Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Kamu Yönetimi Bilim Uzmanı ABDULLAH BEDELOĞLU

http://blog.milliyet.com.tr/abdullahbedeloglu

07 Haziran '14

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
179
 

Osmanlıcılık ve Milliyetçi düşmanlığı

OSMANLICILIK

İmparatorluk bünyesindeki tüm kavim, cemaat ve milletlerin din, mezhep ve etnik farkları gözetilmeksizin adalet, hürriyet, eşitlik ortamında beraber yaşamalarını temin etmek isteyen bir anlayıştır. Osmanlıcılık fikri devletin kuruluşunda ve şekillenmesinde fiilen mevcut ve yaşayan bir olguydu. Fransız İhtilali’nin yaydığı hürriyet, eşitlik, milliyet (bir etnik gruba ait olma) gibi fikirler çok uluslu bir yapıya sahip olan yani etnik birliği olmayan Osmanlı’yı olumsuz etkilemiş ve Osmanlı devlet adamları gelişmekte olan milliyetçilik hareketlerinin karşısında Osmanlıcılığı, devletin siyasi birliğinin korunması, devletin devamlılığı için ortaya atmışlardır.

Osmanlıcık her türlü milliyetçilik akımlarını engelleme fikriydi. Osmanlıcılık anlayışı yani sadece saltanata bağlılık anlayışı Yeniçeri sistemini doğurdu. Bu sistem Türk, Arap ve İslam Milliyetçiliğine karşı bir cephe oluşturma sistemi idi. Hıristiyanlarla işbirliği yaparak Türk ve İslam Devletlerini yıkma işgal etme esasına dayanıyordu. Saltanatın bir kemik vermesi karşılığı, Türk, Arap, Kürt vs her tür milliyetçiliği ve milleti yok etme esasıydı. Osmanlıcılık savunucuları Türk Milliyetçiliği düşmanlarıdır. Osmanlıcıları Türk Milliyetçisi sanma gafletine kimse düşmemelidir.

Kimse saltanat savucusunu cumhuriyetçi olarak görmez. Bilakis onlar cumhuriyet ve demokrasi düşmanlarıdır. Osmanlıcılık milliyetçilik düşmanlığıdır. Çünkü yeniçerilerin milliyeti yoktur. Sadece dini var. O da Hıristiyan kökenli kişilerin çocukları olmasıdır.

Abdullah Bedeloğlu

CELLADINA AŞIK OLMUŞSA BİR MİLLET

Celladına aşık olmuşsa bir millet,
İster ezan ister çan dinlet.
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet,
Müstahaktır ona her türlü zillet.

Ömer Hayyam

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 151
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 2099
Kayıt tarihi
: 13.01.10
 
 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Muğla Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster