Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Eylül '16

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
76
 

Osmanlı'da Kurban Bayramı gelenekleri

  Osmanlı’da Bayram, arefe günü top atışlarıyla başlar ve bayramın son gününün ikindisinde atılan topla bayram son bulurdu. Kurban Bayramı'nda padişaha mahsus hazırlanan koç, özel kıyafetli vazifeliler tarafından beslenir ve taşınırdı. Kurban Bayramı'nda padişah için dokuz baş hayvan kesilirdi. Bunların ikisi arife günü akşamı Topkapı Sarayı'nda kesilip adandığı medreseye gönderilirdi. Diğer yedisi ise bayramın birinci günü sabahı,  padişahın merasimden saraya dönüşünde binek taşı önünde arabadan inişlerinde merasim ile kesilirdi. Kesilen koçun gözlerini bağlamak için özel olarak 5-10 parça astar hazırlanırdı. Hırka-i Sadet Dairesinin kapısının yanında yaklaşık 40 koç kurban edilir ve ilk koçu bizzat padişah keserdi.

Bayramdan önce subaylara ve memurları birer maaş ikramiye dağıtılırdı. Ayasofya, Sultanahmet, Süleymaniye ve Fatih gibi büyük camilerde ulemaya kürk bahası veya iftariye adı altında hediyeler dağıtılırdı. Cezasının üçte ikisini çekmiş mahkumların bir kısmı bayram vesilesiyle affedilirdi. Bayramlarda askere şeker, kuzu eti, helva ve salata ikram edilirdi.
Zaptiyeye ise birer adet fes ve püskül verilir veya bedeli ödenirdi. Bayramın birinci günü hapishanelerdeki mahkumlara da helva ikram edilirdi. Bayramdan evvel subay ve memurlara birer maaş ikramiye dağıtılırdı.

Osmanlı devletinde resmi düzeyde bayramlaşma bir merasim çerçevesinde icra edilirdi. Fatih Kanunnamesi ile söz konusu merasimin usül ve esasları belirlendi ve bu yöndeki düzenleme çok az değişikliklerle uzun müddet devam etti. Osmanlı padişahlarının bayram namazlarını kılmak için saraydan camiye gidiş ve dönüşleri sırasında bayram alayı merasimi yapılırdı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 10
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 428
Kayıt tarihi
: 05.05.16
 
 

Araştırmacı Yazar İlgi Alanları;  İktisat,Sosyoloji,Sanat Tarihi,Uluslararası İlişkiler, Analiz, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster