Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '09

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
2430
 

Osmanlı ve çöküş dönemi hakkında bilinmeyenler

Osmanlı ve çöküş dönemi hakkında bilinmeyenler
 

Türk insanına Osmanlı İmparatorluğunu ve çöküş dönemini sorduğunuzda genelde aynı cevapları alırsınız. Padişahların hatasından kaybedilen savaşlara kadar birçok sebep sunulur. Bu yazıda size aslında tarihte pek bilinmeyen daha doğrusu çok iyi bilinen ama bağlantı kurulmayan tarihi ve Osmanlının gerçek çöküş hikayesini anlatacağım.

Osmanlı imparatorluğu 1400 lü yılların başında çok zengin bir ülkeydi. Bunun sebebi Avrupada bulunan toplam altın miktarının yaklaşık %20 si Osmanlı imparatorluğunun hazinesine aitti. Yani Eğer tüm avrupada 5 birim para varsa 1 birimi Osmanlı imparatorluğundaydı. Bu para egemenliğimiz altında yaşayan ülkelerin yönetimine, askeri harcamalara ve benzeri işlerde kullanılıyordu.

Tam bu noktada Osmanlının tarihini değiştiren şey oldu. Amerika keşfedildi. Aslında pek önemli olmayan bu keşif gemiler dolusu altının avrupaya taşınması ile Osmanlı için tam bir kabus oldu. Olayı şöyle düşünün eskiden 5 birim olan altının 1 birimi Osmanlı hazinesindeydi. Amerikadan 200 birim altının avrupaya gelmesi ile toplam 205 birim altının 1 birimi Osmanlı İmparatorluğuun hazinesinde oldu. Buda bir nevi devaluasyon demektir. Yani bir gün önce avrupanın en güçlü devleti Amerikanın keşfi ile hasta adama dönüştü. Hatalar yapılmaya devam etti o zamana kadar üretim değil sadece tüketim yapan Osmanlı aynı yöntemle devam edebileceğini sandı ve yanıldı. Ayrıca tüm ticaret gayrimüslimlerin elindeydi ve para getiren hiç bir faaliyet osmanlı vatandaşları tarafından yapılmıyordu.

Bu tarihlerde Osmanlı imparatorluğunun tüm gelirleri savaş üzerine kurulu idi. Osmanlı imparatorluğu bir ülkeye sefer düzenliyor ve orayı zapt ettiğinde oradaki tüm zenginlikleri askerleri ile paylaşıyordu. Askerler paraları oturdukları kasabalara getiriyor ve harcıyordu. Böylece ekonomi ayakta kalıyor ve sistem işliyordu.

Bu noktada Osmanlı karşısına artık maddi açıdanda güçlü olan avrupa devletleri çıkmaya başladı ve savaşlar zorlaştı. Kazanılan zaferler yerini yenilgilere bırakınca Osmanlı kalan gelir kaynaklarınıda tüketti.

Bu gidişin Osmanlı İmparatorluğunu getirdiği nokta borç alımı oldu. Yıldız sarayı avrupadan alınan borçlarla yapıldı ancak getirisi olmayan bu yatırım Osmanlının gelirlerine (vergi gelirlerine) avrupa devletlerinin el koyması ve kaputülasyonlarla sonuçlandı. Tabiiki sonuç iflasla sonuçlandı.

Osmanlı İmparatorluğunun çöküşü daha çok ekonomik nedenlerledir. Yönetim hatalarından değil.

Saygılarımla
Özgür

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 23
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1336
Kayıt tarihi
: 23.11.08
 
 

1979 Bursa doğumluyum. Kocaeli Makine Mühendisliğinden mezun oldum.Çevre Müh. Yüksek Lisansımı ya..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster