Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '07

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2939
 

Osmanlı'da futbol

Lahana ile aranız nasıl? Sizi bilmem de benim aram hiç iyi değildir, zeytinyağlı olursa hatır için biraz yerim, ama birazdan okuyacağınız şiirdeki gibi övgüler düzecek kadar sevmem. Padişah 3. Selim yazmış bu şiiri.

Dizilmez yüzbin ipliğe bamya gibi/ Arslandır o arabayla gezer lahana/ Hiç bir zevk, mutluluk, anlaşıldı olmazmış onsuz/ Olur mu helva söyleşileri, olmasa lahana/ Layıktır ona İLHAMİ, ne türlü övgüler yazsa/ Lahana lahana lahanacım...

Şiirdeki İlhami 3. Selim'in kendisidir. Şirde adı geçen lahana da, Osmanlı döneminde ilk kurulan spor takımlarından birinin adıdır. Evet yanlış okumadınız. Lahana 2. Murat döneminde kurulan iki spor takımından birinin adıdır. Diğerinin adı da 3. Selim'in şiirinde aşağıladığı BAMYA'dır.

Lahanaspor ile Bamyaspor'un adları Amasya ve Merzifon'dan doğmuştur. Amasya'nın bamyası, Merzifon!un lahanası ünlüdür o dönem. Bu takımlara girebilmek için de çok iyi kılıç, pala kullanmak ve usta bir binici olmak şartı varmış. Şimdiki spor kulüplerinde olduğu gibi, Lahanaspor'un ve Bamyaspor'un da formaları vardır. Lahanaspor yeşil, Bamyaspor ise kırmızı kadife elbise giyerler. O dönemin eğlencelerinden biridir bu iki takım. Eski Saray Geleneklerinden olan Lahanacılar ve Bamyacılar 1827'de 2. Mahmut tarafından yasaklanır. Bu iki güzide takımın simgeleri olan Lahana ve Bamya, Topkapı Sarayı'ndaki Şehzadegan Diresindeki duvar resminde içiçedir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Nebahat öğrenmenin yaşı yok derler ya gerçektende önce karpuz Meksika şimdide Lahana, Bamya ve spor kulübü, demek öğrenmenin yaşı yok ve sen bu bilgilerle en azından benim bilgilendirilmem adına teşekkür ederim. Kendine iyi bak en derin sevgi ve saygılarımla..

Mehmet EREN 
 10.06.2007 19:17
Cevap :
Sevgili Mehmet çok haklısın kesinlikle öğrenmenin yaşı yoktur. İşe adımı öğrenmekle başlayabilirsin mesela! Benim adım NEZAHAT:)))  11.06.2007 9:51
 

Zamanında Aztekler bile top oynamış bizimkiler aşağı kalır mı? Sevgiler...

Hasan ARSLAN 
 05.04.2007 9:12
Cevap :
Aşağı kalmadıkları gibi kadife elbiseli takımları bile kurmuşlar. Teşekkürler yorumun için.  05.04.2007 10:44
 

Blogu ilk okuyan benmişim,ilk yorum da benden olsun:) Güzel bir yazı,çok hoş bir konu;bakın neler öğrendim:)))Bu konuyu araştırmak farz oldu.Ama kısa tutmuşsunuz yazınızı,biraz daha uzun olsaydı... Sevgiler.

Yorgun Çingene 
 04.04.2007 15:24
Cevap :
Teşekkürler. Siz de araştırın bakalım neler bulacaksınız bu konuyla ilgili. İstanbul'a yolum düşer düşmez Topkapı Sarayı'na gidip görmek istiyorum duvardaki resmi. Sevgiler.  04.04.2007 16:52
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 181
Toplam yorum
: 782
Toplam mesaj
: 148
Ort. okunma sayısı
: 2021
Kayıt tarihi
: 11.03.07
 
 

1974 Bremen doğumluyum. Hayatın Med-Cezir'lerle dolu olduğuna inanırdım; yaşaya yaşaya anladım ki..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster