Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Temmuz '07

 
Kategori
ÖSYS
Okunma Sayısı
2267
 

ÖSS'de 0 puan alanlar

ÖSS'de 0 puan alanlar
 

ÖSS sınav sonuçları açıklandı. Bu senenin verilerine göre 1, 615, 000 aday sınava girdi bunlardan 1, 297, 749 aday 160 ve üstünde puan alarak tercih yapma hakkı elde etti. Sınava giren adayların 47, 000 tanesi 0 çekti başka bir deyişle hesaplanacak kadar soru yapamadılar.

Geçtiğimiz yıl 0 puan alanların sayısı 27, 000 iken bu yıl 47, 000’e çıkınca kızılca kıyamet koptu. ÖSYM başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan 0 çeken adayları amaçsız bunlar diye niteledi. Bir takım basın yayın organları da eğitim siteminin yetersizliğinden Türk gençliğinin battığından. vs den dem vurdu. 47, 000 kişilik amaçsızlara, tercih yapma hakkını elde edemeyen 317, 251 adayı da eklersen rakam 364, 251 kişiye yükselir anlayacağınız ÖSYM başkanın amaçsız bunlar diye aşağıladığı aday sayısı 7 ye katlar. Kimsede sormaz bu çocuklar kimler neden bu vaziyetteler diye.

Bir meslek lisesi öğretmeni olarak bundan önceki hükümet zamanında yapılan değişiklikle mesleki eğitimden sadece eğitim fakültelerine gidilmesi yada sadece 2 yıllık meslek yüksel okullarına sınavsız geçiş yapılması bir çok meslek lisesi mezununu amaçsız bıraktığını söyleyebilirim. Kendinizi bu çocukların yerine koyun bakalım ağzınızla kuş tutsanız okuduğunuz alanın öğretmenliğinden başka bir fakülteye gitme şansınız yok ve bu fakültelerin bir çoğunun puanları mühendislik fakültelerinin puanlarından daha yüksek. Üstüne üstlük eğer bu fakültelere gitme hakkının elde etseniz bile nerdeyse hiç birinden öğretmen olma şansınızda yok çünkü milli eğitim bakanlığı öğretmen alımı yapmıyor yada çok az yapıyor. Böyle bir tabloda amaç görünüyor mu? Bence görünmüyor. ÖSYM başkanın amaçsız diye küçümsediği bu çocukların amaçlarını ellerinden alanda bizzat kendileri yani ÖSYM ve YÖK kurumları.

0 puan alanların ne kadarı genel lise mezunu bilmiyorum muhtemelen meslek liseli olmayanlarda vardır. Malum ÖSYM ve YÖK mesleki eğitimle ilgili istatistik vermeyi sevmez en azından basın toplantılarında çünkü mesleki eğitim öğrencilerinin durumu onları ilgilendirmez amaçları sadece genel lise ya da emsallerinden öğrenci almaktır. Bu konu ile ilgili başka bir blog yazmıştım onu okumanızı tavsiye ederim. Biz konumuza dönelim. Türkiye de dershane sistemi içinde yıllık dönen paranın 9 milyar dolar olduğu konuşuluyor yanlış okumadınız 9, 000, 000, 000 $. Böyle bir sistemde dershaneye giden üniversiteyi kazanır gidemeyen kazanamaz anlayışı da öğrencilerin beynine yerleşmiş durumda bu anlayış genel liseye devam eden öğrenciler içinde aynı. En kötü dershanenin yıllık ücretleri 2, 000 ytl yi bulmuşken dershaneye gidecek parası olmayan çocukların amaçları kaldı mı sizce? Bence kalmadı onların amacını da ellerinden hem YÖK hem de dershaneler aldı.

Fakirin ekmeği umuttur derler. Ama Türkiye de meslek lisesi mezunları başta olmak üzere bir sürü öğrencinin umudu elinden alındı. Onlara gidecek bir yol bırakılmadı. Gazetelerde bu günlerde boy boy ilanlar var. Şampiyonu biz çıkardık en iyi dershane bizimki şeklinde. Tek gayeleri yolunacak kaz bulmak. Peki o ilanları boynu bükük okuyan veliler öğrenciler sizce gelecek ÖSS de kaç puan alacaklar? Bence 0…

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazınızın bazı noktalarına katılmakla beraber katılmadığım noktalarıda var.Meslek Liseleri Madur olmuş olabilirler ama bir o kadarda genel lise mezunları madur durumdadır.Bence sistemin tekrar gözden geçirilip bütün herkese aynı şartlar sağlanmalı diye düşünüyor.Sınavsız geçişin kaldırılması vb.. gibi

osman nuri 
 21.07.2007 14:50
Cevap :
bencede sınavsız geçiş kaldırılsın ve her isteyen istediği bölüme girebilsin...  23.07.2007 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1324
Kayıt tarihi
: 10.01.07
 
 

35 yaşındayım, bekarım. Kayseri'de bir meslek lisesinde öğretmenim. Uzun yıllar mesleki teknik eğiti..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster