir tarz denemiş ve ustalığını başka bir tarzda konuşturmuş. Bu ustalık için “beni hayran bıraktı” diyebilirim. Vasat esprilerin nedenini ikinci yarıda anladım.

Aslında bu “güzel olmayan bir şey” değilmiş.

İkincisi; ilk başlarda büyük bir imparatorluğu hafife almış gibi görünüyordu. Gülmece amacıyla geçmişle alay ediyormuş izlenimi verdi. Bu da “iyi bir şey değil” izlenimi vermişti. Ama dedik ya, Gani Müjde bu güne kadar rastlamadığım çok farklı bir tarz denemiş. Filmin gelişme bölümünde, özellikle ikinci yarıda böyle bir amacının olmadığını çok net anlatmış.

Geçmişle alay ediyor izlenimi de aslında “güzel olmayan bir şey” değilmiş. Çünkü içinde alay yok. Tam tersi, geçmişe saygı duyan ve saygı duyulmasını sağlayan bir anlatım var.

İkinci yarı başladığında “madem geldik, sonuna kadar izleyelim bari” düşüncesiyle oturuyorduk.

Nereden bilebilirdik ki....

Evet Gani Müjde’ nin bize bir tuzak hazırladığını nereden bilebilirdik ki...

Filmde çapraz anlatımlarla seyircinin kafası yorulmuyor demiştik ya. Meğerse öyle değilmiş.

İkinci yarıyı izlerken birinci yarıdaki vasat esprilerin olduğu sahneleri düşünüp, nedenini anladım.

Film bir gülmece filmi gibi görünüyordu, ama çok da güldürmek kaygısı taşımıyormuş. Daha çok düşündürmek kaygısı taşıyormuş. Bu yüzden mizah düzeyini düşük tutmuş.

Biliyoruz ki, Gani Müjde çok daha güzel esprilerle seyirciyi kırıp geçirebilirdi. Ama böyle yapsaydı filmde anlatılmak istenilenler kahkahaların arasında kaybolur giderdi.

Filmin konusunu (izlemeyenleri düşünerek) çok fazla anlatmak istemiyorum. Sadece kısaca tekniği ve konunun anlatımı üzerinde durdum.

Filme gidecek olanlar bilsinler ki bir komedi filminden hiç beklenmeyecek duygularla çıkacaklar salondan.

Filmin sonlarına doğru bazı sahneler bir tokat gibi çarpıyor insanı. Ben ilk kez bir komedi filminden ağlayarak çıkanları gördüm ve ben de ilk kez bir komedi filminde göz yaşlarımı tutmakta çok zorlandım.

Bir replikte (aklımda kaldığı kadarıyla) padişah “anasını satayım, geldikleri gibi giderler diyecek bir adam çıkmamış ki” dediğinde ilk şamarı yedim.

Evet, ya öyle bir insan, ya öyle bir kahraman çıkartamasaydı bu ülkede... Mandacıların istediği olsaydı filmde izlediklerimizin hepsi gerçeğe yakın olmayacak mıydı? Küçük bir Arap Emirliği gibi olmayacak mıydık?

Daha başka şamarlar da yedim ama, son sahnedeki Amerikan uçak gemisinin yanından denize açılan küçük gemi tam bir Osmanlı tokadı gibi patladı suratımda. İşte orada göz yaşlarımı tutamadım.

Daha fazla anlatmak istemiyorum, ama sizlere “mutlaka görün” demekten de kendimi alamıyorum.

Kendiniz gördüğünüz gibi, işte bu filme çocuklarınızı, öğrencilerinizi götürün diyorum.

Herkes oturup düşünmeli; “geldikleri gibi giderler diyen bir yiğit” çıkmasaydı halimiz nice olurdu, o koca Cihan İmparatorluğundan geriye kalan bizler ne halde olurduk görün...

Görün, mutlaka görün...

Gani Müjde; seni yürekten kutluyor, ustalığını selamlıyorum.

En zor işi yapmışsın sevgili Gani:

Güldürüyormuş gibi yapıp düşündürtmüşsün...

Mustafa (Mustafa Kemal’i tek kare dahi göstermeden) böyle anlatılır işte...

Tekrar kutluyor, alnından öpüyorum...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ailece gittik gördük çok beğendik. Size de teşekkür ettik. Sevgiler, selamlar İzmir'den.

narçiçeği 
 13.01.2009 11:53
Cevap :
İşte buna (gitmenize ve özellikle de beğenmenize) çok sevindim sevgili dost... Sevgi ve saygılarımla...  13.01.2009 20:16
 

Bir tek cümle için bile olsa izlenmeye değer bir film. Ben gülmeye gitmediğim için, bugüne olan göndermelerini de çok fark ederek, özellikle "bağımsızmış" gibi duruyorken ne kadar bağımlı olduğumuzun da tekrar farkına vararak ve hele şimdi farklı bir kılığa bürünmüş "mandacı" zihniyeti daha bir anlayarak, sonuçta; içim acıyarak izledim. Elinize sağlık. "Geldikleri gibi giderler!" diyen ve sözünü de tuttan ulu önderimiz: Mustafa Kemal Atatürk'ün önünde saygıyla eğiliyorum.

derinmavi.. 
 10.12.2008 19:33
Cevap :
İzlenimlerinizi böylesine güzel aktardığınız için teşekkür ediyorum. Söylenebilecek her şeyi çok güzel söylemişsiniz, özellikle "kılık değiştirmiş mandacılar" cümlenizin altını çiziyorum. Büyük önderimizi bir de bu vesile ile saygıyla sevgiyle, rahmetle anıyorum. Sevgi ve saygılarımla...  10.12.2008 21:55
 

ben atatürk konusunda cok hassasım onun sesı onun yaptıkları benı derınden etkılıyo aslında bugun arog fılmıne gıdıcektık ama yer kalmamıstı osmanlıya gırmek zorunda kaldık ve fılmın ılk yarısı fln kesınlıkle iyi deil die dusundum sonra küçük atatürkün uyanışı ve biz türkiye cumhuriyetini işte böyle kurduk fln demesı cok cıddıyım o anda bıttım ben resmen cok akıllıca cok ustaca cok cokcokc ok cok cok guzel bı fılmdı ve fılm bıttıgı anda herkes ayaga kalktı ve ayakta alkışladılar ben hayatım boyunca cok film izledim ama bu kadar benı etkıleyen olmadı mustafa fılmınede gıttım ama ataturku dınsız ve korkak olarak gostermıslerdı cok kızmıstım ama osmanlı cumhurıyetı fılmı kesınlıkle bir baş yapıttır cok guzeldı

tufan deste 
 10.12.2008 2:32
Cevap :
Sn. Deste, bu ülkeye duyarlı bir insanın filmden etkilenmemesi mümkün değil. Bu filmden ülkemize ve Atatürk' e duyarlı olup da sizin duygularınızla ayrılmayan yok... Gerçekten çok ustaca çekilmiş, çok ustaca kurgulanmış bir film yapmış sevgili Gani Müjde. Bu konuda bir kişi ile daha hemfikir olmak güzeldi. Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Sevgi ve saygılarımla...  10.12.2008 11:54
 

Öğrencilerimden biri kulağıma dedi ki: "hocam bugünde biri çıksa ve =geldikleri gibi giderler= diyebilse yarınlarımız mükemmel olurdu!"

MARTILAR ÖZGÜRDÜR 
 09.12.2008 1:58
Cevap :
Öğrencinin alnından öpüyorum sevgili kaptan... Umarız öyle bir lider çıkar. Sevgiyle...  09.12.2008 13:38
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 90
Toplam yorum
: 1679
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2042
Kayıt tarihi
: 27.05.07
 
 

Yaşayacağım yıllar yaşadıklarımdan daha az... Öyleyse "adam gibi yaşamalı" diye düşünüyorum. Kola..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster