Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Ekim '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
5314
 

ÖSS'de 2. ek yerleştirme yapılacak mı?

ÖSS'de 2. ek yerleştirme yapılacak mı?
 

Nihayet ek yerleştirme süreci tamamlandı ve ek yerleştirme sonuçları açıklandı. Ek yerleştirme ile 6.791 aday lisans programlarına yerleştirilirken, 38.328 aday da önlisans programlarına yerleştirildi.

Fakat buna rağmen bütün boş kontenjanlar dolmadı ve 12.325 lisans, 11.967 önlisans programı açık kaldı. Tabii hal böyle olunca, ek yerleştirmelerde tercih yapmasına rağmen yerleşemeyen adaylar da, "acaba ikinci bir ek yerleştirme (3. yerleştirme) olur mu?" merak ve beklentisine girdi. Böylece bu soru son zamanların en çok sorulan ve merak edilen konusu oldu. Hal böyle olunca bizler de bir açıklama hazırlamak durumunda kaldık.

Adaylarımızın 2. ek yerleştirme beklentisi aslında geçen yıl 2. ek yerleştirme yapılmasından kaynaklanıyor. Geçen yıl yapıldığına göre bu yıl da yapılabilir mi?

Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için geçen yılın koşullarına bir göz atmak gerek. Geçen yılın ek yerleştirmeleri sonucunda 24 bin civarında lisans programında boşluk vardı. Bu olağanüstü bir durumdu ve lisans programlarında bu kadar boşluk oluşmazdı. Aslında bunun nedeni geçen yıl yeterince adayın, özellikle sayısal puanında lisans programı tercih edecek puana ulaşmamış olmalarıydı. Ana neden bu olduğu için de 2. ek yerleştirme yapılmasına rağmen kontenjanlarda anlamlı bir dolma olmadı ve 23 binin üzerinde lisans programı yine açık kaldı. Ayrıca ÖSYM bu yıl da benzer durumla karşılaşmamak için soruları kolaylaştırdı ve lisans programı tercih edebilecek puana ulaşan aday sayısının artmasını sağladı.

Özetle;
- ÖSYM bu yıl benzer bir durumla karşılaşmamak için gereken önlemi almıştır,
- bu yıl ki lisans programları boş kontenjanları 12 bin civarındadır ve bu olağanüstü değil, makul bir boşluktur,
- geçen yıl yapılan 2. ek yerleştirme anlamlı bir değişiklik meydana getirmemiştir...

Bu tespit ve açıklamaların ışığında, adaylarımız adına üzülerek belirtiyoruz ki, ÖSYM"nin bu yıl da 2. ek yerleştirme (3. yerleştirme) yapması beklenmemektedir. ÖSYM bizi şaşırtır mı bu şimdilik net değil, fakat sürecin incelenmesi bizi belirttiğimiz sonuca getirmektedir. Bu açıklamayı yapmamızın nedeni adaylarımızın merakını gidermek ve beklentilerini gerçekçi düzeye çekmektir.

Adaylarımız, vakit kaybetmeden geleceğe dönük yeni plan ve stratejilerini belirleyerek uygulamaya koymalıdırlar. Adaylarımıza yeni plan ve stratejilerini geliştirme ve uygulamaya koymada kolaylıklar ve başarılar diliyoruz.

Sinan ÇAĞIRAN
Psikolojik Danışman
www.OSSservisi.com Editörü

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

ya bence sınav sıstemızın halını hepimız az cok bılıyoruz fakat bir türlü osym nın basındakı buyuk dıye tabır edılen kışiler anlamadı 2mılyon kısının verdıgı emekler aılelerının saçtıgı paralar doktugu goz yasları bunun sonu ne kocaman bı hıc madem acık var neden ek kontenjanlarda hepsını yerlestırmıyolar bır suru ınsan zor durumda kalıyo psikolojilerini bozuyo bu kadar ınsanın hakkına gırmek ne kadar yada neresı dogru bu kadar kişinin hakkı nerden çıkar anlamıyorum anlamıyorum anlamıyorum...

mehtap ergun 
 20.10.2007 10:45
 

acaba sizce 2nci bi ek kontejan olacakmı

gokuhan 
 15.10.2007 18:40
Cevap :
Bu konudaki yorumumuzu blog sayfamıza ekledik.  16.10.2007 22:07
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 157
Toplam yorum
: 488
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 12269
Kayıt tarihi
: 22.08.06
 
 

1996-2000 Ondokuz Mayıs Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü, Psikolojik Danış..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster