Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Aralık '10

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
829
 

Öss adayının tecrübelerden faydalanması

Merhaba sevgili ÖSS adayı Kardeşim,

ÖSS adayları ile bugüne kadar yapmış olduğum görüşmelerde, röportajlarda, tecrübeli, ÖSS ye girmiş, meslek sahibi olmuş insanlardan ne kadar faydalandıkların sormaktayım. Ne yazık ki ÖSS ve OKS adayları, meslek sahibi insanlardan da, rehber öğretmenlerinden de, çevrelerinde ÖSS tamamlamış, bilinç ve farkındalık düzeyi yüksek insanlardan yeterince faydalanamamaktalar. Faydalananlarda hep bilinçli, OKS ve ÖSS sistemini iyi kavramış insanlardan çıkmaktadır hep. Bu mektubumda da sizlere bunu anlatmak istemekteyim işte.

Sevgili ÖSS adayı değerli kardeşim,

Bugün ÖSS ve OKS ye hazırlananların çoğunun anne ve babalarının eğitim düzeyi ya lise ya da lise seviyesinden daha aşağıdadır. Bu onların ÖSS sistemini anlamadığını veya Üniversite okumadıklarından dolayı da Üniversite yaşantısının güzelliklerini tam anlamadıkları göstermektedir genellikle. Bu durumda bu anne ve babaların manevi yönden, moral ve motivasyon yönünden çocuklarına çok fazla katkı sağlamayacaklar demektir. OKS ve ÖSS derece yapan çocukların çoğunun anne ve babasının öğretmen ve doktor gibi meslek sahipleri olduğunu görmekle beraber, anne ve babası eğitimli olmayan ve azmederek, çevresinde eğitimli insanlardan faydalanarak bu zorlu maratonu atlatan insanlara da rastladım. Onlara a o kadar saygı duydum, o kadar sevgi besledim ki anlatamam.Çünkü destek olmadan sevgi olmadan sevgi olmadan başarılı olmanın zorluklarını yaşayarak bilen insanlardan bir kimseyim.

Sevgili ÖSS namzedi (adayı) kardeşim,

Anne ve babalarda ne kadar eğitimsiz olsa da, yeryüzünde benim inancıma göre hiçbir anne ve baba çocuklarının cahil kalmasını istemez. Çocuklarının okumasını istemeyen anne baba ya kara cahil, yahut da psikolojik rahatsızlığı olan insanlardır. İl emri “ Oku! “ olan bir dine mensup bir insanın bilinçli olarak “Ben çocuğumu okutmam” diyeceğini sanmıyorum. Bu yüzden sizler anne ve babanızın yanlışta olsa her söylediklerini dikkatle dinleyin, uygulanması mümkün olmayan nasihatleri de olabilir. Onları ayıklayarak mantıklı olanları uygularsanız hayatın ne kadar zevkli olduğunu anlayacaksınız .

Sevgili ÖSS adayı,

Anne ve babanıza sorsanız, onlardan çoğu “ Keşke şu an hayatta olmayan anne ve babam yanımda olsa da dinlemediğim, ama haklı çıktıkları sözlerinden dolayı onlardan özür dilesem, anne ve babamın ellerini yüzlerini doyarak öpsem” diyeceklerdir. Sizler de ilerde onlardan ayrıldığınız zaman “ Keşke” dememek için bugünden anne ve babanızın ve tecrübeli akrabalarınızın, bilgili ağabeylerinizin yaşına başına bakmadan onlardan faydalanmaya bakın derim.

Sevgili ÖSS adayı,

Bizler yaşı olgunluk çağına gelmiş insanlar olarak zamanında anne ve babalarımızın, okulda öğretmenlerimizin bizlere altın tepsilerde sundukları, ama bizim yukarılarda gezen aklımızla göremediğimiz nasihatlerinin büyük çoğunluğunun doğru olduğunu anladık ama, onları o zaman dinlememenin bedelini de çok ağır ödedik. Ben sizlere anne ve babanızın, öğretmenlerinizin her dediğini yağın demiyorum ama, onları mutlaka dinleyin. Dinlediklerinizden mantıklı olanları uygulayın hayatınızda. Atalarımız “Hocanın dediğini yap ama yaptığını yapma” atasözü ile bunun en güzel örneğini sunmuşlardır sizlere

Sevgili Namzet, Canım Kardeşim,

Bir gün sizlerin ÖSS başarısı durumunuzla ilgilenen bir avukat akrabanız, bir iktisat mezunu komşunuz veya doktor olan babanızın bir arkadaşı sizinle ilgilenebilir.Onları dinleyin.Yaşına başına bakmadan nasıl başardıkları konusunda sorular sorun.”Merak ilmin hocasıdır” diyen atalarımız boşa konuşmamışlardır unutmayın. Hemen önyargıya kapılmadan yaşa başa bakmadan meslek sahiplerinin ilgi ve sevgisini sizlerde tecrübeye dönüştürmeye bakınız .Dünya korkulacak bir yuvarlak değil, öğrenilecek, her şeyden ibret alınacak büyük bir dershanedir.Anlayana .Bir insandan açıkça kötülük görmeden o insan hakkında olumsuz düşünmeniz bence kesin sizin zararınıza olur.

Sevgili Namzet,

Diyelim ki komşunuz avukat bir ağabey, sizlerle yakından ilgilendi. Siz de bu ilgiden mutluluk duymaya başladınız ve avukatın söylediği her şey mantıklı. Siz de başarılı bir avukat olmayı çok istemektesiniz ama bir gün sizi gören ve çekemeyen bir arkadaşınız avukat hakkında ileri geri konuşsa acaba size bir gelecek sunan avukata mı, yoksa arkadaşlığınız belki de bir ay sonra bitecek olan arkadaşınızı mı dinleyeceksiniz? Ben tecrübelerimle size söyleyeyim mi, çoğu arkadaşını dinlemekte ve sonra da “Keşke… “ ile başlayan gene “Keşke… “ ile biten cümleler hayatımızda bizleri oyalamaktadır. Bu anlattıklarımdan sonra karar sizin artık.

Sevgili Namzet,

Gençler ne yazık ki yaşları, hayattaki tecrübe azlığı ve yaşlarının verdiği “Ben her şeyi bilirim” havası ile bazı fırsatları tepmekteler ama farkında değiller .Bunların en başında tecrübeden faydalanmamak gelir.Meslek sahibi insanlarla selamlaşmak, onlarla hal hatır sormak , onlardan faydalanmak manasına asla gelmez. Onlara mesleklerinin zor ve kolay yönlerini sormak, onların zorluklarla nasıl mücadele ettiğini öğrenmek , onlarla sadece ara sıra değil, devamlı ve planlı konuşmak lazım ki , onların bilgi ve sevgisinin sizlere faydası olsun.ÖSS ve OKS de derece yapan öğrenciler bunlara çok önem verdiklerini söylediler.Bunlar sadece benim fikirlerim değil, bugüne kadar derece yapmış insanların fikirlerinin benim tecrübelerimle sentezidir.

Sevgili Üniversitenin Kapsındaki Kardeşim,

Bu kapıdan içeri girmeyi çok istemekte ve hayal etmektesin. Bunun için çok çalışmak değil, planlı ve programlı çalışmak lazımdır. Bunun yanında, o kapıdan girdikten itibaren bilinç ve farkındalıkla dolarak, bunu sevgi ve bilgi ile yoğurarak, tecrübe ile öğüterek, kişisel ilişkilerinizi de güçlendirerek, hayatta başarıyı yakalayacağınıza inanmaktayım.

Sevgili Kardeşim,

Bugün sizler tecrübenin önemini anlamasanız da, yarın sizlerde bilgi ve sevgi ile dolduğunuz ve damarlarınızdaki Türk kanı insanlara yardım etmek ve yol göstermek sevgisi ile dolduğu zaman sizlerde bizleri daha iyi anlayacaksınız.Ben bunları sizlere bugünden anlatarak ilerde pişmanlık yaşamamanız için şimdiden anlatayım ve sorumluluktan kurtulayım dedim. Biz anlatalım isteyen anlar istemeyene biz bir şey anlatamayız değil mi ama.

Sevgili Kardeşim,

Sizleri sevgi ile selamlıyor, yarının bilgili tecrübeli, meslek sahibi insanlarına da şimdide saygılarımı sunuyorum.

Her şey gönlünüzce olsun

Ağabeyiniz

TURAN YALÇIN-TOKAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1099
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1551
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster